توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه تشخیص کودک آزاری با بازی
#1
همه کودکان علاقه خاصی به بازی کردن دارند ، آن ها دوست دارند با هم سالان خودشان وقت بگذرانند و نیازها ، عواطف ، احساسات و افکار درونی خودشان که نشان از دنیای درونی آن هاست را توسط بازی کردن ، تخلیه کنند .
بازی علاوه بر اینکه فعالیتی برای سرگرمی و تفریح کودکان است می تواند نشان دهنده حالات روحی و درونی کودک نیز باشد در نتیجه می توان گفت مفاهیم های با ارزشی در بازی کردن کودکان وجود دارد ؛ بازی باعث می شود کودک زندگی کردن در اجتماع را یاد بگیرد ، کودک را از خود پسندی در می آورد ؛ کودک شکست ها ، غم ها و مشکلات به وجود آمده در زندگی اش را فراموش کند .
در نتیجه بازی یک روش درمانی است که برای اجتماعی شدن ، رشد و پرورش کودک اهمیت بسیاری دارد ؛ همانطور که می دانید کودکان بیشترین وقت خود را از طریق بازی کردن یا خوابیدن می گذرانند ، لازم به ذکر است که کودک از طریق بازی کردن ، می تواند مهارت های لازم که در زندگی نیاز دارد را به دست آورد .
می توان گفت کودکانی که بیشتر بازی می کنند از لحاظ روانی ، کمتر مورد فشار هستند و کودکانی که وابستگی شدید دارند بیشتر بازی هایی را که در آن ها استقلال بیشتری می کنند را دوست دارند ، همچنین این کودکان علاقه بسیاری به بازی در محیط های آشنا دارند .
از جمله مشکلاتی که می تواند در نوع بازی کودک اثر بگذارد می توان به مریض شدن و بستری شدن کودک در بیمارستان ، جدا شدن پدر و مادر ، کودک آزاری جسمی ، آزار جنسی و ... اشاره کرد . بازی درمانی روشی است که به کودک کمک می کند فشارهای روانی و مشکلاتش را تخلیه کند در نتیجه کودک احساس آرامش کند ؛ در ادامه مقاله به توضیح بازی درمانی خواهیم پرداخت .
حتما بخوانید: چند نوع کودک آزاری داریم

بازی درمانی چیست
همانطور که گفتیم کودکان از طریق بازی کردن فشارهای روانی و مشکلاتی که دارند را نشان می دهند در نتیجه از طریق همین بازی می توان به احساسات و عواطف درونی کودکان دست پیدا کرد ، بازی درمانی تکنیکی است که توسط آن استری های هیجانی کودکان ، آَشفتگی و نگرانی های آنان ، آزارهایی که ممکن است کودکان دچار آن شده باشند و مشکلات خانوادگی ، شناسایی می شود .
اغلب کودکانی مشکلاتی را که در طول روز برای آن ها پیش می یاید را نمی توانند مطرح کنند در نتیجه در قالب بازی آن ها را نشان می دهند ؛ آن ها هنگام بازی مشکلات ، هیجانات منفی ، اختلالات روانی و ... را نشان می دهند و بازی کردن از سرکوب این هیجانات جلوگیری می کند .
اسباب بازی هایی که کودکان انتخاب می کنند و نوع بازی که می کنند ، زبان کودک برای گفتن مشکلاتشان است ؛ بازی درمانی قدمت 60 ساله دارد و از جمله روش های مناسب برای درمان کودکان است ؛ کودکان برای بازی کردن به قدرت بیان نیاز ندارند و تنها رفتاری که کودک از خودش نشان می دهد ، مهم است .
بازی درمانی به این دلیل که تاکید بر رفتار کودکان در بازی دارد ، موفق شده است ؛ درمانگر توسط بازی درمانی تلاش می کند مشکلات هیجانی و روانی کودک را شناسایی کند و سعی کند این مشکلات را حل کند ، لازم به ذکر است درمانگران روش های درمانی مختلفی دارند و عملکرد آن ها متفاوت است .
حتما بخوانيد: بچه بازی چیست

[عکس: 1578989966_%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C%20%D...%D8%AA.jpg]
کودکان آزار دیده چگونه بازی می کنند
کارشناسان به این نتیجه دست یافته اند که روش بازی کودکان عادی و کودکانی که مورد کودک آزاری قرار گرفته اند متفاوت است . کودکان آزار دیده در مقایسه با کودکان عادی از لحاظ رفتار اجتماعی ، بی تجربه تر هستند و در هنگام بازی این نا پختگی را نشان می دهند .
اما کودکانی که مورد کودک آزاری قرار گرفته اند کمتر علاقه به بازی کردن دارند ، با هم سالان خود بازی نمی کنند ، زیاد رویا بافی نمی کنند و با اسباب بازی هایشان به صورت تخیلی بازی نمی کنند . برای مثال این کودکان علاقه به بازی کردن صحنه های زندگی خانوادگی را دارند ولی کودکان دیگر علاقه به نقش های مربوط به شخصیت های تخیلی کارتون ها یا هیولا ها را دارند .
حتما بخوانید: اطلاعاتی بیشتر در مورد تاثیرات کودک آزاری

آیا کودکان آزار دیده جنسی شبیه کودکان آزار دیده جسمی بازی می کنند
همانطور که گفتیم بازی ، بیانگر دنیای درونی کودکان است به همین دلیل کودکان می توانند احساسات خود را راحت تر از آنکه به زبان بیاورند ، بیان کنند . اما می توان گفت بازی فقط یک نشانه است برای شناسایی مشکلات کودکان و برای تشخیص کودک آزاری نمی توان فقط به بازی کودکان توجه کرد . در ادامه مقاله قصد داریم تفاوت بین کودک آزاری جسمی و کودک آزاری جنسی را بیان کنیم .

[list]
[*]سوء استفاده جسمی
[/list]متخصصان معتقدند تنبیه های بدنی و خشونت های جسمی راه مناسب و موفقیت آمیزی برای تربیت کودکان نیست و فقط تاثیر کوتاه مدت دارد همچنین باعث می شود کودک نسبت به والدین خود احساس خشم و انگیزه تلافی کردن و انتقام گرفتن داشته باشند . تنبیه باعث به وجود آمدن انواع ترس در کودکان شده و باعث از بین رفتن اعتماد به نفس آن ها می شود .
کودک آزاری جسمی  شامل مواردی همچون آسیب رساندن یا شکستن اعضای مختلف بدن کودک مانند سر ، داغ کردن کودک به طور مثال با قاشق یا سیخ داغ ، ضربه های شدید به کودکان وارد کردن ، چنگ انداختن یا گاز گرفتن کودک ، زخمی کردن و سایر اشکال آسیب جسمانی است که حداقل به مدت 48 ساعت ماندگار باشد .
این کودکان هنگام بازی کردن فعالیتی از خود نشان نمی دهند ، آشوب گر هستند ، حس پرخاشگری به دیگران دارند ، کمتر از هم سالان خود حرف می زنند و همچنین حقوق دیگران را رعایت نمی کنند .
[عکس: 1578990199_%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%20%D...%DB%8C.jpg]
[list]
[*]سوء استفاده جنسی
[/list]
کودک آزاری و خشونت جنسی شامل هر گونه تماس و ارتباط فیزیکی بین کودک و بزرگسال است که کودک از آن رضایت ندارد و  تمایلی به آن ندارد . از انواع سوء استفاده های جنسی می توان به نشان دادن آلت تناسلی بزرگسالان به کودکان ، مجبور کردن کودکان به فاحشه گری ، لمس آلت تناسلی کودک ، نشان دادن فیلم ها و عکس های پورونوگرافی ، مجبور کردن کودک به رابطه جنسی و ... اشاره کرد .
طبق گزارشات اعلام شده که از طریق تحقیقات کودک آزاری اعلام کرده اند ،کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند حقوق دیگران را رعایت می کنند اما بسیار کم تحرک و غیر فعال هستند ، آن ها با سکوت و به تنهایی بازی می کنند ، با عروسک هایی که شکل مردانه یا زنانه دارند بیشتر بازی های جنسی می کنند .
به طور مثال سینه ها یا اندام های تناسلی عروسک ها را لمس می کنند ، لباس زیر عروسک ها را درمی آورند و اندام آن ها را بررسی می کنند ، همچنین برای دیگران مشکلی به وجود نمی آورند و نمی خواهد که دیگران به او توجه کنند .
کسی که اطلاعاتی از این موضوعات ندارد متوجه این رفتارهای کودک نمی شود اما این موارد و نشانه های کودکان برای کسی که در مورد بازی اطلاعات دارد می تواند هشدار دهنده باشد . البته باید گفت بازی جنسی که آشکار ترین دلیل کودک آزاری جنسی است به تنهایی نشان دهنده آزار جنسی در این کودکان نیست و باید موارد دیگری را نیز بررسی کرد .


سوالات متداول

1- ✔️ آیا بازی با تشخیص کودک آزاری ارتباط دارد ؟
در واقع می توان گفت بازی و تشخیص کودک آزاری ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر داشته زیرا اغلب کودکان با بازی کردن حالات روحی ، روانی و مشکلات خود را نشان می دهند که در متن مقاله بیشتر به جزئیات آن پرداخته شده است .


2- ✔️ چطور می توان از طریق بازی مشکلات کودکان را درمان کرد ؟
به دلیل اینکه کودکان با بازی کردن مشکلات روحی و روانی خود را نشان می دهند از طریق بازی نه تنها می توان به مشکلات آن ها پی برد بلکه می توان مشکلات آن ها را نیز حل کرد که در متن مقاله به طور کامل تری توضیح داده شده است .


3- ✔️ آیا کودکانی که مورد آزار جسمی و جنسی قرار گرفته اند مانند دیگر کودکان بازی می کنند ؟
در واقع می توان گفت کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته کمتر تمایل به بازی کردن داشته و اغلب با همسالان خود بازی نمی کنند که در متن مقاله بیشتر به این موضوع پرداخته شده است .
منبع : نحوه تشخیص کودک آزاری با بازی
پاسخ


پیام‌های این موضوع
نحوه تشخیص کودک آزاری با بازی - توسط mosahab - 28-04-2021, 11:55 AM

موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نحوه ثبت نام دکتری ۱۴۰۱ tahsilico 0 20 13-06-2021, 12:01 PM
آخرین ارسال: tahsilico
  نحوه ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی قوه قضاییه heyvagp1 0 19 13-06-2021, 11:04 AM
آخرین ارسال: heyvagp1
  روش های صحیح تربیت کودک mosahab 0 214 26-05-2021, 01:12 PM
آخرین ارسال: mosahab
  همسر آزاری چیست mosahab 0 74 20-05-2021, 10:06 AM
آخرین ارسال: mosahab
  نحوه ایجاد رضایت شغلی برای کارمندان mosahab 0 49 12-05-2021, 04:32 PM
آخرین ارسال: mosahab
  نحوه برخورد با همسر عصبانی mosahab 0 66 28-04-2021, 12:35 PM
آخرین ارسال: mosahab
  روش های درست تنبیه کودک mosahab 0 104 25-04-2021, 09:21 AM
آخرین ارسال: mosahab
  جلب توجه کودک mosahab 0 173 20-04-2021, 01:49 PM
آخرین ارسال: mosahab
  احساس گناه در کودک mosahab 0 217 10-04-2021, 09:03 AM
آخرین ارسال: mosahab
  نحوه برخورد صحیح با مردان و شوهران وابسته به مادر sabzineh 0 186 11-11-2020, 01:34 PM
آخرین ارسال: sabzineh

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان