توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شریک جرم و مجازات او
#1
در این مقاله به بررسی شریک جرم و مجازات او می پردازیم . 


فردی که مرتکب فعلی که به موجب قانون جرم شناخته شده است گردد ، مجرم می باشد . زمانی که جرمی به وقوع می پیوندد ممکن است فرد به تنهایی مرتکب آن شده باشد و یا با مشارکت فرد یا افرادی آن جرم را مرتکب شود . گاه ممکن است افرادی که در جرم همکاری می کنند معاونت در جرم داشته باشند و یا شرکت در جرم . اگر غیر مستقیم با مجرم همکاری کند در واقع طبق قانون معاون شناخته شده است و اگر به طور مستقیم در ارتکاب جرم همکاری نماید شریک جرم محسوب می شود . در این مقاله به بررسی شریک جرم کیست ؟ و مجازات آن می پردازیم .


شریک جرم کیست ؟
در پاسخ به این سوال که شریک جرم کیست ؟ ، باید گفت شریک جرم طبق ماده 125 قانون مجازات اسلامی اینگونه تعریف شده است که : « هر كس با شخص يا اشخاص ديگر در عمليات اجرایي جرمي مشارکت کند و جرم ، مستند به رفتار همه آنها باشد خواه رفتار هر يک به تنهايي براي وقوع جرم کافي باشد خواه نباشد و خواه اثر کار آنان مساوي باشد خواه متفاوت ، شريک در جرم محسوب می گردد ... » . 

مجازات شرکت در جرم
مجازات شریک جرم همان مجازات فردی است که اگر به تنهای مرتکب آن می گردد به عبارت دیگر فرقی ندارد که اثر کار وی با بقیه شرکا مساوی است یا خیر و یا جرم مستند به عمل همه آنها باشد و یا عمل هریک به تنهای برای وقوع جرم کافی باشد یا نباشد تاثیر در مجازات فرد نخواهد داشت .
در جرائم غیر عمدی نیز اگر جرم به تقصیر دو یا چند نفر باشد مقصران ، شریک در جرم هستند و مجازات هریک از مقصران مجازات مرتکب مستقل آن جرم است . 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شریک جرم و مجازات او ، به کانال تلگرام حقوق کیفری مراجعه نمایید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون شریک جرم و مجازات او پاسخ دهند .
منبع : شریک جرم و مجازات او
پاسخ


پیام‌های این موضوع
شریک جرم و مجازات او - توسط heyvalaw - 15-04-2021, 12:07 PM

موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بررسي جرم قاچاق اسلحه و مجازات ان زینب عزیزی 0 201 07-07-2020, 06:06 PM
آخرین ارسال: زینب عزیزی
  شركت در قتل و شيوه ي مجازات آن زینب عزیزی 0 176 06-07-2020, 02:10 PM
آخرین ارسال: زینب عزیزی

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان