توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دریافت گواهی عدم اعتیاد
#1
گواهی عدم اعتیاد، گواهی می باشد، برای اثبات این موضوع که فرد متقاضی به هیچ یک از مواد مخدر اعتیاد نداشته است. نحوه دریافت گواهی عدم اعتیاد، بدین صورت است که شخص متقاضی، باید با داشتن نامه کتبی به یکی از خانه های بهداشت یا یکی از آزمایشگاه های معتبر، مراجعه کرده و بعد از انجام آزمایش عدم اعتیاد، مراحل دریافت را طی نماید. هزینه دریافت گواهی عدم اعتیاد، با توجه به تعداد فاکتور های مورد بررسی و روش های انجام متفاوت است.

اعتیاد به مواد مخدر، یکی از معضلاتی است که تمامی جوامع با آن، گریبان گیر بوده و لذا، برای جلوگیری از افزایش آن، دولت ها، سیاست های خاصی را در پیش می گیرند؛ به عنوان نمونه، استخدام را منوط به داشتن عدم اعتیاد افراد می دانند. در کشور ما، راه اثبات عدم اعتیاد، ارائه گواهی عدم اعتیاد می باشد.
این گواهی، یکی از مدارک مورد نیاز برای انجام بسیاری از امور، مانند استخدام در ارگان های دولتی یا برخی شرکت های خصوصی است. همچنین، یکی از مدارکی که زوجین، در هنگام انعقاد نکاح باید ارائه دهند، گواهی عدم اعتیاد می باشد. بنابراین، ممکن است، این سوال پیش بیاید که فرد متقاضی به چه صورت می تواند این گواهی را دریافت کند؟ 
با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله، قصد داریم در ابتدا، به این سوال، پاسخ دهیم که گواهی عدم اعتیاد چیست؟ سپس در ادامه نحوه و مراحل دریافت آن را توضیح دهیم. اگر در خصوص دریافت گواهی عدم اعتیاد سوالاتی دارید، در این مقاله، همراه ما باشید.


گواهی عدم اعتیاد چیست

همان طور که توضیح دادیم، اعتیاد به مواد مخدر، آثار بسیار مخربی را، برای افراد و جامعه به ارمغان می آورد؛ در نتیجه، دولت ها با راهکارهای گوناگون، سعی دارند، با این مسئله مقابله نمایند. بنابراین، در انجام بسیاری از امور، مانند ازدواج اثبات عدم اعتیاد، الزامی بوده که راه اثبات این موضوع، دریافت گواهی عدم اعتیاد است. همچنین، ارائه این گواهی از شرایط عمومی استخدام در دستگاه های اجرایی و شرکت های خصوصی می باشد.

در پاسخ به این سوال که گواهی عدم اعتیاد چیست؟ باید گفت، گواهی عدم اعتیاد، گواهیی است، برای اثبات این موضوع که فرد متقاضی به هیچ یک از مواد مخدر، اعتیاد نداشته است. برای دریافت این گواهی، باید یک سری مراحل طی شود و همچنین، دریافت آن، نحوه مخصوص به خود را دارد که مهمترین آن، داشتن نامه مرجع درخواست کننده و انجام آزمایش است. معمولا انجام آزمایش عدم اعتیاد، برای موارد ذیل انجام می گیرد:

آزمایش عدم اعتیاد استخدام

آزمایش عدم اعتیاد جواز کسب

آزمایش عدم اعتیاد ازدواج

گواهی عدم اعتیاد گواهینامه پایه یک رانندگی 

گواهی عدم اعتیاد درخواست صدور کارت سوخت ماشین سنگین

آزمایش عدم اعتیاد دادگاه

گواهی عدم اعتیاد پلیس راهنمایی و رانندگی

آزمایش عدم اعتیاد سربازی (ویژه آقایان)

بنابراین، فرد متقاضی، باید از یکی از این مراجع مذکور در بالا، یک نامه کتبی، مبنی بر ردخواست گواهی عدم اعتیاد، دریافت نماید؛ سپس، با ارائه این نامه، آزمایشات لازم را انجام داده و مراحل دریافت را پشت سر بگذارد. لازم است به این نکته اشاره شود که انجام آزمایش اعتیاد، منوط به داشتن نامه کتبی نیست و می تواند با درخواست شخصی متقاضی نیز انجام گیرد.

حتما بخوانید: شرایط سلب حضانت از پدر به دلیل اعتیاد

مراحل دریافت گواهی عدم اعتیاد
در بخش قبل، به این سوال پاسخ دادیم که گواهی عدم اعتیاد چیست؟ حال در این بخش، قصد داریم، مراحل دریافت گواهی عدم اعتیاد را توضیح دهیم. مراحل دریافت گواهی عدم اعتیاد، عبارتند از:

اگر فرد، برای موارد خاصی، مانند جواز کسب و مواردی از این قبیل، متقاضی دریافت گواهی عدم اعتیاد است، برای انجام آزمایش عدم اعتیاد، باید نامه اداری که دارای عکس فرد مورد نظر است و ممهور به مهر اداره یا شرکت درخواست کننده می باشد، را به آزمایشگاه یا یکی از خانه های بهداشت ارائه دهد.

دریافت نامه درخواست آزمایش و انجام آن، معمولا دارای مهلت مقرر می باشد که اگر آن مهلت زمانی انقضا یابد، نامه درخواست، بلاثر خواهد بود و مجددا باید دریافت گردد.

آزمایشگاه ها معمولا، نداشتن نامه کتبی را مانع انجام آزمایش عدم اعتیاد نمی دانند و اگر فرد متقاضی، دارای نامه کتبی جهت درخواست آزمایش عدم اعتیاد نباشد، نیز از او آزمایش می گیرند؛ اما، ممکن است برای اعلام جواب، شرایطی داشته باشند، مثلا صرفا به صورت شفاهی، آن را اعلام کنند.

بعد از انجام آزمایش، اگر پاسخ مثبت باشد، مجددا آزمایش انجام می گیرد و سپس، نتیجه، اعلام شده و گواهی، صادر می گردد؛ اما اگر جواب آزمایش در مرحله اول، منفی باشد، نیاز به آنجام آزمایش مجدد نبوده و بعد از اعلام نتیجه، گواهی صادر می شود.

بیشتر بخوانید: نمونه دادخواست سلب حضانت در صورت اعتیاد پدر

[عکس: instagram.gif]


نحوه دریافت گواهی عدم اعتیاد

در بخش های قبل، به این سوال پاسخ دادیم که گواهی عدم اعتیاد چیست و مراحل دریافت آن را توضیح دادیم و گفتیم که در یک سری از فعالیت های اداری و اجتماعی، مانند دریافت گواهینامه، استخدام و دریافت جواز کسب ارائه گواهی عدم اعتیاد، ضروری می باشد. بنابراین، . در این بخش، قصد داریم، نحوه دریافت گواهی عدم اعتیاد را توضیح دهیم. 

نحوه دریافت گواهی عدم اعتیاد، بدین صورت بوده که شخص متقاضی باید به یکی از آزمایشگاه ها یا خانه های بهداشت، در سراسر کشور مراجعه کرده و آزمایش عدم اعتیاد انجام دهد. 

بعد از انجام آزمایش، فرد متقاضی باید منتظر پاسخ از جانب آزمایشگاه باشد. اگر جواب، منفی باشد، اثبات می گردد که فرد به هیچ مواد مخدری اعتیاد نداشته و گواهی عدم اعتیاد برای او صادر می گردد که این گواهی، در برخی خانه های بهداشت و آزمایشگاه ها باید به صورت رایانه ای ثبت شود. اما اگر جواب مثبت باشد، بعد از گذشت مدت زمان معینی، از او مجددا آزمایش به عمل می آید که اگر جواب آزمایش بعدی نیز مثبت باشد، اعتیاد فرد اثبات شده و گواهی برای وی صادر نمی شود.

بیشتر بخوانید: مراحل دریافت گواهی از پزشکی قانونی

هزینه دریافت گواهی عدم اعتیاد

در بخش های قبل، در خصوص این موضوع که گواهی عدم اعتیاد چیست، توضیح دادیم و مراحل و نحوه دریافت آن را بیان کردیم و این موضوع را توضیح دادیم که شخص متقاضی، برای دریافت این گواهی، باید آزمایش عدم اعتیاد انجام دهد که انجام این آزمایش و ارائه گواهی آن از ضوابط عمومی گزینش و استخدام می باشند. در این وضعیت، ممکن است برای شخص متقاضی، این سوال پیش بیاید که هزینه دریافت این گواهی چه قدر است؟

در خصوص هزینه دریافت گواهی عدم اعتیاد باید گفت، انجام آزمایش عدم اعتیاد، اولین قدم در دریافت گواهی می باشد. این آزمایش، ممکن است برای موارد مختلفی، از جمله استخدام، ازدواج، گرفتن گواهینامه پایه یک و مواردی از این قبیل انجام گیرد. تعداد فاکتور ها و موادی که در آزمایش، مورد بررسی قرار می گیرند، در هزینه آزمایش اعتیاد تاثیر گذار است.

همچنین، این موضوع که آزمایش اعتیاد، از چه طریقی انجام شود، در تعیین میزان هزینه بسیار اثر گذار است. آزمایش عدم اعتیاد، به 2 طریق انجام می گیرد که عبارتند از:

تست اعتیاد از طریق ادرار : اگر این تست به صورت 10 کاره ( یعنی بررسی تمامی گروه های مواد مخدر) انجام شود، هزینه آن، 100 هزار تومان می باشد.

تست اعتیاد از طریق آزمایش خون : اگر تست 10 کاره از طریق آزمایش خون انجام گیرد، هزینه آن 150 هزار تومان خواهد بود.

در ادامه بخوانید: مراحل گرفتن گواهی سوء پیشینه

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد دریافت گواهی عدم اعتیاد در کانال تلگرام موضوعات حقوقی عضو شوید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون دریافت گواهی عدم اعتیاد پاسخ دهند. 


[عکس: 5.gif]


سوالات متداول

1- گواهی عدم اعتیاد چیست؟
گواهی عدم اعتیاد گواهی می باشد برای اثبات این موضوع که فرد متقاضی به هیچ یک از مواد مخدر اعتیاد نداشته است که این موضوع در متن مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.

2- مراحل دریافت گواهی عدم اعتیاد کدامند؟
مراحل دریافت گواهی عدم اعتیاد بدین صورت است که شخص متقاضی باید با ارائه یک نامه کتبی اداری به خانه های بهداشت یا آزمایشگاه مراجعه کرده و آزمایش عدم اعتیاد انجام دهد که این موضوع در متن مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.

3- نحوه دریافت گواهی عدم اعتیاد چیست؟
نحوه دریافت گواهی عدم اعتیاد بدین شکل است که بعد از انجام آزمایش مخصوص عدم اعتیاد اگر جواب منفی باشد و عدم اعتیاد شخص متقاضی اثبات گردد گواهی عدم اعتیاد صادر می گردد که این موضوع در متن مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.
منبع : دریافت گواهی عدم اعتیاد
پاسخ


پیام‌های این موضوع
دریافت گواهی عدم اعتیاد - توسط heyvalaw - 26-12-2021, 04:21 PM

موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دریافت گواهی سوابق بیمه نامه ها heyvalaw 0 2,351 09-10-2021, 05:38 PM
آخرین ارسال: heyvalaw

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان