توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی
#2
(14-09-2021, 09:50 AM)heyvalaw نوشته: سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی، سامانه ای است که امکان استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی و استعلام سند مالکیت با بارکد را برای استعلام کنندگان فراهم کرده است. این سامانه، بخشی از سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بوده که از طریق قسمت (پیگیری استعلام الکترونیکی ملک) قابل دسترس می باشد.


بخش قابل توجهی از دعاوی مطرح شده در سیستم قضایی کشور ما مربوط به دعاوی ملکی اعم از دعاوی حقوقی مانند الزام به تنظیم سند رسمی و دعاوی کیفری مانند فروش مال غیر بوده که علت اصلی آن، آگاهی نداشتن اشخاص از عدم اعتبار سند طرف مقابل در هنگام انعقاد قراردادهای ملکی می باشد.
مسکن ایوان مدائن خرید و فروش ملک در جهانشهر

مشاور املاک مزرعه سبز
این در حالی است که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سامانه ای را راه اندازی نموده که با عنوان سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی شناخته شده و امکان استعلام غیر حضوری ملک و استعلام سند مالکیت  با بارکد را برای کلیه افراد در سراسر کشور فراهم نموده است. بنابراین، استفاده از این سامانه و استعلام الکترونیکی ملک از طریق آن، قبل از انجام هرگونه معامله ملکی می تواند خطر مواجه شدن با کلاهبرداری های ملکی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
با توجه به اهمیت این مساله، در این مقاله به معرفی سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی پرداخته، سپس نحوه استعلام الکترونیکی ملک از سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی و استعلام سند مالکیت  با بارکد از سامانه استعلام الکترونیکی ملک را توضیح خواهیم داد.  

برای ورود به سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی کلیک کنید.

[عکس: 1630411393_%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%8...DB%8C1.jpg]


کاربران برای ورود به سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی باید به سایت inquirystatus.ssaa.ir مراجعه کنند.


معرفی سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی
از آنجا که در کشور ما افرادی که قصد انجام معامله ملکی را داشته پیش از مراجعه به دفتر اسناد رسمی و تنظیم سند رسمی، اقدام به تنظیم مبایعه نامه در دفتر معاملات املاک نموده و با توجه به اینکه این دفاتر، امکان اتصال به سیستم ادارت ثبت اسناد و املاک و اخذ استعلام ملک و سند مربوطه را نداشته، در بسیاری از معاملات املاک با مشکلات مربوط به سند، همچون عدم تفکیک آن و تنظیم سند توسط غیر مالک و فروش ملک غیر مواجه می شویم.
به همین دلیل، دعاوی مربوط به املاک اعم از دعاوی حقوقی مانند الزام به تنظیم سند رسمی و دعاوی کیفری مانند فروش مال غیر، حجم قابل توجهی از پرونده های سیستم قضایی را تشکیل داده که رسیدگی به آنها گاه چندین سال طول کشیده و با هزینه های بسیاری برای طرفین پرونده و سیستم قضایی همراه می باشد.
این در حالی است که اگر پیش از اقدام برای معامله و تنظیم مبایعه نامه و پرداخت هر گونه وجه، طرف معامله اقدام به استعلام ملک و سند مالکیت آن نموده و از آخرین وضعیت ملک و سند مالکیت آن کسب اطلاع نماید، قطعا با مشاهده موارد مشکل دار از معامله آن ملک و پرداخت هرگونه وجه خودداری خواهد کرد. استعلام ملک به طور کلی به دو روش حضوری یعنی مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک مربوطه و غیر حضوری یعنی سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امکان پذیر می باشد.
با توجه به مشکلات مربوط به استعلام ملک و سند مالکیت آن در روش حضوری ، در کنار راه اندازی سامانه هایی همچون سامانه املاک و اسکان و سامانه استعلام قرارداد املاک از طریق کد ملی و کد رهگیری از سوی دولت، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اقدام به راه اندازی سامانه ای نموده که با عنوان سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی شناخته شده که امکان استعلام غیر حضوری ملک را برای کلیه شهروندان در سراسر کشور فراهم نموده است.
بنابراین در تعریف سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی می توان گفت که سامانه ای است امکان استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی و استعلام سند مالکیت با بارکد و اطلاع از آخرین وضعیت ملک را برای استعلام کنندگان فراهم کرده است. این سامانه، بخشی از سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آدرس inquirystatus.ssaa.ir بوده که از طریق قسمت (پیگیری استعلام الکترونیکی ملک) قابل دسترس می باشد.
حتما بخوانید : سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن

نحوه استعلام الکترونیکی ملک از سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی
پس از اینکه در بخش قبل در مورد سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی توضیح دادیم، در این قسمت به توضیح نحوه استعلام الکترونیکی ملک از این سامانه می پردازیم. نحوه استعلام الکترونیکی ملک از سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی، مطابق راهنمای تصویری زیر می باشد:
۱مرورگر دستگاه خود را باز کرده و آدرس سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یعنی ssaa.ir را جستجو نمایید تا مطابق تصویر زیر وارد صفحه اصلی سایت شوید.

[عکس: 1630411460_%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%8...DB%8C1.jpg]

۲در صفحه اصلی سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، بر روی سربرگ میز خدمات الکترونیک کلیک کرده و از منوی باز شده، گزینه (پیگیری استعلام الکترونیکی ملک) را انتخاب نمایید.

[عکس: 1630411497_%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%8...DB%8C2.jpg]

۳اکنون همانطور که در تصویر زیر مشاهده می نمایید، وارد سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی شده اید. به منظور استعلام الکترونیکی ملک از سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی، کافی است تا شناسه یکتا سند مالکیت خود را در کادر اول وارد کرده و در کادر دوم، حاصل جمع دو عدد را وارد نموده و دکمه ارسال را بزنید تا آخرین وضعیت ملک و سند مالکیت آن را مشاهده نماید.

[عکس: 1630411515_%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%8...DB%8C3.jpg]

شناسه یکتا سند مالکیت یا شماره دفتر املاک، یک کد 18 رقمی بوده و در پاسخ به این سوال که شماره دفتر املاک در سند کجاست  باید گفت، این شمارهدر بالا سمت چپ سند مالکیت، قابل رویت می باشد. مطالعه مقاله زیر جهت آشنایی با سامانه اخذ کد یکتا سند مالکیت و کاربردهای آن توصیه می شود.
بیشتر بخوانید : سامانه ثبت نام کد یکتا املاک

استعلام سند مالکیت با بارکد از سامانه استعلام الکترونیکی ملک
در بخش های قبل به معرفی سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی پرداخته و توضیح دادیم که نحوه استعلام الکترونیکی ملک از سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی به چه صورت می باشد. اما گاهی این سوال مطرح می شود که استعلام سند مالکیت  با بارکد از سامانه استعلام الکترونیکی ملک به چه صورت می باشد؟
در پاسخ به این سوال که استعلام و پیگیری صدور سند مالکیت با بارکد از سامانه استعلام الکترونیکی ملک به چه صورت می باشد؟ باید گفت که نحوه و روند استعلام سند مالکیت با بارکد از سامانه استعلام الکترونیکی ملک دقیقا همانند استعلام الکترونیکی ملک از سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی می باشد.
با این توضیح که برای استعلام سند مالکیت با بارکد باید به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آدرس ssaa.ir مراجعه نمود، سپس از سربرگ میز خدمات الکترونیک، گزینه (پیگیری استعلام الکترونیکی ملک) را انتخاب نمود. اکنون در صفحه اصلی سامانه استعلام الکترونیکی ملک می توانید با وارد کردن شناسه یکتا سند مالکیت خود در کادر اول و وارد کردن حاصل جمع دو عدد نمایش داده شده در کادر دوم و زدن دکمه ارسال، برای استعلام سند مالکیت با بارکد از سامانه استعلام الکترونیکی ملک اقدام نمایید.
در ادامه بخوانید : سامانه جامع اقدام ملی مسکن
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی در کانال تلگرام موضوعات حقوقی عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی پاسخ دهند.
سوالات متداول

1- سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی چیست؟
سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی سامانه ای است که امکان استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی و استعلام سند مالکیت با بارکد را برای استعلام کنندگان فراهم کرده است و برای اطلاع از جزییات متن مقاله را مطالعه نمایید.

2- استعلام سند مالکیت با بارکد از سامانه استعلام الکترونیکی ملک به چه صورت می باشد؟
استعلام سند مالکیت با بارکد از سامانه استعلام الکترونیکی ملک از طریق سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قسمت پیگیری استعلام الکترونیکی ملک و با وارد کردن شناسه یکتای سند امکان پذیر بوده و برای اطلاع از جزییات متن مقاله را مطالعه نمایید.

3- استعلام سند مالکیت با بارکد از سامانه استعلام الکترونیکی ملک به چه صورت می باشد؟
استعلام سند مالکیت با بارکد از سامانه استعلام الکترونیکی ملک از طریق سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قسمت پیگیری استعلام الکترونیکی ملک و با وارد کردن شناسه یکتای سند امکان پذیر بوده و برای اطلاع از جزییات متن مقاله را مطالعه نمایید.
منبع : سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی
پاسخ


پیام‌های این موضوع
RE: سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی - توسط khonehman - 21-09-2021, 03:48 PM

موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  استعلام قرارداد املاک از طریق کد ملی و کد رهگیری heyvalaw 1 900 21-09-2021, 03:51 PM
آخرین ارسال: khonehman
  سامانه همیار سند hamyarsanad.com heyvalaw 0 1,147 01-08-2021, 11:37 AM
آخرین ارسال: heyvalaw
  سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir heyvalaw 1 825 28-07-2021, 02:48 PM
آخرین ارسال: khonehman
  سامانه اقدام ملی مسکن heyvalaw 1 2,070 28-07-2021, 02:16 PM
آخرین ارسال: khonehman
  سامانه سماوا املاک heyvalaw 0 79 09-06-2021, 03:10 PM
آخرین ارسال: heyvalaw
  چه کسانی باید در سامانه املاک ثبت نام کنند heyvalaw 0 49 09-06-2021, 03:06 PM
آخرین ارسال: heyvalaw
  نحوه ثبت نام در سامانه املاک و اسکان heyvalaw 0 1,097 09-06-2021, 01:23 PM
آخرین ارسال: heyvalaw

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان