توضیح لینک توضیح لینک
مهمان عزیز، خوش‌آمدید.
شما می‌توانید از طریق فرم ثبت‌نام در انجمن عضو شوید.

نام‌کاربری/رایانامه:
  

رمز عبور
  

جستجو در انجمن‌ها

(جستجو‌ی پیشرفته)

آمار انجمن
» کاربران: 9,640
» آخرین کاربر: Alirezaakbari
» موضوعات انجمن: 25,086
» ارسالهای انجمن: 52,917

آمار کامل

کاربران حاضر
ما 40 کاربر حاضر در انجمن دارید
» 2 کاربر عضو | 38 مهمان
Alirezaakbari، sirousnamaei

آخرین موضوعات
پرتفوی حساب کارگزاری
انجمن: بورس و اوراق بها دار
آخرین‌ارسال: Alirezaakbari
26 دقیقه قبل
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 3
اصطلاحات حد سود و حد ضرر
انجمن: بورس و اوراق بها دار
آخرین‌ارسال: Alirezaakbari
28 دقیقه قبل
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 2
منظور از بازار گاوی یا خر...
انجمن: بورس و اوراق بها دار
آخرین‌ارسال: Alirezaakbari
29 دقیقه قبل
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 1
معاملات بلوکی بورس
انجمن: بورس و اوراق بها دار
آخرین‌ارسال: Alirezaakbari
31 دقیقه قبل
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 2
کد به کد چیست!
انجمن: بورس و اوراق بها دار
آخرین‌ارسال: Alirezaakbari
33 دقیقه قبل
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 2

 
  پرتفوی حساب کارگزاری
ارسال‌شده توسط: Alirezaakbari - 26 دقیقه قبل - انجمن: بورس و اوراق بها دار - بدون‌پاسخ

پرتفوی حساب 
سبدی از سهام است که شما خریداری کرده اید و در حساب خود دارید با این کار ریسک خود را در سرمایه گذاری پایین می آورید یعنی داشتن سهام مختلف از صنعت های مختلف که در صورت افت یک صنعت و در نتیجه سهام ، سهم دیگر شما در حالت صعود باشد

چاپ این بخش

  اصطلاحات حد سود و حد ضرر
ارسال‌شده توسط: Alirezaakbari - 28 دقیقه قبل - انجمن: بورس و اوراق بها دار - بدون‌پاسخ

اصطلاحات حد سود و حد ضرر:
یکی از اصطلاحات پایه و اساسی جهت بقا در بازار های مالی ( چه بورس و چه فارکس) است که پایبندی به آنها باعث مصون ماندن شما از ضرر و پیشرفت در سودآوری می شود . شما بر طبق استراتژی خود باید در هنگام خرید یه سهم مشخص کنید چند درصد سود از این معامله می خواهید و اگر بازار بر خلاف تحلیل شما پیشرفت تا چه اندازه از ضرر پایبند باشید . معمولا حرفه ای های بازار هنگام افزایش قیمت سهامشان در فروش آن عجله نمی کنند ولی در پایبندی به ضرر هم بسیار قاطع عمل می کنند و بالفرض اگر حد ضرر ده درصدی برای خود تعیین کرده باشند به آن پایبند هستند

چاپ این بخش

  منظور از بازار گاوی یا خرسی
ارسال‌شده توسط: Alirezaakbari - 29 دقیقه قبل - انجمن: بورس و اوراق بها دار - بدون‌پاسخ

گروهی معتقد بودن که بازار گاوی برگرفته از نحوه ی جنگیدن گاوهای ماتادورهای اسپانیایی است که در مبارزات خود با شاخهایشان مانع را از پایین به بالا میکشن و بازار خرسی برگرفته از نحوه ی جنگیدن خرس است که با پنجه های خود ضربات را از بالا به سمت پایین وارد می کند.
عده ای هم معتقد بودن در گذشته دلالان پوست خرس وجود داشتند که پوست ها را به قیمت روز پیش فروش می کردن و چون معتقد بودن که قیمت پوست در روزهای آتی ارزان می شود در روز مقرر پوست را از فروشنده می خریدند و تحویل خریدار می دادند و عده ای هم که معتقد بودن پوست گاو در روز های آتی بالاتر می رود پوست ها را می خرید و انبار می کردند تا در روز ها ی آتی به قیمت بالاتر بفروشند .
اما مفهوم بازار های خرسی و گاوی هم برگرفته از همین اسناد است و روزهایی که بازار های مالی رو به کاهش و افت است اصطلاحا آن را بازار خرسی می گویند و روزهایی که بازار رو به افزایش و رشد است اصطلاحا آن را بازار گاوی می گویند

چاپ این بخش

  معاملات بلوکی بورس
ارسال‌شده توسط: Alirezaakbari - 31 دقیقه قبل - انجمن: بورس و اوراق بها دار - بدون‌پاسخ

معاملات بلوکی بورس
معامله ای است که در آن محدودیت های قیمتی و حجمی لحاظ نمی شود.
سه نوع معامله در بازار سرمایه وجود دارد که شامل :

[list=1]

[*]معامله ی خرد : همین داد و ستد سهام روزانه بین حقیقی ها و خرده فروشی و خرده پذیری توسط حقوقی

[*].معامله عمده : ساز و کار این معامله با معامله ی خرد متفاوت است و همانطور که از نامش پیداست در این نوع معامله حجم بیشتری و با قیمت بیشتری نسبت به معاملات خرد انجام می شود.

[*].معامله بلوکی: همانطور که اشاره شد محدودیت های قیمتی و حجمی ندارد و مثل معاملات عمده با معاملات خرد تفاوت دارد.
[/list]

چاپ این بخش

  کد به کد چیست!
ارسال‌شده توسط: Alirezaakbari - 33 دقیقه قبل - انجمن: بورس و اوراق بها دار - بدون‌پاسخ

کد به کد
یکی دیگر از کارهایی( یا شاید فریب ) که بازیگران سهم با آن نماد می کنند عمل کد به کد است.

کد به کد یعنی یک کد در یک قیمتی هم سفارش خرید بگذارد هم سفارش فروش .
کد به کد زمانی اتفاق می افتد که حجم معاملات یک سهم در طول روز به شکل عجیبی افزایش میابد ، برای اینکه متوجه شوید این افزایش حجم معاملات صورت گرفته یا نه در سایت سازمان بورس نماد را سرچ کنید و سابقه ی معاملات آن را چک کنید .
اگر حجم روزانه ی معاملات در محدوده خاصی از اعداد بود و بعد یهو در یک روز حجم معاملات زیاد شده بود باید چک کرد که آیا کد به کد صورت گرفته است؟
بعد از این ریز معاملات را باید بررسی کرد تا مشخص شود چه حجمی از جا به جایی ها صورت گرفته است .
کد به کد معمولا در حجم های خاص و در یک زمان مشخص صورت می گیرد . مثلا تعداد هفتاد هزار حجم به تعداد زیاد راس ساعت ده جا به جا شده است .
اما اینکه چه کسانی این کار را انجام می دهد نیز جای سوال است.
در هر سهمی همانطور که در مطالب قبل گفتیم حقوقی حضور دارد که معمولا دارای اخباری رانتی است .

این حقوقی دارای تعدادی هم کد حقیقی است . زمانی ما با کد به کد می توانیم به سود برسیم که حقوقی با کد حقوقی خود بفروشید و با کدهای حقیقی خریداری کند.
اینکه چرا حقوقی به یکباره حجمش را وارد یا خارج نمی کند به دلیل اینکه فقط می خواهد سود کند پس کم کم و به صورت تجزیه شده حجمش را وارد می کند تا باعث شک نشود و عمده دلیل کد به کد فریب خریدار و فروشنده توسط حقوقی سهم است.
زمانی که سهم اوضاع خوبی دارد حقوقی با کد حقوقی خود می فروشد و با کد حقیقی شروع به جمع کردن سهم می کند .

در این بین حقیقی ها برای اینکه از سهم جا نمونند شروع به خرید میکنند و به دنبال آن حقوقی هم کم کم خروج از سهم را شروع می کند و به این دلیل باعث کاهش قیمت سهم می شوند ولی حالت برعکس این موضوع به گونه ای است که حقوقی با کد حقوقی خود می خرد و با کدهای حقیقی می فروشد که این کار باعث می شود حقیقی های سهم شروع به فروش می کنند قیمت هم پایین می آید و حقوقی سهم را جمع می کند و تا جایی با صبر سهم ها را می خرد به طوری که اصطلاحا می گویند سهم خشک شده است بعد از آن قیمت سهم شروع به افزایش می کند.
در کل چهار نوع کد به کد در بازار داریم و اهم آنها همین دو موردی است که در بالا اشاره کردیم .

یک مورد دیگر که باید در مورد آن صحبت کنیم معاملات بلوکی است که چه معاملاتی اند و چه تاثیری در روند قیمتی ایجاد می کنند.

چاپ این بخش

  پول هوشمند
ارسال‌شده توسط: Alirezaakbari - 37 دقیقه قبل - انجمن: بورس و اوراق بها دار - بدون‌پاسخ

پول هوشمند
اگر تجربه ی داد و ستد در بازار بورس را داشته و دنبال کننده ی اخبار بورسی و گفت و شنود های مربوط به بورس بوده اید حتما واژه ی پول هوشمند یا اسمارت مانی را بارها شنید ه اید و می دانید که پی بردن به اینکه کی و چه سهمی پول هوشمند داشته شما را به کسب سود بزرگ نزدیک می کند.
اسمارت مانی یا همان پول هوشمند در مواقعی که جو بازار نزولی و نماد ها در حال افت باشند وارد بازار می شود و روند بزرگی را شکل می دهد . در واقع این پول خرید بیشترین سهم ممکن در پایین ترین قیمت است.

پول هوشمند را عده ای بازار گردان(که دارای اخبار رانتی از یک سهم هستند) وارد می کنند تا در زمان و جای مناسب با سود چندین برابر خروج کنند . اینکونه پول ها ممکن است به بزرگی پولهایی که حقیقی وارد سهم می کنند نباشد ولی می تواند بسیار مهم تر باشد و اهدافی را دنبال می کنند که بسیار جالب است .
سهامداران رانتی بعد از این که سهم هایی که در صف عرضه هستند را پیدا می کنند با وارد کردن شایعات باعث می شوند تا در کف قیمتی سهام دارانش را ناامید کنند و بعد خود کم کم شروع به جمع کردن سهام در کف قیمت می کنند ؛ سهام دار بیچاره که تا اینجا احتمالا در این نماد متضرر بوده برای جلوگیری از ضرر بیشتر عرضه ی سنگینی را وارد می کند.
در نمودار های تکنیکالی در واقع این کف قیمتی و در جا زدن مدتی قیمت را می توان تشخیص داد و حتی (همانطور که در بحث اندیکاتور بولینگر باند خواهیم گفت) گاهی این در جازدن به قدری است که بعد از خسته کردن سهام داران و خروج آنها شاهد صعود شارپی در سهم هستیم.
این نکته را در آموزش بورس به خاطر داشته باشید که ورود این پول ها به یکباره نیست بلکه کم کم در کف های قیمتی است به طوری که در این روزها ما شاهد عرضه بیشتر در این سهم ها هستیم و بعد از آن صعود سهم شروع می شود .
بعد از اینکه سهم ها جمع شد قیمت شروع به رشد می کند و نوسان های مثبت چند درصدی می دهند که به دنبال آن حقیقی ها نیز وارد سهم می شوند و شروع به خرید می کنند و همین تقاضا باعث رشد قیمت می شود بعد از اینکه قیمت رشد کرد و بازیگران سود مورد نظر را کسب کردن طی چند مرحله شروع به خروج از سهم می کنند و باعث پایین اومدن قیمت سهم می شوند و حقیقی ها به امید برگشت قیمت همچنان در سهم می مانند تا جایی که در ضرر فرو می روند.
در واقع یکی از فصول تحلیل و سهام داری همین است که شما بدانید نقطه ی ورود و خروج یک سهم کجاست و بر همین اساس برای خود حد سود و حد ضرر مشخص کنید (در مطالب آتی به معرفی حد سود و ضرر خواهیم پرداخت).
اگر بتوانید این پول های هوشمند را تشخیص دهید و با بازیگران سهم همراه شوید به سود های رویایی خواهید رسید که ما شما را تا آشنایی کامل با این مبحث کمک خواهیم کرد.

چاپ این بخش

  P/E
ارسال‌شده توسط: Alirezaakbari - 40 دقیقه قبل - انجمن: بورس و اوراق بها دار - بدون‌پاسخ

نسبت قیمت به درامد است در حقیقت این نسبت نشان از مقدار ریسک پذیری را نشان می دهد که اعداد پایین مثبت نشان از مناسب بودن آن سهم است .
این نسبت ها می تواند در تصمیم گیری شما برای سرمایه گذاری بلند مدت مهم باشد ولی افراد چارتیست (کسانی که تحلیل تکنیکال انجام می دهند) معمولا این مباحث را کمتر مورد توجه قرار می دهند.
در قسمت بعدی شما میزان سهام خرید و فروش شده توسط سهامداران حقیقی و حقوقی را مشاهده می کنید که در مقاله ی آشنایی با بورس هریک از این سهامداران را برای شما معرفی کرده ایم و لازم به ذکر است که شناخت سهامدار حقیقی و حقوقی و نحوه ی خرید و فروش آنها در بحث تابلو خوانی تا چه اندازه در بررسی یک سهم موثر است.
اما نموداری که در تصویر می بینید نمودار قیمت و حجم در طول روز است که نشان می دهد سهم از چه قیمتی و چه حجمی حرکت کرده و به چه اندازه پیش کاهش یا افزایش داشته است. فقط به خاطر داشته باشید که این نمودار کندل استیک است که در بحث تکنیکال به آموزش آن خواهیم پرداخت.
در نمودار پایین تر شما نماد های همگروه سهم مورد نظر و مقدار نوسان آنها را مشاهده می فرمایید. حتما توجه بفرمایید که سهام مورد نظر شما برای خرید چه شرکتی است در کدام نقطه ی کشور و چه تولیدات و خروجی دارد که می تواند برای سرمایه گذاری های بلند مدت بسیار مهم باشد؛ برای مثال فرض کنید یکی از کشورهای همسایه برای ساخت و سازهای خود به تازگی با ایران برای خرید سیمان به توافق رسیده باشد حالا شما باید بدانید نزدیکترین شرکت به این کشور کدام است چون اقدام به خرید سیمان و محصولات آن کشور می کند و در نتیجه سهام این شرکت رشد می کند .

چاپ این بخش

  افزایش سرمایه
ارسال‌شده توسط: Alirezaakbari - 45 دقیقه قبل - انجمن: بورس و اوراق بها دار - بدون‌پاسخ

[list=1]
1-افزایش سرمایه یک شرکت2-ابهام در شفاف سازی صورت مالی3-.تغییرات قیمت بیش از محدوده در روز کاری4-برگزاری مجامع[/list]هرگاه شرکتی نیاز داشته باشد که تعداد سهام خود را در بازار افزایش دهد اقدام به افزایش سرمایه می کند اما این کار باید از محل های مربوط به خود انجام شود (راه های افزایش سرمایه) که شامل این موارد است :
[list=1]
[*]افزایش سرمایه از محل سود انباشته( سودهای محقق شده که پرداخت نشده اند)

[*].افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

[*].افزایش سرمایه سرمایه از محل آورده ی نقدی

[*].روش صرف سهام

[/list]معمولا مجمع ها به دو صورت است

[list=1]
[*]مجمع عادی سالانه : برای رسیدگی به صورت های مالی شرکت، تقسیم سود بین سهامداران و رسیدگی به گزارش مدیران سالی یک بار طبق تاریخ تعیین شده ی اساسنامه برگزار می شود .

[*]مجمع فوق العاده : هر مجمعی به غیر از مجمع سالیانه، مجمع فوق العاده محسوب می شود که معمولا جهت افزایش سرمایه ، انحلال شرکت ، تغییر اساسنامه شرکت و … برگزار می شود.
[/list]

چاپ این بخش