توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
samas
#1
سامانه سماس samas.moi.ir ، با توجه به نیازهای مردم و برنامه ریزی دولت برای اعطای تسهیلات سوختی و بهینه مصرف کردن مصرف سوخت راه اندازی شده است. استعلام سهمیه و اعتبار سوخت در سامانه سماس از طریق گزینه استعلام اعتبار سوخت در صفحه اصلی سایت samas.moi.ir و با استفاده از کد ملی امکان پذیر می باشد.


چندین سال است که رانندگان تاکسی و سرویس های مدارس و.... برای استفاده از تسهیلات دولتی مربوط به سوخت گیری خودروهای خود دچار مشکل هستند و به همین دلیل نیز در ابتدا سامانه سماس به طور کاملا آزمایشی راه اندازی شد و با توجه به موفقیت آمیز بودن نتایج حاصل از راه اندازی آن، این سامانه به صورت کاملا رسمی راه اندازی گردید.
سامانه سماس samas.moi.ir سامانه ای ملی به حساب می آید که از تاریخ 26 بهمن فعال شده است و توسط وزارت کشور به وجود آمده است. این سامانه، خدمات متعددی را به کاربران خود ارائه نموده که استعلام سهمیه و اعتبار سوخت، مهم ترین آن ها می باشد. اشخاص به راحتی می توانند از طریق سامانه سماس از نحوه استعلام اعتبار سوخت بنزین اطلاع پیدا کنند. سوخت گیری در سامانه سماس بسیار راحت است و فعالان حمل و نقل اینترنتی می توانند با یادگیری مراحل اینترنتی چگونگی استفاده از این سامانه به راحتی برای استفاده از تسهیلات دولتی مربوط به سهمیه سوخت و بنزین دولتی اقدام نمایند. 
با توجه به آنچه در مورد اهمیت سامانه سماس گفته شد، در این مقاله به تشریح کامل سامانه سماس samas.moi.ir می پردازیم؛ به این ترتیب که ابتدا این سامانه را معرفی نموده، سپس در مورد نحوه استعلام اعتبار سوخت بنزین و راهنمای سوختگیری در سامانه سماس توضیح داده و در پایان، به سوالات متداول سامانه سماس samas.moi.ir پاسخ خواهیم داد.


سامانه سماس samas.moi.ir چیست؟
سامانه سماس samas.moi.ir، با توجه به نیازهای مردم و برنامه ریزی دولت برای اعطای تسهیلات سوختی و بهینه مصرف کردن مصرف سوخت راه اندازی شده است. از آنجا که در عصر تکنولوژی و ارتباطات زندگی می کنیم، دیگر نباید انتظار داشت که همانند گذشته، سوخت گیری خودروها و اطلاعات حاصل از آن به صورت حضوری انجام شود و مردم مجبور باشند برای استفاده از تسهیلات دولتی سوختی، مسیر طولانی را بپیمایند، روندی که موجب تجمعات غیر ضروری شده و قطعا با سیاست فاصله گذاری اجتماعی و شرایط کنونی جامعه در تعارض می باشد.
به همین دلیل، با راه اندازی سامانه سماس، تمامی افرادی که در حوزه های اینترنتی حمل و نقل فعال هستند، می توانند برای سوخت گیری در سامانه سماس اقدام نمایند و در چنین مواردی فرقی ندارد که وسیله حمل و نقل، موتور باشد یا تاکسی و یا سرویس مدرسه، همه این موارد باید برای ثبت نام در این سامانه اقدام نمایند.
به این ترتیب، تمامی رانندگان فعال در حوزه اینترنتی، مانند رانندگان اسنپ، تپسی و.... می توانند مطابق دستورالعمل های نحوه ورود و ثبت نام در سایت سماس samas.moi.ir، به راحتی تمامی اطلاعات نظارتی مربوط به وسیله حمل و نقل و خود راننده را بارگذاری کنند. پس از آنکه رانندگان به این سامانه وارد شوند و در آن ثبت نام کنند، می توانند علاوه بر استفاده از مزایا و تسهیلات دولتی مربوط به سوخت، اعتبار کارت سوخت خود را نیز به صورت آنلاین مشاهده نمایند.
بر اساس قوانین موجود، صاحبان برخی وسایل نقلیه یعنی وسایل نقلیه مسافری ، باری ، ماشین آلات راه سازی و صنعتی مشمول مالیات بر درآمد خودرو می باشند. از آنجا که نخستین تکلیف مشمولین مالیات، ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی می باشد، چناچه خودرو شما نیز مشول مالیات بر خودرو بوده، پیشنهاد می شود که مقاله زیر را نیز مطالعه نمایید.
حتما بخوانید: ثبت نام اظهارنامه مالیاتی خودرو


نحوه استعلام اعتبار سوخت بنزین در سامانه سماس samas.moi.ir
یکی از سوالات بسیار مهمی که در رابطه با سامانه سماس samas.moi.ir ممکن است برای افراد به وجود آید آن است که نحوه استعلام اعتبار سوخت بنزین در سامانه سماس samas.moi.ir چگونه است و از چه طریقی می توان از اعتبار سوخت آگاهی پیدا کرد؟ برای پاسخ به این سوال در ادامه مطلب، به راهنمای تصویری دقت نمایید تا به طور کامل با نحوه استعلام اعتبار سوخت بنزین در سامانه سماس samas.moi.ir، آشنا شوید.
1. برای ورود به سایت سهمیه سوخت بنزین، عبارت ( سامانه سماس ) یا آدرس سایت به نشانی samas.moi.ir را در مرورگر دستگاه خود جست و جو کرده تا وارد صفحه اصلی سایت سماس بشوید. اکنون همانطور که در تصویر ملاحظه می کنید، دو گزینه در مقابل شما قرار دارد.بر روی گزینه ( استعلام اعتبار سوخت ) کلیک نمایید.

[عکس: 1615718099_%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%8...oi.ir2.jpg]

2. در مرحله دوم شما باید کد ملی خودتان را دقیقا همانطور که در عکس نشان داده شده است در مستطیل خالی که مشاهده می کنید وارد نموده و کد امنیتی را نیز کاملا با دقت وارد کرده و سپس دکمه استعلام را که به رنگ آبی نمایش داده می شود را کلیک نمایید  تا فرایند استعلام گیری سریعا آغاز شود.

[عکس: 1615718126_%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%8...oi.ir3.jpg]

3. در مرحله ی بعدی همانطور که در تصویر میبینید، 5 خدمت سامانه به شما نمایش داده می شود که شما می توانید از طریق آنها از امکانات سامانه سماس samas.moi.ir، استفاده نمایید.

[عکس: 1615718162_%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%8...oi.ir4.jpg]

4. یکی از گزینه های موجود در میان امکانات سامانه سماس، تاریخچه واریز اعتبار است. این تاریخچه به شما این امکان را می دهد تا اطلاعات لازم را در مورد استعلام اعتبار سوخت بنزین به دست آورید. گزینه مانده اعتبار سوخت نیز ، اعتبار سوخت شما را در حال حاضر نشان می دهد و شما با استفاده از اطلاعات این گزینه می توانید از مانده اعتبار سوختی خود آگاه شوید. 
بیشتر بخوانید: استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی

راهنمای سوختگیری در سامانه سماس samas.moi.ir
موضوع بسیار مهمی که در رابطه با سامانه سماس samas.moi.ir وجود دارد ان است که شما باید با راهنمای سوختگیری به طور کامل آشنا شوید تا بتوانید به راحتی و بدون اتلاف وقت از امکانات این سامانه استفاده کنید. یکی از سوالات و چالش های اساسی که برای بسیاری از مردم ممکن است بوجود آید آن است که چگونه می توان در سامانه سماس مراحل سوخت گیری را به انجام رساند؟ در پاسخ به این سوال می توان به مراحل زیر اشاره کرد:
1- ابتدا اقدام به سوخت گیری نمایید. تفاوتی ندارد که از کارت سوخت خود استفاده می کنید یا کارت سوخت جایگاه.
2- به منظور پرداخت هزینه سوخت، کارت خود را در قسمت مربوطه بکشید
3- گزینه پرداخت اعتباری را انتخاب کنید.
4- هنگامی که مبلغ پرداخت را بر روی صفحه مشاهده نمودید، رمز اعتبار خود را که همان چهار رقم آخر کد ملی می باشد، وارد نمایید.
5- پس از انجام فرآیند پرداخت، رسیدی به شما داده می شود که عبارت عملیات موفق بر روی آن درج شده است.
[عکس: 1615719115_nokte.png] پس از آنکه وارد سامانه سماس samas.moi.ir شدید، برای مشاهده مانده اعتبار سوخت همانطور که در توضیحات قبل اشاره کردیم، گزینه مشاهده مانده اعتبار سوخت را انتخاب نمایید تا بتوانید قبل از سوخت گیری اطلاعات لازم را در مورد باقی مانده اعتبار سوختی خود داشته باشید. توجه کنید که برای مشاهده مانده اعتبار سوخت باید رمز کارت سوخت خود را وارد نمایید. در حالت کلی رمز کارت سوخت اصولا 4 رقم آخر کد ملی صاحبان کارت سوخت میباشد.

سوالات متداول سامانه سماس samas.moi.ir
1- نحوه محاسبه کردن اعتبار واریزی در سامانه سماس samas.moi.ir چگونه است؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که بر اساس یک قاعده کلی برای خودرو های فعال در تاکسی های اینترنتی برای خودروهای بنزینی به ازای هر 100 کیلومتر پیمایش 75.8 لیتر تا سقف 300 لیتر و برای خودرو های دوگانه سوز به ازای 100 کیلومتر پیمایش 25.5 لیتر تا سقف 180 لیتر است.
2. برای استفاده از اعتبار واریز شده صاحب کارت با کدام کارت بانکی میتواند اقدام کند؟
 در چنین مواقعی صاحب کارت این اختیار را دارد تا پس از واریز اعتبار سوخت، برای استفاده از اعتبار با تمام کارت های بانکی متعلق به کد ملی در جایگاه سوخت استفاده نماید.
3.اگر با پیغام خطا کارت نامعتبر یا رمز نامعتبر در جایگاه سوخت مواجه شویم باید چه کار کنیم؟
در چنین شرایطی توصیه می گردد که از کارت های بانکی دیگری که متعلق به کد ملی صاحب کارت است استفاده شود تا مشکل حل شود.
4. اگر تراکنش ناموفق اعتبار سوخت اتفاق بیفتد و اعتبار نیز از حساب افراد کم شود، باید چگونه مشکل را پیگیری کرد؟
در مواردی که تراکنش ناموفق اعتبار اتفاق افتاده و حتی اعتبار نیز از حساب افراد کم می شود، حداکثر پس از گذشت 72 ساعت میزان اعتبار کسر شده مجددا به حساب کد ملی فرد بازگردانده می شود. در چنین شرایطی معمولا به افراد توصیه می گردد که برای پیگیری مشکل آگاهی از جزئیات آن با با مجموعه به پرداخت به شماره 27312731 تماس بگیرند.
5. پیگیری های مربوط به واریز نشدن اعتبار سوخت باید از طریق چه مرجعی انجام شود؟
به عنوان یک قاعده کلی می توان گفت که پیگیری واریز نشدن اعتبار سوخت باید از مجموعه محل فعالیت صاحب وسیله نقلیه اینترنتی انجام شود. 
در ادامه بخوانید: سامانه خدمات دولت به مردم
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سامانه سماس samas.moi.ir در کانال تلگرام آیین دادرسی عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون سامانه سماس samas.moi.ir پاسخ دهند.


آخرین اخبار مرتبط با سامانه سماس samas.moi.ir

2 اردیبهشت 1400
بنابر اعلام مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور،  یکی از مهم ترین کاربردهای سامانه سماس samas.moi.ir، توجه به مسئولیت محاسبه اعتبارسوخت ( مابه التفاوت نرخ بنزین آزاد و سهمیه ای ) قابل تخصیص به فعالان حوزه حمل نقل درون شهری با کاربری ‌های مختلف بوده که باعث شده از آغاز سهمیه بندی بنزین تاکنون در هر محله به طور متوسط برای  ۵۵۰ هزار نفر از افراد حاضر در  حوزه حمل و نقل، سهمیه اعتباری تخصیص داده شود.
سوالات متداول

1- سامانه سماس samas.moi.ir چه نوع سامانه ای است؟
سامانه سماس samas.moi.ir برای اعطای تسهیلات سوختی و بهینه مصرف کردن مصرف سوخت راه اندازی شده که در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

2- نحوه استعلام اعتبار سوخت بنزین در سامانه سماس به چه صورت می باشد؟
استعلام اعتبار سوخت بنزین در سامانه سماس از طریق گزینه استعلام اعتبار سوخت در صفحه اصلی سایت امکان پذیر بوده و برای اطلاع از جزییات متن مقاله رامطالعه نمایید.

3- نحوه محاسبه کردن اعتبار واریزی در سامانه سماس samas.moi.ir چگونه است؟
برای خودروهای بنزینی به ازای هر 100 کیلومتر پیمایش 75.8 لیتر تا سقف 300 لیتر و برای خودرو های دوگانه سوز به ازای 100 کیلومتر پیمایش 25.5 لیتر تا سقف 180 لیتر بوده که در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.
منبع : samas
پاسخ


پیام‌های این موضوع
samas - توسط heyvalaw - 28-04-2021, 04:09 PM

موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سامانه سماس samas.moi.ir heyvalaw 0 236 14-03-2021, 05:57 PM
آخرین ارسال: heyvalaw

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان