توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مطالب کاراموزی
#1
Big Grin 
پردیس فناوری کیش طرح مشاوره متخصصین صعنت و مدیریت گروه حسابداری

کارآموزی
اما اگر بخواهیم تعریفی جامع تر از کارورزی داشته باشیم باید بگوییم:

کارآموزی چیست
کارآموزی یک نظام آموزشی است که در آن نسل جدیدی از نوآموزان و افرادی که جویای کسب مهارت هستند، در قالب فعالیتهای همراستا با شغل به کسب مهارت مشغول می شوند و گاهی در کنار آموزش های مهارتی، آموزش های آکادمیک را نیز کسب می کنند. همچنین کارآموزان می توانند در انتها در یک رشته خاص مهارت تخصصی کسب کرده و متخصص شوند. کارآموزی یک روش برد برد است که در آن کارآموز توسط کارفرما راهبری و همراهی می شود تا مهارت بیاموزد و در مقابل کارآموز فعالیت های مدنظر کارفرما را طبق خواسته او انجام می دهد؛ اگرچه کارآموز بیشتر سود می برد تا کارفرما، زیرا کارفرما زمان و ریسک نوع فعالیت آماتوری کارآموز را به جان می خرد اما کارآموز ریسک نمی کند.

در یک تعریف دیگر :

هر گونه کسب تجربه آموزش که آمیخته با شغل و کسب مهارت در آن پیشه باشد را می توانیم کارآموز بنامیم و این ترکیب کارآموزی  را تبدیل به یک ابزار فوق العاده موثر و منحصر به فرد برای (جستجوی مسیر شغلی) یا Career Exploration کرده است.

کارورزی چیست
کارورزی یک روش دیگر است که یک استاد راهنما بالاسر کارورز حضور دارد و مفاهیم را به کارورز منتقل می کند. کارورز صرفا با مشاهده کاری که در حال انجام است، با روش انجام کار آشنا شده و به معلومات خود می افزاید. معمولا کارورز کار انجام نمی دهد اما همراستا با استاد راهنما قدم به قدم با روش انجام کار آشنا می شود. کارآموز کار میکند، کارورز روش انجام کار را یاد می گیرد. کارورزی بیشتر به سمت تئوری نزدیک است تا کار عملی.

کارآموزی یا کارورزی؟ تفاوت کارآموزی با کارورزی
همانطور که در بالاتر اشاره شد، در یک جمله می توان گفت که کارآموزی کاری عملی در کنار یادگیری است، اما کارورزی یادگیری روش انجام کار و تئوری ها و مباحث علمی و دانشی انجام کار است تا انجام دادن خود کار. لذا کارآموزی می تواند آورده و مزیت بیشتری برای فرد داشته باشد. امروزه در کشور ما کارآموزی بسیار کاربردی تر است. البته ناگفته نماند که حضور یک استاد درس کارورزی یا استاد دانشگاه در کنار کارورز بسیار مفید می تواند باشد؛ اما آیا همان استاد، خودش قبلا کار عملی انجام داده است؟!

کارآموز یا کارورز کیست
کارآموز فردی آماده به ورود به دنیای کار است اما هنوز تجربه کافی برای حضور در پیشه ای خاص را ندارد. لذا برای اینکه وارد یک حوزه کسب و کاری خاص شود ابتدا باید با چالش ها و پیچ و خم های آن کسب و کار آشنا شده و خود را آماده برای بدوش کشیدن بار یک کسب و کار یا یک مسئولیت در سازمانی خاص کند. کارآموز آماده کسب دانش و مهارت است. کارآموز ذهنش در حوزه مدنظرش، مانند یک صفحه سفید است که با کسب مهارت و همزمان دانش در کنار مهارت صفحه سفید ذهن خود را از مسائل و موضوعات مربوط به آن کسب و کار در حین کارآموزی حکاکی می کند. لذا کارآموز از افرادی که بدون کارآموزی وارد حوزه ای خاص می شوند بسیار جلوتر بوده و آماده تر است.

تصور کنید، ورزشکاری که ابتدا نیم ساعت بدن خود را برای یک ساعت ورزش گرم می کند. بدن او آماده هر نوع حرکت است اما فردی که بدون گرم کردن شروع به ورزش کند ممکن است به خود و تیمش صدمه وارد کند. کارآموز هم دقیقا در دوره کارآموزی خود را گرم می کند تا بتواند وارد دنیای خشن و در عین حال هوشمند کسب و کار شود.

کارآموزی داوطلبانه است
افرادی که وارد دوره کارآموزی می شوند در یک اقدام داوطلبانه خود را آماده کسب مهارت می کنند و حاضر می شوند تا در ازای کار به صورت رایگان برای فرد یا مجموعه یا سازمانی خاص، مهارتها را نیز به صورت رایگان یاد بگیرند و سپس آماده این شوند که مسئولیت به عهده بگیرند و شروع به کار حرفه ای کنند. اگرچه برخی از سازمان ها و شرکت ها به کارآموزان مبلغی را به عنوان پاداش پرداخت می کنند که این خارج از وظیفه آن سازمان یا کسب و کار است.

آیا فقط کارآموزی کافیست؟

خیر! پاسخ سوال روشن است. کارآموزی مرحله ای است که باید طی شود اما قبل یا بعد از آن، کسب دانش و معلومات در خصوص مسائل مرتبط با کسب و کار مدنظر کارآموز ضروری است. ذهنیت در خصوص حاشیه های کسب و کار، مسائل علمی و تئوری و سپس ورود به دنیای کار، شروع با کارآموزی. این یک روش تست شده و مجرب است که به کارآموز جرات ورود به دنیای کار را می دهد.


جهت اطاعات بیشتر به سایت www. kishtech . com
abolfazl
پاسخ


پیام‌های این موضوع
مطالب کاراموزی - توسط 0018057357 - 27-07-2020, 01:58 PM

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان