توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
استعفای کارمندان رسمی دولت
#1
قانون و شرایط انصراف از کار کارمندان رسمی دولت، در قانون استخدام کشوری بیان شده است. شرایط استعفای کارمندان رسمی دولت، بدین صورت است که متقاضی استعفا باید، از یک ماه قبل، درخواست خود را به صورت کتبی اعلام نماید و تنها در صورت موافقت وزارتخانه یا موسسه دولتی مربوط، استعفای وی پذیرفته خواهد شد. در صورت رد استعفا، متقاضی، می تواند در دیوان عدالت اداری، شکایت و اعتراض نماید.


علاوه بر پیش بینی مقررات جامع در زمینه بازنشستگی کارمندان دولت، استعفای کارمندان رسمی دولت نیز در قانون استخدام کشوری، مورد پیش بینی قرار گرفته است. یکی از روش هایی که می تواند به خدمت کارکنان رسمی دولت، خاتمه داده تا با آزادی عمل، شغل دیگری که مورد علاقه آنها است را دنبال نمایند، استعفا می باشد.
استعفا کارمندان رسمی دولت، با توجه به اینکه ممکن است دولت را به دلیل کمبود نیروی کار، در روند خدمت رسانی به جامعه، دچار مضیقه کند، منوط به وجود شرایطی است. قانون و شرایط انصراف از کار کارمندان رسمی دولت، در قوانین مربوط به استخدام، مورد پیش بینی قرار گرفته است. جهت پذیرش استعفا، لازم است از این قوانین و شرایط پیش بینی شده در آن ها، اطلاع داشت.
ار این رو، در این مقاله، قصد داریم به بررسی این سوالات بپردازیم که قانون استعفای کارمندان رسمی دولت چیست؟، شرایط استعفای کارمندان رسمی دولت، چگونه است؟ و حقوق کارمندان رسمی، پس از استعفا از دولت، به چه صورت می باشد؟ چنانچه، سوالاتی پیرامون قانون و شرایط انصراف از کار کارمندان رسمی دولت دارید، با ما همراه باشید.


قانون استعفای کارمندان رسمی دولت
یکی از مرسوم ترین و عادی ترین راه ها و روش های خروج از خدمت کارکنان دولت، استعفا است. در واقع، در این شرایط، خود کارمند با اراده خود، قصد دارد که به صورت رسمی، از خدمت دولت خارج شود و یا به اصطلاح " استعفا " بدهد. به موجب ماده 120 قانون مدیریت خدمات کشوری، استعفای کارمندان رسمی دولت، به عنوان یکی از حالات خروج از خدمت دولت، در کنار بازخرید خدمت کارمندان، مورد تصریح قرار گرفته است.
علی رغم اینکه قانون مدیریت خدمات کشوری، استعفا را در برخی مواد خود، مورد اشاره قرار داده است، اما، از قانون و شرایط انصراف از کار کارمندان دولت، صحبتی نکرده است. قانون و شرایط استعفای کارمندان رسمی دولت، ضمن قانون استخدام کشوری، مصوب 1345، بیان شده است. به همین دلیل، با توجه به فقدان قانون و مقررات خاص در زمینه استعفای کارمندان رسمی دولت، در قانون مدیریت خدمات کشوری، باید در این خصوص، به قانون استخدام کشوری ( قانون قدیم ) رجوع کرده و با توجه به این قانون، شرایط استعفای کارمندان رسمی دولت را مورد بررسی قرار داد.
حتما بخوانید: بازخرید خدمت کارمندان دولت و شرایط آن

شرایط استعفای کارمندان رسمی دولت
در قسمت قبل، توضیح دادیم که قانون و شرایط انصراف از کار کارمندان رسمی دولت، در قانون استخدام کشوری، بیان شده است. در این قسمت، قصد داریم تا شرایط استعفای کارمندان رسمی دولت را طبق قانون استخدام کشوری، مورد بررسی قرار دهیم. شرایط استعفای کارمندان رسمی دولت، بر اساس ماده 64 قانون استخدام کشوری، عبارت است از:
مستخدم رسمی، باید، از یک ماه قبل، اقدام به اعلام استعفای خود به صورت کتبی، به مسول مربوطه نماید. باید دانست، اعلام استعفا، به معنای سلب مسولیت فرد، نسبت به تعهداتش به دولت، نخواهد بود.
تحقق استعفا، از زمانی است که وزارتخانه یا موسسه دولتی مربوط به مستخدم، به موجب حکم رسمی، با آن موافقت کند.
وزارتخانه یا موسسات دولتی، یک ماه، جهت اعلام رد یا قبول در خواست استعفای مستخدم، صرفا به صورت کتبی، فرصت دارند.
چنانچه تا پایان یک ماه، رد یا قبول استعفا، اعلام و ابلاغ نشود، به منزله عدم قبول استعفا، تلقی خواهد شد.
در صورت قبول نشدن استعفا، فرد متقاضی، می تواند، طبق قانون، شکایت کند. مرجع صالح در خصوص اعتراض به عدم قبول استعفای کارمندان رسمی دولت، دیوان عدالت اداری می باشد.
بیشتر بخوانید: انواع مرخصی های کارمندان دولت

[عکس: instagram.gif]


حقوق کارمندان رسمی دولت پس از استعفا
در بخش های قبل، به معرفی قانون انصراف از کار کارمندان رسمی دولت، پرداخته و شرایط استعفای کارمندان رسمی دولت را از منظر قانون استخدام کشوری، توضیح دادیم. اما، از آن جهت که استعفای کارمندان رسمی دولت ، به خدمت آن ها در دولت، خاتمه می دهد، حقوق و مزایایی که مربوط به مدت کارکرد آنان در دولت است، باید به آن ها پرداخته شود. در این قسمت، قصد داریم، حقوق کارمندان رسمی، پس از استعفا از دولت را بر اساس قانون استخدام کشوری، مورد بررسی قرار بدهیم.
به موجب ماده 66 قانون استخدام کشوری، با تحقق انصراف از کار یا استعفای کارمندان رسمی دولت، وجوهی که مستخدم، بابت کسور بازنشستگی پرداخت کرده است، به وی مسترد خواهد شد.
بر اساس ماده 67 قانون استخدام کشوری، استخدام مجدد کارمندی که استعفا داده است، در صورت احتیاج به وی، مانعی ندارد. در این صورت، سابقه خدمت کارمندان، از لحاظ بازنشستگی محسوب خواهد شد؛ البته به این شرط که وجوه دریافت شده، طبق ماده قبل را به صورت یک جا، به صندوق بازنشستگی مسترد نمایند.
طبق ماده 68 و 69 قانون استخدام کشوری، هر گاه کارمند مستعفی، داوطلب خدمت مجدد در گروه مورد اشتغال سابق خود یا گروه پایین تر باشد، وزارتخانه یا موسسه دولتی استخدام کننده، می تواند او را از گذراندن امتحان و دوره آزمایشی معاف کنند. ولی اگر کارمند، داوطلب خدمت در گروهی بالاتر از گروه مورد اشتغال سابق خود باشد، استخدام مجدد او، منوط به گذرانیدن امتحان خواهد بود و وزارتخانه یا موسسه دولتی استخدام کننده کارمند، تنها می تواند او را از گذراندن دوره آزمایشی استخدام کارمندان دولت، معاف کند.
در ادامه بخوانید: آثار حقوقی بازنشستگی کارمندان دولت
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد استعفای کارمندان رسمی دولت در کانال تلگرام موضوعات حقوقی عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون استعفای کارمندان رسمی دولت پاسخ دهند.


[عکس: 5.gif]


سوالات متداول

1- استعفای کارمندان رسمی دولت به چه معنا است؟
استعفای کارمندان رسمی دولت یکی از روش های خروج کارمندان دولت از خدمت است و باید مطابق قانون و شرایط خاص خود صورت گیرد که توضیحات آن در متن مقاله ارایه شده است.

2- شرایط استعفای کارمندان رسمی دولت به چه صورت است ؟
از جمله شرایط استعفای کارمندان رسمی دولت آن است که باید یک ماه قبل از خروج از خدمت آن را به اطلاع اداره برسانند که این شرط به علاوه سایر شرایط مذکور در قانون در متن مقاله توضیح داده شده است.

3- استعفای کارمندان رسمی دولت بر اساس چه قانونی است؟
استعفای کارمندان رسمی دولت بر اساس قانون استخدام کشوری می باشد که شرایط استعفا و حقوق کارمندان بعد از استعفا در آن بیان شده است که توضیحات کامل آن در متن مقاله ارایه شده است.
منبع : استعفای کارمندان رسمی دولت
پاسخ


پیام‌های این موضوع
استعفای کارمندان رسمی دولت - توسط heyvalaw - 24-11-2021, 01:36 PM

موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ثبت نام و رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد دولت آباد 1400 heyvagp1 0 134 29-05-2021, 12:15 PM
آخرین ارسال: heyvagp1

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان