توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اظهارنامه عملکرد چیست؟
#1
اظهارنامه عملکرد چیست؟
درآمدهای مالیاتی هر ساله بخش بزرگی از درآمد دولت ها را تشکیل می دهند. در ایران نیز با توجه به سیاستهای جدید سازمان امور مالیاتی و همچنین نگاه تازه دولت به درآمدهای مالیاتی در سالهای گذشته، شرکتها و اشخاص بیشتری مشمول پرداخت مالیات گردیده اند.
اظهارنامه عملکرد همانگونه که از اسمش بر می آید شرح خلاصه ای از عملکرد مالی شرکت در طی یک سال مالی می باشد. این گزارش که دربرگیرنده فعالیت های مالی اشخاص حقیقی و یا حقوقی می باشد شامل اطلاعاتی از قبیل میزان درآمد، هزینه ها، سرمایه و معافیت ها مالیاتی می باشد.
تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی موظف به تنظیم وارائه اظهارنامه‌ مالیاتی هستند. به این ترتیب مودیان مالیاتی به دو دسته تقسیم می شوند:
مودیان حقیقی :
ارائه اظهارنامه عملکرد الکترونیکی برای این دسته از اشخاص  فقط در صورت تکمیل ثبت نام الکترونیکی امکان پذیر می باشد. همچنین در واحدهای مشارکتی، برای اظهارنامه عملکرد سال جاری خود تنظیم یک اظهارنامه‌ مالیاتی برایشان کافی است و نیازی به تسلیم  اظهارنامه انفرادی برای تمامی شرکاء نمی باشد.
مودیان حقوقی :
ارائه اظهارنامه الکترونیکی برای این دسته از اشخاص  تنها  با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور و کد رهگیری پیش ثبت نام و در صورت تکمیل اطلاعات ثبت نام امکان پذیر می باشد.
حوزه مالیاتی موظف است پس از تسلیم  اظهار نامه عملکرد طی مدت یکسال برگ تشخیص  را صادر کند و قبل از آن نیز یک اعلامیه به نام بند ۲ ماده ۹۷ تحویل دهد. در این اعلامیه اطلاعات لازم ( برای اثبات میزان مالیات) از مودی خواسته می شود که بعد از برگ تشخیص به مودی ابلاغ شده و مودی ظرف مدت یک ماه حق اعتراض دارد.
مشمولین
بر اساس ماده یک قانون مالیاتهای مستقیم افراد زیر مشمول پرداخت مالیات می باشند.
کلیه مالکین اعم از حقیقی و حقوقی ، نسبت به املاک خود در ایران طبق مقررات باب دوم . اشخاص حقیقی ایرانی ساکن در ایران نسب به درآمدهای کسب شده خارج از ایران و اشخاص ایرانی مقیم خارج از ایران نسبت به درآمد خود در ایران، اشخاص حقوقی ایرانی نسبت به درآمد های خود در ایران و خارج از کشور و اشخاص غیر ایرانی حقیقی و حقوقی نسبت به درآمد های خود درایران مثل فیلم سازی و آموزش و و اگذاری امتیاز مشمول مالیات هستند.

http://tehcp.com
پاسخ


پیام‌های این موضوع
اظهارنامه عملکرد چیست؟ - توسط mahdi naderi - 05-09-2018, 02:34 PM

موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تعریف مدیریت منابع انسانی چیست و نقش آن در سازمان چگونه است؟ othersnn 0 345 15-01-2019, 12:06 PM
آخرین ارسال: othersnn
  اظهارنامه عملکرد چیست؟ sina58596061 0 138 14-08-2018, 02:53 PM
آخرین ارسال: sina58596061

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان