توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشاوره حقوقی طلاق
#1
برخی ترجیح می دهند که به جای گرفتن وکیل ، از مشاوره حقوقی طلاق استفاده نمایند . مشاوره حقوقی طلاق ، با صرف هزینه ای کم ، به صورت کاربردی ، راهکارهای حقوقی لازم در خصوص دعوی طلاق را ارائه می نماید . از جمله مزایای مشاوره حقوقی طلاق ، در دسترس و به صرفه بودن آن است و از معایب مشاوره حقوقی طلاق ، آن است که مشاوره حقوقی ، مسئولیت پرونده فرد را بر عهده نداشته و ارتباط مستقیم و موثری بین طرفین شکل نمی گیرد .

متاسفانه ، به دلیل چالش ها و معضلاتی که به لحاظ اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی در سطح جامعه ایجاد شده است ، سازگاری و آستانه تحمل افراد به نحو چشمگیری کاهش یافته است ؛ به نحوی که امروزه ، یکی از مهم ترین دعاوی ای که مراجع قضایی با آن مواجه هستند ، دعاوی خانوادگی و به ویژه ، دعوی طلاق است که طی آن ، به جز طلاق های توافقی ، طلاق از طرف زن و طلاق از طرف مرد نیز ، در دادگاه ها اقامه می شوند .
طلاق ، عمل حقوقی پیچیده ای است که آثار حقوقی مختلفی بر روابط زوجین ایجاد می نماید ؛ به ویژه در صورتی که زوجین ، فرزند نیز داشته باشند ، دعاوی متعددی به دنبال آن مطرح می شوند ؛ از جمله دعوی مهریه ، اجرت المثل ، نحله ، نفقه و غیر اینها . به همین دلیل ، لازم است که هر یک از زوجین ، قبل از درخواست طلاق ، از جوانب موضوع مطلع شده و پس از مشاوره حقوقی با متخصصین خبره ، از مزایا و معایب اقدامات مد نظر خود مطلع شوند و تصمیم درستی برای زندگی خود اتخاذ نمایند .
به همین مناسبت ، در ادامه این مقاله ، قصد داریم به بررسی این موضوعات بپردازیم که مشاوره حقوقی برای تقاضای طلاق ، در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد و مزایا و معایب آن کدامند . در ادامه نیز ، به توضیح مشاوره حقوقی طلاق دینا ، خواهیم پرداخت .


مشاوره حقوقی طلاق چیست
در حال حاضر ، یکی از شایع ترین روش های انحلال عقد نکاح ، طلاق می باشد که به موجب آن ، زن و مرد ، با توافق یکدیگر و یا با ارائه دادخواست جداگانه ، درخواست رسیدگی از دادگاه و صدور حکم طلاق را می نمایند . در هر صورت ، آنچه مهم است ، آن است که در دعاوی طلاق ، یک یا هر دوی زوجین ، خواستار خاتمه زندگی مشترک هستند .
اما مسئله مهمی که در این خصوص وجود دارد ، آن است که احکام مربوط به طلاق و انواع آن ، بسیار پیچیده هستند . به عنوان نمونه ، در صورتی که زن ، درخواست طلاق داشته باشد ، صرفا تحت شرایط خاصی ، همچون داشتن حق طلاق و یا اثبات عسر و حرج خود ، می تواند از همسر خود جدا شود و در غیر این صورت ، دادخواست طلاق از طرف زن ، رد می شود . به همین مناسبت ، دریافت مشاوره حقوقی برای طلاق توسط زن ، الزامی است .
در مقابل ، مرد نیز صرفا در صورتی می تواند همسر خود را طلاق دهد که کلیه حقوق مالی وی را پرداخت نموده و یا ترتیب پرداخت آنها را مشخص نموده باشد . در غیر این صورت ، نمی تواند از همسر خود طلاق گیرد . در چنین شرایطی ، به دلیل اینکه حقوق مالی زن بعد از طلاق ، از جمله اجرت المثل یا تنصیف دارایی مرد پس از طلاق ، صرفا در شرایط خاص و ویژه ای به زن تعلق گرفته و بعضا امکان عدم پرداخت آنها وجود دارد ، دریافت مشاوره حقوقی برای طلاق از طرف مرد نیز ضروی است .
علاوه بر اینها ، از آن جهت که دعاوی طلاق ، گاها در مواردی مطرح می شود که زوجین ، فرزند یا فرزندانی نیز دارند ، بحث های مربوط به حضانت فرزندان نیز به آن پیوند می خورد . بر اساس قانون ، حضانت فرزندان بعد از طلاق پدر و مادر ، بر اساس سن فرزند ، به پدر یا مادر تعلق می گیرد و طرف مقابل ، حق ملاقات با فرزند را خواهد داشت . اما به دلیل اختلاف میان زوجین ، گاهی حضانت و ملاقات با فرزندان نیز ، نحت الشعاع قرار می گیرد . به همین دلیل ، دریافت مشاوره حقوقی طلاق و موضوعات مرتبط با فرزندان ، الزامی است .
دریافت مشاوره حقوقی طلاق ، به این معنا است که زن یا مرد ، برای ادامه مراحل طلاق ، به جای اینکه از وکیل پایه یک دادگستری استفاده نمایند ، موضوعات ، سوالات و چالش هایی که مدنظرشان می باشد را به صورت مستقیم ، از مشاوران و کارشناسان حقوقی بپرسند تا بهترین تصمیم را در خصوص ادامه مراحل کار ، اتخاذ نموده و از تبعات منفی بی اطلاعی از حقوق خود ، اجتناب نمایند . لذا در قسمت های بعد ، مهم ترین مزایا و معایب مشاوره حقوقی طلاق را شرح خواهیم داد .
حتما بخوانید: طلاق و انواع آن

مزایای مشاوره حقوقی طلاق
در قسمت قبل ، به بررسی این موضوع پرداخته شد که مشاوره حقوقی طلاق چیست . همانطور که گفته شد ، در صورتی که اشخاص ، قصد داشته باشند از همسر خود جدا شوند ، برای اطلاع از کلیه جوانب قانونی دعوی ، می توانند از مشاوره های طلاق استفاده نمایند تا حقوق قانونی آنها پایمال نشود . اما بسیاری از افرادی که قبلا از مشاوره های حقوقی برای طلاق استفاده نکرده اند ، ممکن است این سوال را مطرح نمایند که مزایای مشاوره حقوقی طلاق چیست ؟
در پاسخ به این سوال ، باید گفت که بسیاری از افراد ، به جای استفاده از مشاوره حقوقی طلاق ، از خدمات وکلای پایه یک دادگستری استفاده می کنند و به اصطلاح ، وکیل می گیرند . اما پر واضح است که طرح دعوی طلاق با گرفتن وکیل ، هزینه های نسبتا زیادی به طرفین دعوی تحمیل می کند . به همین دلیل ، یکی از مهم ترین مزایای مشاوره حقوقی طلاق ، هزینه مناسب و به صرفه آن است .
همچنین ، استفاده از مشاوره حقوقی طلاق و یا وکیل تلفنی ، برای اشخاصی که قصد دارند وکیل بگیرند ؛ اما دسترسی مناسبی به خدمات وکلای دادگستری ندارند ، گزینه بسیار مناسبی محسوب می شود ؛ چرا که گاها هزینه های رفت و آمد به موسسات حقوقی و گرفتن نوبت و مسائلی از این قبیل ، ممکن است زیاد و طولانی باشد .
علاوه بر اینها ، بسیاری از افراد ، تمایل ندارند که به صورت رو در رو ، با وکیل یا مشاور حقوقی صحبت نمایند و مشکلات زناشویی و دعاوی خانوادگی خود را شرح دهند ؛ در مقابل ، ممکن است ترجیح دهند که به صورت تلفنی ، با کارشناسان و مشاوران حقوقی مشورت کنند و راهکارهای قانونی لازم برای حل مشکلات مربوط به پرونده طلاق را جویا شوند .
مزیت دیگر مشاوره حقوقی طلاق ، آن است که طرفین ، حق انتخاب گسترده تری داشته و می توانند به راحتی مشاوران خود را تغییر دهند و حتی از مشورت های افراد مختلف ، بهره جوبند . در حالی که معمولا ، انتخاب و معرفی وکیل دادگستری به دادگاه ، محدودیت هایی را برای موکل ایجاد می کند و سبب می شود تا صرفا از راهکارهای یک وکیل مشخص در رابطه با طلاق از طرف زن یا طلاق از طرف مرد ، استفاده شود .
لازم به ذکر است که برخی از اشخاص ، تا حدودی با روال قانونی و حقوقی طلاق آشنایی داشته و خودشان ، فرصت و دانش کافی برای پیگیری پرونده طلاق خود را دارند . به همین دلیل ، ترجیح می دهند که برای پیگیری دعوی طلاق ، به جای اینکه وکیل بگیرند ، به شخصه اقدامات لازم را انجام دهند تا هم در هزینه های مربوطه ، صرفه جویی شده و هم ، با مراجعه شخصی به دادگاه ، به نحو بهتری از خود دفاع کنند .
بیشتر بخوانید: نحوه پیگیری دادخواست طلاق

[عکس: instagram.gif]


معایب مشاوره حقوقی طلاق
در قسمت های قبل ، به بررسی این موضوعات پرداخته شد که مشاوره حقوقی طلاق چیست و مزایای استفاده از مشاوره های طلاق ، ناظر بر چه مواردی می باشد . اما ، پر واضح است که گاهی اوقات ، استفاده از مشاوره های حقوقی طلاق ، در مورد برخی از پرونده ها ، مطلوبیت لازم را نداشته و معایبی نیز دارد . به همین مناسبت ، در این قسمت ، قصد داریم به بررسی معایب مشاوره حقوقی طلاق بپردازیم .
اولین مورد از معایب مشاوره حقوقی طلاق ، آن است که ارتباط چهره به چهره ، موثر و مستقیمی میان فرد با مشاور حقوقی ، شکل نمی گیرد و طبعا این موضوع ، ممکن است بر کیفیت مشاوره های طلاق ، اثر گذار باشد . چرا که عدم درگیر شدن مشاور حقوقی طلاق با متقاضی ، سبب می شود راهکارهای حقوقی ارائه شده ، وافی به مقصود نباشد ؛ مثلا در مورد پرونده طلاق از طرف زن که حساسیت های خاصی دارد ، نیاز است که کلیه ابعاد پرونده بررسی شده و دادخواست طلاق ، بر اساس آن ، تدوین شود .
این در حالی است که اگر فرد ، به جای مشاوره حقوقی طلاق ، وکیل خانواده بگیرد ، به نحو موثرتری می تواند با وی ارتباط برقرار نماید . چرا که وکیل ، به صورت مناسبی از چگونگی اوضاع و احوال مربوط به پرونده طلاق ، مطلع می شود . همچنین ، در این حالت ، به دلیل اینکه وکلای دادگستری ، مسئولیت های حرفه ای مختلفی به عهده دارند ، حقوق موکل ، به نحو بهتری تضمین خواهد شد .
به عبارت دیگر ، زمانی که فرد ، با یک وکیل ، قرارداد می بندد و دفاع از خود در دعوای طلاق را به وکیل واگذار می کند ، وکیل موظف می شود که به بهترین وجه ، از حقوق موکل خود دفاع نماید ؛ در صورتی که استفاده از مشاوره حقوقی طلاق ، ممکن است این امکان را به فرد ندهد ؛ چرا که هیچ شناختی میان طرفین ، ایجاد نمی شود و مشاوره حقوقی ، مسئولیتی در قبال نتیجه پرونده ندارد .
بیشتر بخوانید: در دادگاه طلاق چگونه حرف بزنیم

مشاوره حقوقی طلاق دینا
در قسمت های قبل ، به توضیح اینکه مشاوره حقوقی طلاق چیست و چه مزایا و معایبی دارد ، پرداختیم . در حال حاضر ، علاوه بر وکیل طلاق ، موسسات حقوقی مختلفی نیز ، اقدام به ارائه مشاوره های حقوقی طلاق می نمایند و به این ترتیب ، بسیاری از سوالات حقوقی افراد پیرامون دعوای طلاق و دعاوی مرتبط با آن ، پاسخ داده می شود .
در این میان ، مرکز مشاوره حقوقی دینا ، به عنوان تخصصی ترین سایت حقوقی کشور ، این امکان را برای مخاطبان ، فراهم نموده است تا به صورت تخصصی ، مشاوره های حقوقی مربوط به کلیه دعاوی خانوادگی و به ویژه ، مشاوره حقوقی طلاق ، مشاوره حقوقی مهریه ، مشاوره حقوقی نفقه ، مشاوره حقوقی حضانت فرزندان و غیر اینها را دریافت دارند .
سایت مشاوره حقوقی طلاق دینا ، این افتخار را دارد که با استفاده از کارشناسان خبره ، مجرب و تحصیل کرده ، پاسخگوی کلیه سوالات ، ابهامات ، چالش ها و دغدغه های شهروندان ، پیرامون دعاوی طلاق باشد . مشاوران حقوقی طلاق حاضر در مجموعه حقوقی دینا ، دارای سطح علمی بالا ، روابط عمومی قوی و فن بیان بالا برای ارائه راهکارهای حقوقی لازم در خصوص  مراحل طلاق هستند .
در این میان ، مرکز مشاوره حقوقی طلاق دینا ، همواره تلاش نموده است تا با تولید محتوای حقوقی تخصصی و کاربردی ، پاسخگوی سوالات تمامی شهروندان در خصوص دعاوی حقوقی و به ویژه دعوای طلاق باشد تا اگر برخی از شهروندان ، هزینه کافی برای استفاده از مشاوره حقوقی طلاق را ندارند نیز ، بتوانند با مطالعه مقالات کاربردی موجود در سایت ، مشاوره های حقوقی لازم را دریافت دارند .
در ادامه بخوانید: معرفی مزایای سایت مشاوره حقوقی دینا
برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره حقوقی طلاق در کانال تلگرام حقوق خانواده عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون مشاوره حقوقی طلاق پاسخ دهند .


[عکس: 1.gif]


سوالات متداول

1- مشاوره حقوقی طلاق چیست ؟
مشاوره حقوقی طلاق به فرایندی گفته می شود که فرد به جای استفاده از وکیل در دعوی طلاق از کارشناسان خبره در حوزه دعاوی خانوادگی و طلاق مشورت بگیرد که برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید مقاله را مطالعه نمایید .

2- مزایای مشاوره حقوقی طلاق چیست ؟
از جمله مهم ترین مزایای مشاوره حقوقی طلاق می توان به در دسترس بودن و کم هزینه بودن آن اشاره نمود به علاوه اینکه این مشاوره ها امکان انتخاب بهترین راهکار را برای فرد فراهم می کنند که شرح این موضوع در مقاله ذکر شده است .

3- معایب مشاوره حقوقی طلاق چیست ؟
از مهم ترین معایب مشاوره حقوقی طلاق می توان به عدم ارتباط چهره به چهره و موثر میان طرفین و همچنین عدم مسئولیت حقوقی مشاور طلاق در قبال افراد اشاره نمود که برای آشنایی بیشتر با این معایب می توانید مقاله را مطالعه نمایید .
منبع : مشاوره حقوقی طلاق
پاسخ


پیام‌های این موضوع
مشاوره حقوقی طلاق - توسط heyvalaw - 23-12-2021, 01:01 PM

موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کانال تلگرام مشاوره تحصیلی مشاوران برتر moshaveranebartar 0 1,693 26-04-2021, 02:59 AM
آخرین ارسال: moshaveranebartar
  پیج اینستاگرام مشاوره تحصیلی مشاوران برتر moshaveranebartar 0 1,571 26-04-2021, 02:30 AM
آخرین ارسال: moshaveranebartar

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان