توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
میکروکنترلر avr
#1
[img=220x0]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a9/ATmega8_01_Pengo.jpg/220px-ATmega8_01_Pengo.jpg[/img]
Atmel AVR ATmega8 PDIP

اِی‌وی‌آر (به انگلیسی: AVR)، خانواده‌ای از ریزکنترل‌گرهایجدید است که شرکت اتمل، آن را روانهٔ بازار الکترونیککرده‌است. این ریزکنترل‌گرهای هشت بیتی به خاطر دارا بودن قابلیت برنامه‌نویسی توسط کامپایلر زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا، مورد توجه قرار می‌گیرند. این ریزکنترل‌گرها از معماری ریسک برخوردارند. همچنین شرکت اتمل کوشیده‌است تا با استفاده از معماری پیشرفته و دستورهای بهینه، حجم کد تولید شده را پایین آورده و سرعت اجرای برنامه را بالا ببرد. یکی از مشخصات این نوع ریزکنترل‌گرها دارا بودن ۳۲ ثبات همه منظوره است. همچنین در این ریزکنترل‌گرها، از حافظه‌های کم مصرف و غیر فرار فلش و ای‌ای‌پی‌رام استفاده می‌شود.
کامپایلرهایی به زبان بیسیک و C که زبان‌هایی پرکاربردی در دنیا محسوب می‌شوند: برای این نوع ریزکنترل‌گرها طراحی شده‌است. البته در حال حاضر استفاده از کامپایلر بسکام BAScom که نسبت به زبان c بسیار راحت‌تر و سریع تر عمل می‌کند جایگزین زبان c شده‌است. همچنین زبان اسمبلی را نیز می‌توان برای برنامه‌نویسی به کار برد. برای نمونه کامپایلر بسکام با زبان بیسیک برای برنامه‌نویسی این نوع از ریزکنترل‌گرها می‌تواند به کار رود. همچنین نرم‌افزار CodeVision، برای برنامه‌نویسی به زبان C (سازگار با این ریزکنترل‌گرها) بسیار رایج است (البته این برنامه بیشتر میان کاربران ایرانی رواج دارد، در میان کاربرهای خارجی کمتر دیده شده و بیشتر از برنامهٔ رسمی شرکت Atmel استفاده می‌شود).


پیشینهویرایش

میکروکنترلر ای‌وی‌آر در سال ۱۹۹۶ توسط شرکت اتملساخته‌شد. معماری ریزکنترل‌گر توسط Alf-Egil Bogen و Vegard Wollan دانشجویان دانشگاه صنعتی نروژ طراحی شد.[۱] واحد میکروکنترل‌گر اصلی ای‌وی‌آر در خانه ASIC محلی تروندهایم نروژ که Nordic VLSI نامیده می‌شد (اکنون Nordic Semiconductor) جایی که Vegard و Bogan به عنوان دانشجو فعالیت می‌کردند طراحی گردید.
شرکت اتمل می‌گوید نام ای‌وی‌آر یک مخفف نیست به نام خاصی اشاره نمی‌کند. سازندگان ای‌وی‌آر پاسخ مشخصی به این پرسش ندادند. اما به هر صورت به نظر می‌رسد که این نام مخفف (به انگلیسیAlf (Egil Bogen) andVegard (Wollan)'s RISC processor) است[نیازمند منبع].


انواع ریزکنترل‌گرهای AVRویرایش

میکروکنترلرهای خانواده AVR بر اساس معماری ماشین تعدیل شدهٔ هاروارد (Modified Harvard) می‌باشد، جایی که برنامه اصلی میکروکنترلر و اطلاعات ذخیره می‌گردد در فضایی جداگانه و با آدرس‌های جدا از همدیگر می‌باشند اما میکروکنترلرهای آی وی آر قابلیت خواندن اطلاعات را از حافظه برنامه با استفاده از دستوارت مخصوصی دارا می‌باشد.
خانواده‌های اصلی AVRویرایش

[list]
[*]TinyAVR - سری ATtiny
[list]
[*]۰٫۵–۱۶ کیلوبایت حافظه برنامه
[*]بسته‌بندی ۶–۳۲ پایه
[*]لوازم جانبی محدودتر
[/list]

[*]megaAVR - سری ATmega
[list]
[*]۴–۲۵۶ کیلوبایت حافظه برنامه
[*]بسته‌بندی ۲۸–۱۰۰ پایه
[*]راهنماهای بیشتر
[*]لوازم بیشتر
[/list]


[*]classic AVR (از نظر امکانات بین دو گروه بالا) مثل AT90S8535
[*]Xmega - سری ATxmega
[list]
[*]۸–۳۸۴ کیلوبایت حافظه برنامه
[*]بسته‌بندی ۳۲-۴۴-۶۴-۱۰۰ پایه
[*]بهبود کارکرد
[*]لوازم جانبی زیاد به دلیل وجود ADCها
[/list][*]AVR کاربرد خاص
[list]
[*]مانند سری MegaAVR اما با ویژگی‌های افزوده مانند کنترلر کنترلر ال سی دی، کنترلر USB و ...
[/list]
[*]FPSLIC (اِی وی آر همراه با مدار مجتمع دیجیتال برنامه‌پذیر)
[list]
[*]مدار مجتمع دیجیتال برنامه‌پذیر ۵هزار تا ۴۰هزار گِیت
[*]حافظه SRAM برای کد برنامه اِی وی آر
[*]هسته اِی وی آر تا ۵۰ مگاهرتس[۲]
[/list]

[*]AVR 32 بیت
[/list]
پاسخ


پیام‌های این موضوع
میکروکنترلر avr - توسط ابراهیم سرلک۶۶ - 12-05-2019, 01:04 PM

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان