توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کارشناس رسمی دادگستری کیست و وظایف او
#1
کارشناسان رسمی دادگستری، افرادی هستند که پس از قبولی در آزمون کارشناسان دادگستری، قادر می باشند، به عنوان کارشناس رسمی دادگستری، فعالیت کنند. زمانی که قاضی، در یک پرونده، با موضوعی مواجه می شود که تخصص کافی، برای اظهار نظر در آن را ندارد، نظر تخصصی کارشناس رسمی را می خواهد. حضور در محلی که برای اظهار نظر توسط دادگاه تعیین شده، ارایه اظهار نظر، طی یک گزارش و مواردی از این دست، از وظایف کارشناسان رسمی دادگستری، می باشد.


قاضی، به عنوان کسی که مسئول رسیدگی به یک پرونده و صدور رای عادلانه و درست درباره آن است، بیشتر از هر علمی، باید مسلط بر علم حقوق باشد. قاضی، نمی تواند در تمام موضوعات، نظیر پزشکی، ساختمان سازی و سایر موارد، تخصص داشته باشد. از این رو، برای رسیدگی به یک سری اختلافات، نیاز به راهنمایی فرد متخصص و معتبری دارد.
فرد متخصصی که قاضی یا بازپرس پرونده، نیاز به راهنمایی تخصصی او دارند، نمی تواند شامل هر فردی باشد و صرف داشتن مدرک تخصصی برای اظهار نظر، کافی نیست. بلکه این فرد، باید، مراحل مختلفی را جهت صلاحیت اظهارنظر در پرونده های حقوقی و کیفری، طی نموده و پس از آن، صرفا در حیطه وظایفش، قادر به ارایه نظر باشد.
 از این رو، در این مقاله، به بررسی اینکه، کارشناس رسمی دادگستری کیست و وظایف او چیست می پردازیم. چنانچه سوالاتی پیرامون موضوع کارشناس رسمی دادگستری یا وظایف کارشناسان رسمی دارید، با ما همراه باشید.


کارشناس رسمی دادگستری کیست
کارشناس، به معنای دانای کار است. در پاسخ به این پرسش که کارشناس رسمی دادگستری کیست، باید گفت: کارشناس رسمی دادگستری، کسی است که بر مبنای قانون کانون کارشناسان دادگستری، دارای وظایف کارشناسان رسمی است و در صورت ارجاع امر به او، باید به طور رسمی، درباره یک موضوع، اعلام نظر کند. کارشناس رسمی دادگستری، کسی است که پس از گذراندن آزمون کارشناسان رسمی، دارای پروانه کارشناسی رسمی می شود که این پروانه، از طریق بخش استعلام وضعیت کارشناس سایت عدل ایران، قابل استعلام می باشد. 
باید اینطور گفت که کارشناسی رسمی دادگستری، اعتباری است که به افراد متخصص داده می شود، تا در مواقع ضرورت، از تخصص شان استفاده شود. برای سنجش این کارشناسان، آزمونی تحت عنوان آزمون کارشناسان رسمی، برگزار می شود. متقاضیان، برای ثبت نام در این آزمون، باید دارای مدرک کارشناسی و حداقل پنج سال سابقه کار مرتبط باشند. کانون کارشناسان رسمی دادگستری، یکی از مراجعی است که مجوز برگزاری این آزمون را دارد.
در نهایت و با توجه به مطالب بالا، کارشناس رسمی دادگستری، کسی است که به واسطه تحصیلات، در یک حرفه یا علم، به اندازه ای تبحر دارد که در صورت نیاز به ارجاع امر به او، نظر او، ملاک تصمیم قاضی در صدور رای، قرار می گیرد. برای مثال، قاضی وقتی می خواهد، ارزش یکی از انواع مختلف مال را مشخص کند، آن را به کارشناس مربوطه، ارجاع می دهد. ارجاع پرونده به کارشناس رسمی دادگستری، یا به تشخیص خود قاضی، یا به درخواست طرفین دعوا می باشد.
حتما بخوانید : اعتبار نظر کارشناس رسمی دادگستری

وظایف کارشناس رسمی دادگستری
در قسمت قبل، در خصوص این که کارشناس رسمی دادگستری کیست، توضیح دادیم و بیان کردیم یک فرد، پس از ثبت نام در آزمون کارشناسان رسمی دادگستری و قبولی در آن، می تواند پروانه کارشناسی دریافت نماید. در این قسمت، قصد داریم، در خصوص وظایف کارشناسان رسمی، توضیح دهیم. وظایف کارشناسان رسمی، بر مبنای قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری، از قرار زیر است:
از وظایف کارشناسان رسمی، این است که باید، در مورد امور ارجاعی به آن ها، در حیطه صلاحیت خود، اظهار نظر تخصصی نموده و آن را طی یک گزارش کتبی، و در مهلت مقرر، به مرجع ذی صلاح، تحویل دهند.
کارشناسان رسمی باید، نسخه‌ای از نظر کتبی ارایه شده به مراجع ذی صلاح را تا مدت حداقل پنج سال بعد از تاریخ تسلیم، نگهداری نمایند و این امر، یکی از مهم ترین وظایف کارشناسان رسمی است.
کارشناسان رسمی، باید، در صورت وجود جهات رد کارشناسی که دقیقا مشابه جهات رد دادرس در موارد حقوقی می باشد، موضوع را به طور کتبی اعلام، و از مبادرت به کارشناسی، امتناع‌ نمایند. در غیر این صورت، متخلف محسوب می شوند و به مجازات انتظامی، محکوم خواهند شد.
ارایه نظر مستدل و صریح، از دیگر وظایف کارشناسان رسمی است. آن ها باید، نکات و توضیحاتی که برای تبیین نظریه، ضروری است و یا‌ توسط شورای عالی کارشناسان، مشخص می‌گردد، به طور کامل، در نظر خود، منعکس نمایند.
کارشناس رسمی، مکلف است، در مواقعی که مقام صلاحیتدار معین می کند، در جلسه دادرسی یا در محلی که مقرر شده است، حاضر شود، مگر اینکه عذر موجهی داشته باشد.
در ادامه بخوانید: اعتراض به نظر کارشناس رسمی دادگستری

[عکس: instagram.gif]


برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کارشناس رسمی دادگستری و وظایف او در کانال موضوعات حقوقی عضو شوید. کارشناسان مرکز مشاوره دینا نیز آماده اند تا با ارایه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون کارشناس رسمی دادگستری و وظایف او پاسخ دهند.


[عکس: 5.gif]


سوالات متداول

1- کارشناس رسمی دادگستری کیست؟
کارشناسان رسمی دادگستری افراد متخصصی هستند که پس از گذراندن امتحان مربوط به این حوزه می توانند در مواردی که قاضی برای تصمیم نهایی نیاز به اظهار نظر تخصصی دارد و پرونده را به آن ها ارجاع می دهد ابراز نظر کنند که توضیحات کامل آن در متن مقاله ارایه شده است.

2- آیا کارشناس رسمی دادگستری یک شغل است؟
کارشناسی رسمی دادگستری اعتباری است که پس از قبولی در آزمون به افراد متخصص داده می شود تا در مواقع ضرورت از تخصص شان استفاده شود و می تواند شغل افراد نیز باشد که جزییات مربوط به آن در مقاله آورده شده است .

3- وظایف کارشناس رسمی دادگستری چیست؟
کارشناس رسمی دادگستری وظیفه دارد در مواردی که قاضی پرونده ای را برای اظهار نظر تخصصی به او ارجاع می دهد نظر کارشناسانه خود را در مورد موضوع مورد سوال اعلام کند که در مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.
منبع : کارشناس رسمی دادگستری کیست و وظایف او
پاسخ


پیام‌های این موضوع
کارشناس رسمی دادگستری کیست و وظایف او - توسط heyvalaw - 17-11-2021, 02:59 PM

موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  هزینه ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی قوه قضاییه heyvagp1 0 219 12-06-2021, 02:33 PM
آخرین ارسال: heyvagp1
  سایت ثبت نام آزمون ورودی جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران iranmoshavere 0 276 08-07-2020, 06:00 PM
آخرین ارسال: iranmoshavere
  هزینه ثبت نام آزمون مشاوران رسمی مالیاتی ایران iranmoshavere 0 110 22-06-2020, 06:07 PM
آخرین ارسال: iranmoshavere

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان