توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گونه با خودکار خوش خط بنویسیم؟
#1
"خودکار را در دستم گرفتم و یک برگه نوت هم رو به رویم گذاشتم. می خواستم یک یادداشت دست نویس خاص بنویسم. کلمه دوم به سوم نرسیده منصرف شدم. ترجیح دادم یک یادداشت تایپ شده روی بسته کادو بچسبانم." منصرف شدن از نوشتن با دست خط واقعی خودمان برای بیشتر آدم های کره زمین حداقل یکبار پیش آمده است؛ حتی برای آن خوش خط های زیبا نویس و حرفه ای. بالاخره برای حرفه ای شدن باید یک بار احساس نیاز کنید. باید طوری کم بیاورید که آن لحظه به نقطه عطف و آغاز تلاش تان برای بهتر شدن، تبدیل شود

تفاوت خط خوانا با خط زیبا

“من استعداد خوش نویسی ندارم”. جمله ای که این روزها برای من عجیب است اما سالها آن را گفته ام. این روزها که خط فارسی ام خوب شده است کشف جدیدی کرده ام. خوش خطی با زیبا نویسی فرق دارد. خوش خطی به معنای قابل خوانده شدن است اما زیبا نویسی مثل کشیدن نقاشی هنری است.

بد خط بودن مثل این است که به شما بگویند مربع بکشید و شما چند ظلعی بکشید. بعد بگویید من مربع را بد شکل می کشم. اگر به جای ترسیم یک مربع، شکل دیگری بکشید به معنای این است که شما شکل مربع را نمی دانید. پس لازم است اول شکل درست مربع را یادبگیرید و بعد شروع به تمرین کشیدن مربع کنید تا مربع را مثل مربع بکشید.

حالا به جای شکل مربع در مثال بالا، حروف فارسی را تصور کنید. وقتی که من بد خط بودم، یک خط کج و کوله می کشیدم و از نظر خودم این شکل “الف” بود. بعد از اینکه مدتها تمرین خط می کردم متوجه این اشکال کار خودم شدم. اگر می خواهم “الف” بنویسم باید شکل درست “الف” را جایگزین خط کج و کوله در ذهنم بکنم و در زمان تمرین کردن، “الف” را مثل حرف “الف” بکشم.

به نظر من زیبا نویسی یاد گرفتنی نیست. من با تمرین کردن توانسته ام دست خطم را از بد خط به خوانا تبدیل کنم. اما فکر می کنم که زیبا نوشتن ذوق هنری می خواهد که حداقل من از آن بی نصیب بوده ام.
کات مهم در یادگیری سریعتر خوش خطی
1- چند نکته
گام اول در یادگیری سریع خوش خطی، علاقه است. اگر علاقه نداشته باشید در میانه راه خسته می شوید و یادگیری شما نیمه تمام می ماند.
گام دوم استفاده از متریال های یادگیری مناسب می باشد . مثلا یک بسته خودآموز یا یک کتاب عالی و یک خودکار یا خودنویس برای ایجاد انگیزه بیشتر می‌توانید از فروشگاه اینترنتی لوازم تحریر تهیه کنید.
. بسته های خودآموز چون هم تصویر و هم صدا دارند و میتوانید هر درس را چندین بار ببینید، به کلاس های حضوری و کتاب ها ترجیح داده می شوند.
گام سوم تمرین مداوم و کمی صبر است. اگر بتوانید روزانه 15 تا 20 دقیقه تمرین کنید، ممکن است حدود 2 ماه طول بکشد تا کم کم دارای خطی زیبا شوید. پس انتظار نداشته باشید در عرض یک هفته خوش خط شوید.
گام چهارم بخاطر سپاری اصول است بخصوص بخاطرسپاری اصول نوشتن حروف! در واقع یکی از مهم ترین کارهایی که برای خوش خط شدن نیاز دارید، به خاطر سپاری شکل حروف است. مشکل ما بد خط ها عدم توانایی دست مان نیست. همه ما فکر می کنیم که دست ما نمی تواند خوش خط بنویسد اما این گونه نیست.

2- کلاس های آموزشی
برای کسانی که وقت کافی دارند و یا هزینه کلاس های حضوری برای شان مشکلی ندارد، کلاس های آموزشی حضوری می تواند گزینه خوبی باشد. هر چند باور بفرمایید برای یادگیری خوش خطی حرفه ای هم نیازی به کلاس نیست ولی باز هم انتخاب با شماست.
پاسخ


پیام‌های این موضوع
گونه با خودکار خوش خط بنویسیم؟ - توسط samaneh_سمانه - 03-07-2022, 12:14 PM

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان