توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اصول بوجاری کردن بذر با دستگاه ترویر
#1
اصول بوجاری کردن بذر با دستگاه ترویر
بوجاري و درجه بندي بذر و دانه ها اصولا بر اساس خصوصیاتي مانند اندازه، وزن، شكل یا وضعیت هندسي دانه، شكل و انتقال ، خواص الكتریكي ، بافت سطح، خواص مكانیكي نور، رنگ و خواص شیمیایي انجام مي شود.

1) اندازه دانه
یکی از اولین مراحل برای جداسازی و غربال بذر ها از یک دیگر، غربال دانه ها به وسیله ی تفاوت سایز آن ها می باشد. در Sieve Screen مواد دانه اي غربال این روش مواد اصلي و ناخالصي ها به دلیل اختلاف اندازه هایشان از یكدیگر جدا مي شوند.
2) وزن دانه
یکی دیگر از مراحل تفکیک دانه ها از یک دیگر، استفاده از اختلاف وزن دانه ها با یک دیگراست. برای انجام این روش ابتدا، مواد در یك کانال قرار مي گیرند. فشار یا مكش بادي که به وسیله پنكه در کانال تولید می شود مواد را از یكدیگر جدا مي کند.
3) شكل هندسي دانه
گرد یا بیضي بودن دانه، کشیده یا چاق بودن و دیگر شكل هایی که مواد دارند، براي تمیز کردن محصول مورد استفاده قرار مي گیرند .به طور مثال دانه جو نسبت به گندم بلندتر و باریك تر است.
4) خصوصيات مكانيكي و بافت سطح دانه
دانه ها ممكن است سطح صاف یا زبری داشته باشند .اصطكاک دانه های مختلف با توجه به شكل سطح آنها متفاوت است. بر این اساس، ماشین هایی وجود دارند که از یك تسمه نقاله شیب دار و مخزن تشكیل شده اند. حرکت تسمه نقاله به سمت بالاي شیب مي باشد. دانه های مسطح و خشبي با تسمه نقاله به بالاي شیب، ریخته شده روي تسمه نقاله منتقل شده، درون مخزن اول مي ریزند. دانه های گرد با سطوح صاف روي تسمه نقاله سر مي خورند و یا غلتیده، در پایین تسمه نقاله درون مخزن دوم قرار مي گیرند.
5) خواص الكتريكي و مغناطيسي دانه
در این روش دانه ها بر اساس اختلاف بين خصوصيات، مغناطيسي شان جدا مي شوند. لایه نازكي از دانه روي تسمه نقاله ریخته مي شوند. در انتهاي تسمه نقاله دانه ها تحت تأثير یك ميدان قوي الكتریكي قرار مي گيرند. سطح دانه ها مغناطيسي شده و به تسمه مي چسبند. با چرخيدن تسمه دور غلتك، دانه هایی كه دارای خصوصيت مغناطيسي ضعيف تري هستند، زودتر و دانه های با خصوصيت مغناطيسي قوي تر، دیرتر از تسمه جدا مي شوند و به درون مخزن های مجزا سقوط مي كنند. به این ترتيب دانه هاي مختلف در مخزن مجزا تفكيك مي شوند.


نقل قول:منبع: https://ar-vin.com
پاسخ


پیام‌های این موضوع
اصول بوجاری کردن بذر با دستگاه ترویر - توسط arvin_sanaat - 25-09-2021, 10:54 PM

موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نحوه کار دستگاه بوجاری کنجد arvin_sanaat 0 16 دیروز, 05:45 PM
آخرین ارسال: arvin_sanaat
  دستگاه بوجاری لیزری arvin_sanaat 0 348 14-09-2021, 05:22 PM
آخرین ارسال: arvin_sanaat
  دستگاه بوجاری حبوبات خانگی arvin_sanaat 0 320 09-09-2021, 02:15 PM
آخرین ارسال: arvin_sanaat
  پلیت کردن بذر چیست؟ arvin_sanaat 0 332 05-09-2021, 06:17 PM
آخرین ارسال: arvin_sanaat
  کاربردهای صنعتی دستگاه گراویتی sida 0 447 07-08-2021, 12:57 PM
آخرین ارسال: sida
  معایب و محاسن دستگاه های زباله سوزی چیست؟ مهسا زیدابادی نژاد 0 280 13-11-2020, 12:45 PM
آخرین ارسال: مهسا زیدابادی نژاد

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان