توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مدیریت ریسک پروزه
#1
مدیریت ریسک پروژهمدیریت ریسک پروژه چیست؟ مدیریت ریسک پروژه شامل فرآیند های هدایت برنامه ریزی مدیریت ریسک، شناسایی، تحلیل و نظارت و کنترل پروژه است. اهداف مدیریت ریسک پروژه، افزایش احتمال و اثر وقایع مثبت، و کاهش احتمال و اثر وقایع منفی در پروژه است.

ریسک پروژه معمولاً در آینده است. ریسک، یک وضعیت یا واقعه غیر مسلم است که اگر اتفاق افتند، حداقل بر یکی از اهداف پروژه، اثر دارد. اهداف می توانند محدوده، زمان بندی، هزینه و کیفیت باشند. یک ریسک ممکن است یک و یا چند علت داشته باشد که اگر اتفاق افتد، ممکن است یک یا چند اثر در بر داشته باشد.
یک علت ممکن است یک الزام، یک فرض باشد که موجب ایجاد احتمال نتایج مثبت یا منفی گردد. برای مثال فرض کنید، علت ها می توانند شامل نیاز ها به مجوز محیط زیست جهت انجام کار، یا پرسنل محدود برای طراحی پروژه باشند. واقعه ریسک در اینجا این است که مؤسسه ارائه دهنده مجوز ممکن است دیر تر از آنچه در برنامه دیده شده است، مجوز را صادر کند یا در حالت یک فرصت، اینکه پرسنل محدوده طراح، هنوز توانایی انجام به موقع طراحی را داشته باشند، در نتیجه کار با مصرف منابع کمتری انجام می شود. اگر هریک از این وقایع غیر مسلم، واقع شوند، می تواند بر هزینه و زمانبندی یا عملکرد پروژه، اثر بگذارند.
مثال هایی از ریسک منفی و مثبت پروژه: ریسک ها را از جهت تاثیرگذاری بر اهداف پروژه می توان به دو دسته مثبت و منفی به شرح زیر طبقه بندی کرد.

الف)ریسکهای منفی یا تهدیدها
این ریسک ها شامل تهدید هایی می باشد که بر روی اهداف پروژه ما اثر منفی می گذارند. نمونه هایی از این رسک ها شامل موارد زیر می باشند:
- مواجه شدن با تورم و افزایش قیمت مواد اولیه
- عدم تخصیص اعتبار به پروژه در زمان مقرر
- کمبود نیروی متخصص
- تاخیر پیمانکار در تحویل دهی
- تحریم های اقتصادی کشور . مشکل تامین قطعات و مواد اولیه مورد نیاز
- تغییراتی که به درخواست مشتری در محدوده پروژه باید انجام شود

ب)ریسک های مثبت و یا فرصت ها
اگرچه مفاهیم ریسک و مدیریت آن بیشتر در ارتباط با وقایع منفی و جلوگیری از پیامدهای آن مطرح است اما فرآیند شناخت وقایع مثبت که گاهی به عنوان ریسک های مثبت نامگذاری می شوندمی تواند در مغتنم شمردن آنها موثر باشد. نمونه هایی از این وقایع مثبت شامل موارد زیر می باشد.
- کاهش زمان انجام فعالیت
- افزایش حداکثر منابع در دسترس
- همکاری کردن با شرکت های متخصص
- تخصیص اعتبار بیشتر به پروژه


شرایط ریسک می تواند شامل جنبه های محیطی پروژه  باشد که امکان دارند در ریسک پروژه، سهیم شوند مثل راهکار های کمتر رشد یافته مدیریت پروژه، فقدان سیستم های مدیریت یکپارچه، وابستگی به شرکای خارجی که قابل کنترل نیست.

منشا ریسک پروژه، نامعلومی موجود در تمامی پروژه ها است. ریسک های معلوم آنهایی هستند که شناسایی و تحلیل گشته اند و امکان برنامه ریزی پاسخ برای آنها وجود دارد. ریسک های نامعلوم خاص را نمی توان به صورت مؤثر، مدیریت کرد که پیشنهاد می شود تیم پروژه یک برنامه احتیاطی را تهیه نماید.

سازمان ها، ریسک ها را به صورت اثر عدم قطعیت بر اهداف پروژه و سازمان دریافت می کنند. سازمان ها و ذی نفعان، درجات مختلفی از ریسک را قبول می کنند که به آن تحمل ریسک گفته می شود. ریسک هایی که تهدید محسوب می شوند ممکن است اگر درون حدود تحمل واقع شوند و با پاداش های حاصل از ریسک، متوازن شوند، پذیرفته گردند. برای مثال فرض کنید، قبول یک زمانبندی تسریعی ریسکی است که با کسب پاداش حاصل از تکمیل زودتر، همراه است.
گروه ها و افراد، شییوه هایی را در مواجهه با ریسک اتخاذ می کنند تا بر روش پاسخ دهی، اثرگذار باشند. این شیوه های ریسک، توسط ادراک، تحمل یا دیگر تمایلات، به گونه ای سوق داده می شوند که تا حد امکان آشکار گردند. یک رویکرد استوار به ریسک که الزامات سازمان را تأمین نماید، باید برای هر پروژه، توسعه داده شود و ارتباطات مربوط به ریسک و اداره آن، باید باز و درست باشد .

برای موفق بودن، سازمان باید به توجه فعالانه و مداوم بر مدیریت ریسک در سراسر پروژه، متعهد باشد. انتخاب هوشیارانه در تمامی سطوح سازمان جهت شناسایی فعال، و پیگیری اثر بخش مدیریت ریسک در طی حیات پروژه باید مد نظر قرار گیرد .ریسک، از زمانی که پروژه آغاز می شود، وجود دارد. حرکت به سمت پروژه، بدون تمرکز فعال بر مدیریت ریسک، اثر یک ریسک تحقیق یافته را بر پروژه افزایش می دهد و می تواند به صورت بالقوه به شکست پروژه منجر شود.
پاسخ


پیام‌های این موضوع
مدیریت ریسک پروزه - توسط niloofaraminkia - 24-02-2021, 03:00 PM

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان