توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جرم ندادن نفقه زن چیست
#1
بر اساس قانون مدنی ، پرداختن نفقه زن به عهده شوهر قرار گرفته است و مرد در همه حال موظف به پرداخت نفقه به زن می باشد ؛ مگر اینکه زن بدون داشتن هیچگونه دلیل موجهی از تمکین در برابر شوهر خودداری کند . برای تضمین انجام این تکلیف از سوی مرد ، در قانون ، نپرداختن نفقه به زن نوعی جرم تلقی شده است و برای آن مجازات هم در نظر گرفته شده است . به همین منظور ، در این مقاله قصد داریم به بررسی این مسئله بپردازیم که جرم ندادن نفقه چیست . به همین دلیل به بررسی نفقه زن ، جرم ندادن نفقه و مجازات ندادن نفقه خواهیم پرداخت .


نفقه زن
یکی از مهمترین تکالیفی که پس از عقد نکاح به عهده مرد قرار می گیرد ، پرداخت نفقه به همسر می باشد . بر اساس قانون مدنی ، نفقه زن در عقد دائم بر عهده شوهر است . به این معنا که زمانی که زن و مرد به عقد دائم یکدیگر درآمدند ، مرد مکلف می شود که به همسر خود نفقه بپردازد . البته انجام این تکلیف از سوی مرد در صورتی است که زن از همسر خود تمکین کند . در غیر این صورت ، زمانی که عدم تمکین از سوی زن یا نشوز وی به اثبات برسد ، مرد دیگر الزامی به پرداخت نفقه نخواهد داشت . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نفقه زن و ویژگی های آن کلیک کنید .

[عکس: instagram.gif]


جرم ندادن نفقه
الزام مرد به پرداخت نفقه به اندازه ای نزد قانونگذار مهم است که برای عدم پرداخت نفقه به زن مجازات پیش بینی نموده است . به عبارت دیگر ، علاوه بر اینکه زن می تواند برای دریافت نفقه اش به دادگاه خانواده دادخواست مطالبه نفقه بدهد ، می تواند به جرم نپرداختن نفقه از مرد شکایت کیفری اقامه نماید . در این حالت ، اگر دادگاه جرم ندادن نفقه از سوی مرد را احراز نماید ، وی را مجازات می کند .

مجازات ندادن نفقه
در ماده 53 قانون حمایت از خانواده ، جرم ندادن نفقه به زن پیش بینی شده است و برای آن مجازات تعیین شده است . بر اساس این ماده ، " هرکس با داشتن استطاعت مالی ، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تادیه نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌شود . تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و درصورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزائی یا اجرای مجازات موقوف می‌شود " . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مطالبه نفقه از طریق شکایت کیفری کلیک کنید .
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد جرم ندادن نفقه در کانال تلگرام حقوق خانواده عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون جرم ندادن نفقه  پاسخ دهند .
منبع : جرم ندادن نفقه زن چیست
پاسخ


پیام‌های این موضوع
جرم ندادن نفقه زن چیست - توسط heyvalaw - 03-05-2021, 01:09 PM

موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کد مرسوله چیست heyvalaw 0 22 12-04-2021, 12:45 PM
آخرین ارسال: heyvalaw
  حکم تولیت چیست heyvalaw 0 19 09-04-2021, 11:14 PM
آخرین ارسال: heyvalaw

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان