تالار گفتگوی کیش تک/ kishtech forum
چه چیزی ازدواج را نابود می کند؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- تالار گفتگوی کیش تک/ kishtech forum (http://forum.kishtech.ir)
+-- انجمن: پردیس فناوری کیش (http://forum.kishtech.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: مجموعه مشاوره روانشناسی، تحصیلی و مددکاری (http://forum.kishtech.ir/forumdisplay.php?fid=110)
+--- موضوع: چه چیزی ازدواج را نابود می کند؟ (/showthread.php?tid=76478)

چه چیزی ازدواج را نابود می کند؟ - lavazemkhanegi - 30-01-2023

چه چیزی ازدواج را نابود می کند؟

زمان زمستان پایان دنیا روی دماغ است ... کم و کم نوشته شده است که من برای آن خجالت نمی کشم ، اما اینجا چیزی است که به من انگیزه داد و من عجله دارم تا با شما به اشتراک بگذارم. در حال خواندن فصل دوم کتاب ازدواج قانونی الیزابت گیلبرت هستم. این دنباله ای برای خوردن، دعا کردن، عشق است. قهرمان ازدواج کرد و ... اینجا خانم ها، سرگرمی شروع می شود.
 مشاوره ازدواج
من فقط دو فصل را خواندم و تأیید واقعیت شناخته شده انتظارات در ازدواج و بر این اساس، وابستگی به شریک زندگی را دیدم. امیدواریم که کلمه "اعتیاد" دیگر برای شما یک کلمه ویرانگر و وحشتناک نباشد، اما شروع به یک اتفاق رایج می کند که ممکن است در یک رابطه باشد یا نباشد.

پس چه چیزی قابل ذکر است یا شاید بتوان گفت یک بار دیگر با خود تکرار کنید تا ازدواج دوباره به هم نخورد و مجبور به تحمل وحشت جدایی نشوید؟ اتفاقاً یکی از معدود گفته های دوران کودکی من "تکرار مادر یادگیری است"، اتفاقاً در اینجا کاملاً می گنجد. بالاخره چه فایده ای دارد؟ تمام آنچه من نیاز دارم باید توسط او (یا او) داده شود، یا بهتر است بگوییم، نباید و نمی تواند. توجه! من اکنون در مورد ارضای نیازها صحبت می کنم، نیازهای واقعی که در اعماق درون پنهان هستند و بلافاصله قابل مشاهده نیستند، در روابط روزمره و مادی.

توقعات ازدواج را نابود می کند!

در اینجا برخی از نگرش های خانوادگی که به ازدواج آسیب می زند ...
"به من الهام ببخش"

این جمله را چگونه می پسندید؟ فکر می‌کنم اشکالی ندارد، زیرا اکثر ما می‌خواهیم که شوهرانمان با تمام جلوه‌های همراهش، به ما الهام بخشند که «زن» باشیم. علاوه بر این، بدون اینکه متوجه باشیم، از آنها "مادر" و "پرونده" می سازیم و سعی می کنیم خود را به عنوان "نوجوان" بشناسیم، سعی می کنیم هر چیزی را که قبلاً به دست نیاورده ایم به دست آوریم. ممکن است، اما در حد اعتدال; یعنی او یک قسمت را انجام می دهد و ما مسئول قسمت هستیم. اما این چیزی است که ما از ازدواج می خواهیم: الهام و شادی !!! خانم ها، این سخت و سخت است. وقتی دائماً این را از شریکم می‌خواهم، وقتی دائماً انتظار حمایت، تأیید، کمک، گرما، جادو و هر آنچه را که برای درک "من" از شادی نیاز دارم، دارم - او فرار می‌کند، یا بهتر است بگوییم، در ابتدا بسیار خسته خواهد شد. ، از آنجایی که این همه امکان پذیر نیست، پس از آن شروع به ناپدید شدن می کند و سپس کاملاً ناپدید می شود. و ما به دنبال چیز جدیدی خواهیم بود، به این امید که همه چیز درست شود. من می خواهم فوراً بگویم که اگر فشاری نباشد مرد می تواند همه این کارها را انجام دهد. آنها فشار می آورند - قوی هستند و مردان رقبای با دامن را دوست ندارند ، سپس نمی دانند چگونه رفتار کنند ، به نظر می رسد ارزش دارد که به تجلی مرد به عنوان یک مرد پاسخ داده شود و در مقابل آنها یک زن است. سردرگمی رخ می دهد و این از طریق خشم بیان می شود.
"من خیلی کم میپرسم"

اغلب اوقات ما به خود جرات می کنیم که خوشبختی فوق العاده بادوام را از سرنوشت جستجو کنیم و این ازدواج و یک شریک است که مسئول این خوشبختی است. به نظر می رسد آموزش ما و در واقع کل مدل نهاد اروپایی ازدواج بر این واقعیت استوار است که زندگی شاد = ازدواج شاد و بالعکس. ما انتظارات زیادی از زندگی از ازدواج داریم، از عشق و پیوند بسیار بیشتر از نیم قرن پیش انتظار داریم. این یک ادعای بزرگ در مورد خوشبختی است. اکنون ما در حال ایجاد روابط و بهبود آنها هستیم تا شاد باشیم !!! به همین دلیل است که ما زمان و افتخار زیادی را به ازدواج خود اختصاص می دهیم ، ما منتظر خوشبختی "کامل" هستیم !!! یا شاید فقط استراحت کنید؟ آرام باش و منتظر معجزه نباش، بپذیر که نقش مرد است، نقش زن است و بس، من همه چیز را طبق قوانین بازی می کنم، هرکسی وظایف خود را دارد و فقط نمی توانند متفاوت باشند.

حالا دارم فکر می‌کنم، اگر از این همه خواستن دست بردارم که ازدواجم خوب، کامل، افسانه‌ای باشد، فقط از رویاهایم چه اتفاقی می‌افتد، آن وقت چه احساسی خواهم داشت؟! آیا شریک زندگی من اهمیت و معنای خود را از دست خواهد داد؟ آیا از افتخار کردن به او دست بردارم؟ میدونی جواب چیه؟ .. شاید از دست برود و چندان باارزش نشود (یا بهتر است بگوییم تصورات من در مورد آن تغییر خواهد کرد)! و همه اینها به این دلیل است که من از او انتظار زیادی دارم و البته سعی می کنم از "خوشبختی" ای که او به من می دهد قدردانی کنم. من در مورد او صحبت می کنم، به او افتخار می کنم، او را به یاد می آورم و همه جا از او قدردانی می کنم. و همه چرا؟ زیرا من این اعتقاد را دارم که او این قدرت و وظیفه را دارد که بدون استثنا همه اعضای من را خوشحال کند. این همان چیزی است که ما با آن به یک رابطه جدید رسیده ایم، نه با امید، بلکه با توقع، و بنابراین با ادعای شریک زندگی.
 مشاوره ازدواج
بنابراین، شاید شما نباید چنین باری را روی دوش او بگذارید و آن وقت "روابط کار سختی نخواهد بود"؟

از شما می خواهم «تمجید از مرد برای خوشبختی» را با احترام و شناخت مظاهر او، با شناخت مردش که در واقع از ازدواج استقبال می کند و از آن حمایت می کند، اشتباه نگیرید. ما نظر او، پرخاشگری، قدرت، شدت، صراحت او را فقط به این دلیل می دانیم که او یک "مرد" است (از کلمه شجاع، مرد)، او یک جنگجو است و باید در قرن بیست و یکم یکی باشد. راستش را بخواهید می توانید عاشق جنسیت مذکر با مظاهر آن شوید و به آن علاقه مند شوید. خوب، قبول کنید، مردها موجودات جالبی هستند؟ گاهی از آنها می ترسیم، غافلگیر می شوند، پاهای چوب را نوازش می کنند، اما دست می زنند. این را می توان زندگی و احساس کرد، اگر رنجش بزرگی از این نوع وجود نداشته باشد (و اگر وجود دارد، پس ارزش آن را دارد که از شر آن خلاص شوید). هدف من این است: ساده تر بودن، انتظار خوشبختی از شریک زندگی برای یک عمر، تلاش برای بیرون آمدن از توده بزرگی از مردم که متقاعد شده اند که خوشبختی و ازدواج یک مفهوم مکمل هستند و زمانی که " عضلات شل می شوند، لذت و آرامش به دنبال خواهد داشت. گاهی اوقات ما از عشق بیش از حد می خواهیم و تبدیل به اعتیاد می شود و ازدواج ما مانند یک قایق شکننده با باری طاقت فرسا می ترکد و در نهایت غرق می شود.
مشاوره ازدواج
روانشناسی ازدواج و خانواده. مشکلات روابط در یک خانواده جوان خانواده های شاد چه وجه مشترکی دارند؟

هر خانواده یک ساختار در حال تغییر است که از قوانین خاصی پیروی می کند. چرخه زندگی یک خانواده مجموعه ای از رویدادها و مراحل ذاتی هر خانواده است. ویژگی این یا آن دوره از زندگی مشترک چیست؟ مرحله اول ملاقات همسران آینده و دوران خواستگاری است. زن و شوهر بدون فرزند برای شروع موفقیت آمیز زندگی خانوادگی، یک زوج باید به بلوغ عاطفی و استقلال مالی برسند تا مسائل مربوط به برنامه ریزی فرزندان را حل کنند. ...
استقبال مینماید

در جامعه ما ازدواج مجدد یک اتفاق مکرر است. دورانی که طلاق از سوی جامعه به شدت مجازات می شد، گذشته است. ساختار اقتصاد و فرهنگ به گونه ای است که انحلال خانواده دیگر زن را «بیرون از آب» جامعه نمی گذارد. زنان کار می کنند، می توانند زندگی خود، فرزندان را تامین کنند و از نظر مالی مستقل از مردان هستند. که ازدواج دوم را برای یک زن به یک واقعیت کاملاً دست یافتنی تبدیل می کند. این به هر دو شریک استقلال بیشتری می دهد. بنابراین اگر رابطه در ازدواج اول ...
رابطه مادرشوهر و داماد

رابطه مادرشوهر و داماد موضوعی پرطرفدار برای شوخی است، اما اگر مشکلی در خانواده شما ایجاد شود دیگر خنده دار نمی شود. چرا مردها نمی توانند با مادران همسرشان زبان مشترک پیدا کنند، چرا مادران نمی توانند انتخاب دخترشان را بپذیرند؟ بیایید سعی کنیم آن را بفهمیم ... یکی از دلایل در ظاهر نهفته است: افرادی که در ابتدا یکدیگر را نمی شناختند، ناگهان به اقوام تبدیل می شوند. مادرشوهر و داماد تجربیات زندگی، سلیقه ها و ارزش های متفاوتی دارند. هر دو نیاز به ...
تشخیص خانوادگی
 مشاوره ازدواج
پیش می آید که خانواده یا یکی از اعضای آن با مشکل یا سوال خاصی به روانشناس خانواده مراجعه می کنند. این بدان معنی است که خانواده از قبل می داند که مشکل چیست، چه چیزی به مانعی در رابطه تبدیل شده است. سپس روانشناس در مورد یک درخواست خاص توصیه می کند و به اصلاح وضعیت کمک می کند، اما اگر مشکلاتی در خانواده وجود داشته باشد و دلیل آنها نامشخص باشد چه؟ هم همسران و هم فرزندان آنها، سایر اعضای خانواده صمیمانه می خواهند روابط را بهبود بخشند، اما چیزی نیست ...
مشاوره قبل از ازدواج

اغلب، قبل از ازدواج، هر دوی افرادی که قصد تشکیل خانواده را داشتند، قبلاً تجربه‌ای از رابطه داشتند. ما دیده ایم که خانواده های والدین و آشنایان آنها چگونه ساخته می شوند. آنها نتیجه‌گیری کردند و تصمیم گرفتند که کدام یک از این روش‌های تعامل و قوانین زندگی بدون تغییر در خانواده‌شان اتخاذ شود و کدام نه. ما رابطه قبل از ازدواج خود را ایجاد کردیم. و نه بی دلیل آنها خود را برای زندگی خانوادگی آماده می دانند. درست است، دلایلی وجود دارد که خود را آماده تشکیل خانواده بدانید. اگر ما...
خیانت زن به شوهر

اغلب زنان با شکایت از عدم احترام همسرانشان به روانشناسان ما مراجعه می کنند. بی احترامی می تواند به طرق مختلف خود را نشان دهد، از نشان ندادن نشانه های توجه و تصمیم گیری های بزرگ بدون بحث با همسر، تا توهین و رفت و آمد با دوستان تا نیمه شب. اما به یاد داشته باشید، آیا زمانی که برای اولین بار با همسرتان ملاقات کردید، در اولین قرار ملاقات ها و خواستگاری های عاشقانه، احترام وجود داشت؟ احتمالا اینطور بوده وگرنه با شوهرت ازدواج نمیکردی. جایی که...
چگونه با شوهر خود رابطه برقرار کنید

گرما و لطافت قدیمی در رابطه شما با همسرتان از بین رفته است؟ آیا اخیراً از هم جدا شده اید؟ شاید خستگی و نارضایتی انباشته شده باشد، نزاع بیشتر و بیشتر بر سر چیزهای کوچک؟ و به طور کلی، آنها شروع کردند به این که فکر می کردند مشکلی با شما وجود دارد، زیرا مشکلاتی در خانواده وجود داشت. سپس به دلایل پنهان همه اینها و توصیه هایی برای بهبود روابط با همسرتان علاقه مند خواهید شد. منابع مشکلات در رابطه با همسر 1. گسست ارتباطات. ...
چگونه با مادرشوهر خود رابطه برقرار کنید

مادران اغلب زبان مشترکی با همسر پسرشان پیدا نمی کنند. سوء تفاهم، دشمنی، رقابت به دلایل مختلفی رخ می دهد، اما اصلی ترین آنها در عشق و نگرش همه جانبه مادر نسبت به فرزند از نظر ثروت او است. جدا شدن از کسی که برای مدت طولانی برای او تلاش زیادی کرده اید و دوستش دارید سخت است. به خصوص اگر مادر وقت نداشته باشد که از ثمره "کار" خود (موفقیت تحصیلی، رشد شغلی، رفاه پسر) لذت ببرد و ...
چگونه به شوهر بیاموزیم که به همسرش احترام بگذارد؟

اغلب زنان با شکایت از اینکه همسرشان به آنها احترام نمی گذارد به روانشناسان مراجعه می کنند. بی احترامی می تواند خود را به شکل های مختلفی نشان دهد - عدم توجه، توهین، یا حتی خشونت فیزیکی. اما به یاد داشته باشید، زمانی که برای اولین بار با همسرتان آشنا شدید، در دوره اولین قرارها و دوستی های عاشقانه، آیا او محترمانه بود؟ به احتمال زیاد اینطور بود، وگرنه به سختی با همسرتان ازدواج می کردید. کجا رفت؟ بیایید با هم بفهمیم - چه شکلی است ...
چگونه از طلاق جان سالم به در ببریم

به اطراف نگاه کن! هر سوم یا چهارمین ازدواج آشنایان، همکاران یا دوستان شما به طلاق ختم می شد. در این شرایط هیچ کس حق ندارد و هیچ کس مقصر نیست. این به دلایل متعددی اتفاق افتاد. لازم نیست خودتان را شکنجه کنید و خودتان را سرزنش کنید که این اتفاق برای شما افتاده است. اینجا هیچ چیز شرم آور و شرم آور نیست. لازم نیست برای اتفاقی که برای کسی افتاده بهانه بیاورید. درد هنوز شما را رها نمی کند، ناامیدی در یک عزیز وجود دارد، از دست دادن ایمان به دنیا و سردرگمی، غمگین غلبه می کند ...
چگونه خیانت را ببخشیم

زنا یکی از شایع ترین علل طلاق است. بسیاری از افراد خیانت به عزیزان خود را نمی بخشند که منجر به قطع رابطه می شود. در عین حال، اغلب خانواده علی رغم حفظ احساسات متقابل، وجود علایق مشترک و برنامه های مشترک، از هم می پاشد. با درک ماهیت تقلب و دانستن نحوه مقابله با تقلب می توان از این نتیجه جلوگیری کرد. روانشناسان خانواده می گویند که زنا تقریباً هرگز غیرمنطقی نیست. خیانت یک ...
چگونه مشکلات خانوادگی را حل کنیم

همانطور که می دانید، یک فرد می تواند تقریباً با هر مشکلی در محل کار کنار بیاید، به شرطی که درک و اعتماد به خانواده داشته باشد. اما اگر خانواده دیگر «جلوی خانه قابل اعتماد» نباشد چه؟ در این مقاله نکاتی را خواهید یافت که به شما کمک می کند تا به مشکلات خانوادگی پاسخ مناسبی بدهید، صرف نظر از اینکه به چه چیزی مربوط می شود - روابط با همسر، فرزندان یا بستگان. سایر مطالب پورتال ما به شما در درک وضعیت کمک می کند - ...
نحوه تشکیل خانواده و ایجاد روابط

هر زوج متاهلی دوره های سختی دارند: نزاع بر سر چیزهای کوچک، بیگانگی و سردی، سوء تفاهم. افرادی که می خواهند ازدواج خود را نجات دهند به هر طریق ممکن سعی در بهبود روابط خانوادگی با استفاده از روش های مختلف دارند. کدام روش ها موثرترند؟ هیچ توصیه ای جهانی وجود ندارد که برای همه افراد مناسب باشد، زیرا هر خانواده منحصر به فرد است. خیلی به "تجربه" و نوع خانواده، بودن یا نبودن فرزندان، ویژگی های تسلط بستگی دارد...
چگونه شوهر خود را ترک کنیم

روسیه از نظر تعداد ازدواج های شکسته در میان رهبران جهان قرار دارد. همچنین در حدود 75 درصد موارد، زنان مبادرت به طلاق می کنند. آنها اغلب به دلیل خشونت خانگی، اعتیاد به الکل یا خیانت شوهر با این سوال که «چگونه شوهرم را ترک کنم» به اقوام، آشنایان، مددکاران اجتماعی یا روانشناسان مراجعه می کنند. به گفته دانشگاه دولتی مسکو، چهار پنجم زنان روسی خشونت خانگی را تجربه کرده اند. درباره این موضوع در مقاله خشونت خانگی بیشتر بخوانید. بیش از 2 میلیون ...
بحران زندگی خانوادگی

با شروع یک زندگی خانوادگی، اکثر زوج ها شاد، پر از امیدهای روشن هستند و ایمان دارند که همیشه اینگونه خواهد بود. و اگر نه، پس حتی بهتر است. تعداد کمی از مردم در این دوره به هشدارهای روانشناسان توجه می کنند که روابط نه تنها شادی نیست، بلکه کار است. گاهی یک رابطه غمگینی است، سختی پذیرفتن دیگری است که هست، عصبانیت یا رنجش و گناه است. خوشحال، اما افراد کمی که برای چنین تجربیاتی آماده بودند، به ندرت ...
خشونت خانگی

متأسفانه خشونت خانگی بسیار رایج است. اغلب زنانی که در این شرایط دشوار زندگی به دنبال کمک هستند با چنین مشکلی به روانشناسان مراجعه می کنند. خشونت می تواند هم جسمی و هم روانی باشد – هر دو فضای غیر قابل تحملی را در خانواده ایجاد می کنند که هم بزرگسالان و هم کودکان از آن رنج می برند. در این مقاله سعی خواهیم کرد بفهمیم در صورت بروز خشونت در خانواده چه باید کرد. خشونت فیزیکی. اگر شوهرتان روزی دستش را روی شما بلند کرد یا ...
چرا زنان خیانت می کنند

در مورد خیانت زنان کمتر صحبت شده است. اینترنت پر است از مقالاتی در مورد دلایل و نشانه های خیانت مردان، چگونه یک زن می تواند از آن جان سالم به در ببرد. و کمتر کسی فکر می کند: مردی که همسرش به او خیانت کرده چه می شود؟ بیایید این بی عدالتی را اصلاح کنیم و یکی از رایج ترین سوالاتی که همسران در این گونه موارد از روانشناسان می پرسند را در نظر بگیریم. چرا زنان خیانت می کنند؟ دلایل خیانت به یک زن در واقع به چند دسته کلی تقسیم می شود. و بسته به این دسته باید...
چرا مردان به همسر خود خیانت می کنند

یکی از عجیب ترین سوالاتی که بسیاری از خانم ها به آن علاقه دارند این است که چرا مردان به همسر خود خیانت می کنند؟ به نظر می رسد که خانه یک فنجان کامل است، یک شوهر زیبا و باهوش، اما مرد هنوز به آنجا می رود ... چه چیزی نمایندگان جنس قوی تر را به تقلب وادار می کند؟ چه عواملی تعیین کننده هستند؟ شایع ترین دلایل خیانت عبارتند از: عدم برداشت بی توجهی از طرف همسر بارداری همسر مشکلات در خانواده اختلافات در خانواده و محل کار استفاده بیش از حد از ...
نشانه های خیانت یک زن
 مشاوره ازدواج
اغلب مردان در حالت اضطراب به روانشناس مراجعه می کنند. چیزی در زندگی خانوادگی آنها اشتباه است و آنها شروع به شک می کنند که دلیل آن این است که زن مرد دیگری دارد. از آنجایی که آنها به آنچه اتفاق افتاده اعتقاد ندارند، نمی توانند کاری انجام دهند. اما او همچنین نمی تواند در آرامش زندگی کند - مردی با نگرانی در همه چیز به دنبال نشانه هایی از خیانت همسرش می گردد - کجا هستند و کجا نیستند. این مقاله به این موضوع می پردازد که چگونه بفهمید همسرتان خیانت می کند...
نشانه های خیانت به شوهرش

اغلب زنان به روانشناسان خانواده مراجعه می کنند که گمان می کنند شوهرشان به آنها خیانت می کند. البته این وضعیت بسیار ناخوشایند است، باعث اضطراب و احساس طبیعی اضطراب می شود. اما آیا این تردیدها همیشه موجه هستند؟ بیایید سعی کنیم آن را با هم بفهمیم - چگونه می توان خیانت مرد را تشخیص داد و در صورت وجود نشانه هایی از خیانت چه باید کرد. نشانه های خیانت شوهر اول از همه، نشانه های خیانت مرد تغییرات ناگهانی در رفتار اوست. آنها را می توان به چندین ...

رابطه زن و مرد همیشه آسان نیست. مدتهاست که مشخص شده است که ایجاد و حفظ روابط کار سختی است. آیا به طور کلی می توان روشنایی و اشباع دوره اولیه رابطه را حفظ کرد؟ و اگر چنین است، چگونه می توان یک سازش پیدا کرد و چه چیزی برای ... بیشتر →

مشکل ابدی پدران و فرزندان قابل حل نیست و بنابراین ثابت است. هر چقدر که ما دوست داریم، اما روابط، به عنوان یک مقوله ابدی، سنگ بنای سد منافع نسل های مختلف باقی می ماند. به نظر می رسد خانواده دنیای کوچکی است که همه همدیگر را درک می کنند و از هم حمایت می کنند. در ... ادامه مطلب →

وقتی دخترت کوچک بود، همه رازهایش را با تو در میان می گذاشت، همه مشکلاتش را به تو محرمانه می گفت. اما اکنون همه چیز تغییر کرده است. او از یک دختر کوچک به یک نوجوان بی انصاف تبدیل شد. برقراری ارتباط با او برای شما دشوار شد. دختر تا حدودی به صورت تک هجا به سوالات شما پاسخ می دهد یا حتی ... ادامه مطلب →

مشکلات معمول زندگی خانواده های ناتنی خاص تر و عمیق تر از خانواده های معمولی است. به دلیل بومی نبودن پدر یا مادر، رابطه در خانواده مانند لایه های لحاف تکه تکه ضعیف و غیر قابل اعتماد است. انتظارات نادرست، سوء تفاهم، ناسازگاری اقدامات - اینها و مشکلات دیگر ... بیشتر →

حتی دیوانه وار عاشق هم نیست، حتی یک نفر نمی تواند با قاطعیت مطلق بگوید که این انتخاب خاص تنها انتخاب درست است، که او یک جفت روح پیدا کرده است، یک همراه برای باقی عمرش. ادعای واقعی بودن و ماندگار بودن این عشق نیز گمراه کننده خواهد بود... ادامه مطلب →

وضعیتی که در آن کودکان بدون پدر بزرگ می شوند، دیگر امری نادر و ناهنجار است. دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد و توضیحات زیادی وجود دارد. اما واقعیت همچنان پابرجاست. شما اغلب می توانید این عقیده را بشنوید که کودک هر چه که باشد به پدر نیاز دارد که هیچ کس دیگری نمی تواند جایگزین پدرش شود. آیا اینطور است ... ادامه مطلب →

بیشتر و بیشتر می توانید شکایت زنانی را بشنوید که شکایت می کنند که به خاطر عشق ازدواج کرده اند و سپس معلوم شد که شوهر یک ظالم و مستبد واقعی است که به او یا فرزندان معمولی اش اجازه نمی دهد به طور عادی زندگی کنند. در ابتدا، رابطه بسیار خوب به نظر می رسد، یک زن حتی می تواند مراقبت جامع را تحسین کند ... بیشتر →

هر دختری که ازدواج می کند، در منتخب خود یک محافظ، محافظ، نان آور خانواده را می بیند، در خواب می بیند که او چه پدری عالی برای فرزندان آینده خواهد بود، مردی دوست داشتنی و دوست داشتنی که می خواهد همه چیز خود را بدهد تا باز شود. و کاملا باور کن اما، برای بزرگ ... بیشتر →

در بسیاری از خانواده ها، روابط ناپایدار و روان است. تمام زندگی زناشویی با فراز و نشیب های خاصی ادامه می یابد. روابط خانوادگی دشوار در هر زمان ممکن است ایجاد شود، و اگر آنها غیرفعال باشند، می توانند به یک سبک زندگی تبدیل شوند. در صورت درگیری ... ادامه مطلب →

رابطه بین زن و مرد می تواند غافلگیر کننده تر و غیرقابل پیش بینی تر باشد. دو نفر عاشق به خاطر حفظ احساساتشان توانایی زیادی دارند. افراد با شخصیت ها و دیدگاه های متفاوت دور هم جمع می شوند و خانواده ایجاد می کنند. لازم است بدانید و به خاطر داشته باشید که روی هر رابطه ای لازم است ... ادامه مطلب →

نیاز اصلی هر فردی قطعا عشق است. درست است که خانواده برای ارضای این نیاز عاطفی ایجاد شده است - دوست داشتن و دوست داشته شدن. چرا با وجود تمام مزایا، پس از ازدواج، عشق بین شرکا از بین می رود؟ ... ادامه مطلب →

زندگی مشترک به یک روتین تبدیل شده است؟ از زوج هایی که سال ها با هم زندگی کرده اند، یاد بگیرید که چگونه رابطه خود را سالم نگه دارید. پخش تک آهنگ "من و شوهرم توافق کرده ایم که یک بار در ماه اوقات فراغت خود را به صلاحدید خود بگذرانیم. شوهرم نمی داند کجا و با چه کسی راه می رود، زیرا ... ادامه مطلب →

هماهنگی در روابط فقط ارتباط راحت نیست. در مورد سلامتی هم هست. پس از همه، همانطور که می دانید، تمام تجربیات عاطفی و شکایات ما بلافاصله در سلامت و تندرستی منعکس می شود. شاید به همین دلیل است که برای مدت طولانی مردم در تلاش برای یافتن یک فرمول جادویی بوده اند که ساختمان ... بیشتر →

چرا در برخی از خانواده ها عشق و هماهنگی حاکم است، در حالی که در برخی دیگر همسران دائماً درگیر هستند؟ برای پاسخ به این سوال، بیایید به پیوندها و انرژی های نامرئی نگاه کنیم که عاشقان را متحد می کند. تصور کنید که دو نفر توسط یک نخ نامرئی به هم گره خورده اند، از ... بیشتر →

زنان اغلب ناخواسته روابط خود را با عزیزان خود به معنای واقعی کلمه "از ابتدا" قطع می کنند. احساسات بیش از حد و عدم تمایل به تغییر منجر به رسوایی در مورد چیزهای کوچک می شود. با این حال، آنها اغلب حتی سعی نمی کنند بفهمند که چرا شوهر از همسرش ناراحت است. اتهامات بی اساس اتهامات ... ادامه مطلب →

ظهور فرزند دوم یک اتفاق شاد برای والدین است. اما نه برای فرزندان اول. در مورد او احساس دیگری ظاهر می شود - حسادت کودکانه. متأسفانه برخی از والدین اجازه می دهند که این احساس فرزند اولشان مانع شود. در واقع به موقع اصلاح نشده است ... ادامه مطلب →

روانشناسی خانواده: در مورد روابط خانوادگی در ادبیات روانشناسی

خانواده مهم ترین پدیده ای است که انسان را در طول زندگی اش همراهی می کند. اهمیت تأثیر آن بر شخصیت، پیچیدگی، تطبیق پذیری و ماهیت مشکل ساز تعداد زیادی از رویکردهای مختلف در مطالعه خانواده را تعیین می کند. مفهوم « روابط خانوادگی » ریشه‌ها و سنت‌های عمیق فلسفی دارد که به خرد فلسفی افلاطون (گفت‌وگوهای «دولت»، «قوانین»، «حزب»)، ارسطو («سیاست»)، گزنفون (دوموستروی) برمی‌گردد. پلوتارک ("دستورالعمل هایی برای همسران")، M. Montaigne ("آزمایش ها")، I. Kant ("متافیزیک اخلاق") و دیگران.

اخیراً در روانشناسی خانواده داخلی و خارجی توجه بیشتری به تحقیقات خانواده شده است. انواع ویژگی های آن و فرآیندهای در حال وقوع در آن مورد بررسی قرار می گیرد - رضایت همسران از ازدواج، ساختار نقش های خانواده، توزیع قدرت، روابط والدین و فرزند و غیره.

در ادبیات روانشناسی روسیه می توان به آثاری مانند "تضادهای زناشویی" توسط VA Sysenko، "روانشناسی و روان درمانی خانواده" EG Eidemiller و VV Yustitskis، "مشاوره روانشناختی خانواده" اشاره کرد. مؤلفه همسر "IA Polunina، "روان درمانی خانوادگی و ناهماهنگی جنسی" S. Kratokhvila، "خانواده مدرن جدید" LF Filyukova، "چگونه خود و خانواده خود را بسازیم" V. Satir، "خانواده درمانی" اثر R. Bandler, D , Grinder و وی. ساتیر، «رقص با خانواده» نوشته کی ویتاکر، وی. بامبری، «خانواده مثبت. روان درمانی" و "اشکال مشارکت 33 و 1" ن. پزشکیان. و این تقریباً همه کار اصلی در روان درمانی و روانشناسی خانواده است. بنابراین، از یک سو، مطالعات روابط خانوادگی مورد توجه علوم پایه است. از سوی دیگر، آثار زیادی به مشکلات خانوادگی اختصاص داده نشده است. L. Ya. Gozman تأکید می کند که: "مطالعات انجام شده تا به امروز، علیرغم پیچیدگی آنها، در بسیاری از موارد به دلیل عمق ناکافی، احساس نارضایتی را بر جای می گذارد." عدم دسترسی به مطالعه روابط خانوادگی، به گفته ال. بی. از بین آزمودنی های مورد مطالعه در روابط و وضعیت روانی آنها؛ ج) با ماهیت تأثیر آزمایشگر بر سبک زندگی خانوادگی، صمیمیت و روابط صمیمانه، شاید این دلایل باشد، LB Shneider Yu.E. A. لیوشین و این که عملاً در کشور ما مطالعات روانشناختی اساسی در مورد رشد خانواده وجود ندارد، مرتبط است.
 مشاوره ازدواج
طیف انواع، اشکال و دسته بندی های خانواده مدرن کاملاً متنوع است. انواع (مقوله) خانواده ها در حوزه های خاصی از روابط خانوادگی متفاوت عمل می کنند.

روانشناسی خانواده: اشکال ازدواج و روابط خانوادگی

هر یک از دسته بندی های خانواده با پدیده ها و فرآیندهای اجتماعی-روان شناختی ذاتی آن مشخص می شود. ازدواج و روابط خانوادگی ، از جمله جنبه های روانی فعالیت موضوعی-عملی، دایره ارتباط و محتوای آن، ویژگی های تماس عاطفی اعضای خانواده، اهداف اجتماعی-روانی خانواده و نیازهای روانشناختی فردی اعضای آن. تا به امروز اشکال مختلفی از ازدواج و روابط خانوادگی ایجاد شده است که رایج ترین آنها به شرح زیر است:

روابط زناشویی و خانوادگی مبتنی بر نظام قراردادی صادقانه. هر دو همسر ایده روشنی از آنچه از ازدواج می خواهند دارند و انتظار منافع مادی خاصی دارند. شرایط بسیار قرارداد سیمان و کمک به حل مشکلات حیاتی.
    ازدواج و روابط خانوادگی بر اساس یک قرارداد غیر صادقانه. زن و مرد سعی می کنند از ازدواج منافع یک طرفه بگیرند و از این طریق به شریک زندگی خود آسیب برسانند. در اینجا هم نیازی به صحبت در مورد عشق نیست، اگرچه اغلب در این نسخه از ازدواج و روابط خانوادگی یک طرفه است (از طرفی شوهر که متوجه می شود فریب خورده و مورد استثمار قرار می گیرد، همه چیز را تحمل می کند).
    ازدواج و روابط خانوادگی تحت فشار. یکی از زوجین به نحوی دیگری را «محاصره» می کند و او یا به دلیل شرایط خاص زندگی یا از روی پشیمانی، سرانجام سازش را می پذیرد. احساس آزادی که در ازدواج و به طور کلی در خانواده لازم است در اینجا مطلقاً منتفی است. مبانی روانی وجود چنین خانواده ای به قدری تغییر شکل یافته است که سازش های مورد نیاز زندگی خانوادگی غیرممکن است.
    ازدواج و روابط خانوادگی به عنوان اجرای آیینی نگرش های اجتماعی و هنجاری. در سنین خاصی افراد به این نتیجه می رسند که همه متاهل یا متاهل هستند و زمان تشکیل خانواده فرا رسیده است. بیشتر اوقات، چنین روابط زناشویی و خانوادگی به طور تصادفی ایجاد می شود و به همان اندازه تصادفی از هم می پاشد و هیچ ردپای عمیقی از خود باقی نمی گذارد.
    ازدواج و روابط خانوادگی، تقدیس شده توسط عشق. دو نفر داوطلبانه گرد هم می آیند زیرا نمی توانند زندگی خود را بدون یکدیگر تصور کنند. در یک ازدواج عاشقانه، محدودیت هایی که همسران انجام می دهند کاملاً داوطلبانه است: آنها دوست دارند اوقات فراغت خود را با اعضای خانواده بگذرانند، دوست دارند برای یکدیگر و سایر اعضای خانواده کار خوبی انجام دهند.

تناقض این است که با پذیرفتن داوطلبانه چنین محدودیت هایی ("من خوشحالم اگر تو خوشحال باشی")، مردم آزادتر می شوند ... هنجار. ...

روانشناسی خانواده برای کارکردهای اصلی خانواده:

کارکردهای اصلی خانواده، به گفته IV Grebennikov (به نقل از)، عبارتند از:

تولید مثل (تولید مثل زندگی، یعنی تولد فرزندان، ادامه نسل بشر)؛
    اقتصادی (تولید اجتماعی معیشت،
    بازگرداندن نیروهای اعضای بزرگسال خود که صرف تولید، رهبری خانواده، داشتن بودجه خاص، سازماندهی فعالیت های مصرف کننده شده است)
    آموزشی (تشکیل شخصیت کودک، تأثیر آموزشی سیستماتیک تیم خانواده بر
    هر یک از اعضای آن در طول زندگی خود، تأثیر مداوم فرزندان بر والدین و سایر اعضای بزرگسال خانواده).
    ارتباطی (واسطه خانواده در تماس اعضایش با رسانه ها، ادبیات و هنر، تأثیر خانواده بر ارتباطات مختلف اعضای آن با محیط طبیعی و ماهیت ادراک آن، سازماندهی ارتباطات درون خانواده، اوقات فراغت و تفریح).

MS Matskovsky (1989، به نقل از)، کارکردهای اصلی خانواده مدرن را با موارد زیر تکمیل می کند: خانگی، اجتماعی، موقعیت، عاطفی، جنسی، حوزه کنترل اجتماعی اولیه، حوزه ارتباطات معنوی. برخی از نویسندگان عملکردهای خاص و غیر اختصاصی خانواده را تشخیص می دهند (Kharchev AG, 1968؛ Antonov AI, Medkov VM, 1996؛ Navaitis G., 1999, به نقل از). به عقیده آ.گ خرچف، کارکردهای خاص خانواده از جوهره خانواده سرچشمه می گیرد و ویژگی های آن را به عنوان یک پدیده اجتماعی منعکس می کند، در حالی که کارکردهای غیر اختصاصی آنهایی هستند که خانواده در شرایط تاریخی خاص مجبور شده یا با آنها سازگار شده است.

کارکردهای خاص خانواده که شامل زایمان (عملکرد تولیدمثلی)، حمایت از کودکان (کارکرد وجودی) و آموزش آنها (کارکرد اجتماعی شدن) است، به گفته نویسنده، به گفته نویسنده، با همه تغییرات در جامعه باقی می ماند، اگرچه ماهیت روابط بین خانواده و جامعه می تواند در طول تاریخ تغییر کند...

مطابق با روانشناسی خانواده، کارکردهای غیر اختصاصی آن مربوط به انباشت و انتقال اموال، وضعیت، سازماندهی تولید و مصرف، سرگرمی و اوقات فراغت با مراقبت از سلامت و رفاه اعضای خانواده است. ایجاد یک ریزاقلیم مساعد برای کاهش استرس و حفظ خود. همه این کارکردها منعکس کننده ماهیت تاریخی رابطه بین خانواده و جامعه هستند، تصویری گذرا تاریخی را نشان می دهند که دقیقاً تولد، نگهداری و آموزش کودکان در خانواده چگونه اتفاق می افتد (Antonov AI، Medkov VM، 1996، بعداً ذکر شد).

روانشناسی خانواده در رابطه با گزینه های ساختار خانواده

در روانشناسی خانواده، انواع مختلفی از ترکیب یا ساختار خانواده طبقه بندی می شوند:

خانواده هسته ای متشکل از یک زن، زن و فرزندانشان است.
    "خانواده پر شده" - اتحادیه ای که در ترکیب خود گسترش یافته است: یک زوج متاهل و فرزندانشان، به علاوه والدین نسل های دیگر، به عنوان مثال، مادربزرگ ها، پدربزرگ ها، عموها، خاله ها، همه کسانی که با هم یا در مجاورت یکدیگر زندگی می کنند و تشکیل می دهند. ساختار از خانواده؛
    «خانواده ترکیبی» خانواده ای «بازسازی شده» است که در نتیجه ازدواج افراد مطلقه ایجاد شده است. یک خانواده ترکیبی شامل فرزندان ناتنی و ناتنی است، زیرا فرزندان حاصل از ازدواج قبلی به خانواده جدید می پیوندند.
    "خانواده تک والدی" خانواده ای است که توسط یکی از والدین (مادر یا پدر) به دلیل طلاق، جدایی یا فوت همسر یا به دلیل اینکه ازدواج هرگز انجام نشده است (Levy, D., 1993, به نقل از ) .

AI Antonov و VM Medkov از نظر ترکیب متمایز می شوند:

خانواده های هسته ای که در حال حاضر رایج ترین هستند و متشکل از والدین و فرزندانشان یعنی دو نسل است. در خانواده هسته ای، بیش از سه هسته ای وجود ندارد
    موقعیت ها (پدر-شوهر، مادر-همسر، پسر-برادر یا دختر-خواهر)؛
    خانواده‌های گسترده خانواده‌ای هستند که دو یا چند خانواده هسته‌ای را در یک خانواده مشترک متحد می‌کنند و از سه یا چند نسل - پدربزرگ و مادربزرگ، والدین و فرزندان (نوه‌ها) تشکیل می‌شوند.
 مشاوره ازدواج
نویسندگان تأکید می‌کنند که وقتی لازم است بر حضور در یک خانواده هسته‌ای مبتنی بر ازدواج چندهمسری، دو یا چند زن-مادر (چند زنی) یا مرد-پدر (چند زوجی) تأکید شود، آنگاه از یک ترکیب یا پیچیده صحبت می‌کنند. خانواده هسته ای.

در خانواده های مکرر (بر اساس ازدواج دوم، نه اول)، همراه با همسران، ممکن است فرزندانی از این ازدواج و فرزندان یکی از همسران که توسط او به یک خانواده جدید آورده شده باشد (Antonov AI, Medkov VM, به نقل از )

روانشناسی خانواده: طبقه بندی انواع توزیع نقش های خانواده

دسته بندی های مختلفی از انواع توزیع نقش ها در خانواده وجود دارد. بنابراین، طبق IV Grebennikov، سه نوع توزیع نقش های خانوادگی وجود دارد:

تمرکزگرا (یا اقتدارگرا، با سایه های مردسالاری)، زمانی که مسئول یکی از همسران است، اغلب همسر، که قدرت برتر را در حل مسائل اصلی زندگی خانوادگی دارد.
    خودمختار - زن و شوهر نقش ها را تقسیم می کنند و در حوزه نفوذ دیگری دخالت نمی کنند.
    دموکراتیک - مدیریت خانواده بر دوش هر دو است
    همسران تقریباً برابر هستند.

انواع ساختارهای خانواده با توجه به معیار قدرت (Antonov AI, Medkov VM, 1996, به نقل از) به دو دسته تقسیم می شوند:

خانواده های پدرسالار که در آن رئیس دولت خانواده پدر است،
    مادرسالاری، جایی که مادر از بالاترین اقتدار و نفوذ برخوردار است و
    خانواده‌های مساوات‌طلب، که در آن‌ها هیچ سرپرست خانواده‌ای مشخص و مشخص وجود ندارد و توزیع موقعیتی قدرت بین پدر و مادر غالب است.

وی. در شکل یکپارچه، روابط را می توان با پارامتر دیگری توصیف کرد - نزدیکی عاطفی و روانی، که با انگیزه تعلق (اتحاد) همراه است. در عین حال، نشانه نزدیکی عاطفی ذهنی لزوماً مثبت نیست: بی تفاوتی، بیگانگی، نفرت وجود خانواده را با رنگ های خاص خود رنگ می کند، کمتر از عشق، درک و همدردی. با موافقت با محققان A. Yankova، E. Achilova و O. Loseva، باید اضافه کرد که تسلط یکی از همسران شرط لازم برای ثبات خانواده است، اگرچه ممکن است نارضایتی از ازدواج کمتر اهمیت نداشته باشد. مشروط بر اینکه روابط مساوات طلبانه باشد و فعالیت های اوقات فراغت با هم سازگار باشند. یکی از مهمترین پارامترهایی که در مدل خانواده مدرن گنجانده شده است، مسئولیت پذیری است. در روانشناسی خانگی، مفهوم مسئولیت توسط NAMinkina تجزیه و تحلیل شد. او نتیجه می گیرد که در حال حاضر جهت های توسعه مسئولیت را می توان به عنوان چندین بردار نشان داد که یکی از آنها از عینی به ذهنی می رود و دیگری - از بیرونی به درونی آگاهانه. سومین بردار مفهوم مسئولیت با آنها مرتبط است - نه تنها برای رفتار، بلکه برای افکار. V. Engelhardt تأکید می کند که مسئولیت در جهت خود می تواند جهت مثبت و منفی داشته باشد. مسئولیت بیرونی، اجتماعی محور، در مورد جهت گیری مثبت به معنای مشارکت، مشارکت، رقابت است. در مورد جهت گیری منفی، به شکل تبعیض، خشونت ظاهر می شود. در کنار بیرونی، مسئولیت درونی، یعنی خود محوری نیز وجود دارد. مسئولیت درونی مثبت به معنای ابراز وجود است: تمایل به عمل مستقل، انتخاب آزاد و تصمیم گیری عمدی با هدف دگرگونی فعال دنیای اطراف و رشد ویژگی های اخلاقی فرد، برای مسئولیت پذیری در قبال آنها. عواقب نه تنها برای جامعه اما بالاتر از همه وجدان مسئولیت درونی منفی به شکل خودتخریبی و ویرانگری است.

روانشناسی خانواده برای مراحل رشد خانواده

در کشور ما دوره بندی EK Vasilyeva. پنج مرحله از چرخه را متمایز می کند:

تولد خانواده، از لحظه ازدواج تا تولد اولین فرزند. ویژگی های روانشناسی خانواده همسران جوان را در مقالات بخوانید و;
    تولد و تحصیل کودکان، این مرحله با شروع فعالیت کاری حداقل یک کودک پایان می یابد.
    پایان کار تربیتی خانواده، مدت زمان شروع فعالیت کاری فرزند اول تا لحظه ای است که هیچ یک از فرزندان تحت سرپرستی والدین قرار نمی گیرند.
    فرزندان با والدین خود زندگی می کنند و حداقل یکی از آنها خانواده ای برای خود ندارد.
    همسران به تنهایی یا با فرزندانی که خانواده خود را دارند زندگی می کنند.

چنین درجه بندی، اگرچه برای اهداف مطالعه انجام شده توسط EK Vasilyeva قابل قبول است، اما برای مطالعه روانشناختی خانواده چندان قابل قبول نیست، زیرا معلوم می شود که خانواده های مختلف در مراحل مختلفی زندگی می کنند. اصولاً هنگام شناسایی مراحل چرخه رشد خانواده، نشانه های زیادی وجود دارد که می توان به آنها توجه کرد. کارتر و مک گلدرینگ (1980، نقل شده در) شش مرحله را در چرخه زندگی خانواده متمایز می کنند:
 مشاوره ازدواج
    وضعیت غیر خانوادگی: مجرد و مجردی که خانواده خود را ایجاد نکرده اند.
    خانواده تازه ازدواج کرده؛
    خانواده هایی با فرزندان کوچک؛
    خانواده های دارای نوجوان؛
    فرزندان بالغ خانواده را ترک می کنند.
    خانواده در مرحله پیشرفته رشد.

VA Sysenko (به نقل از [3]) اشاره می کند:

ازدواج های بسیار جوان - از 0 تا 4 سال ازدواج؛
    ازدواج های جوان - از 5 تا 9 سال؛
    میانگین ازدواج - از 10 تا 19 سال؛
    قدیمی ترین ازدواج ها - بیش از 20 سال ازدواج.

بنابراین، مشکل دوره بندی و توصیف چرخه خانواده هنوز تا حل نشده باقی مانده است. آثار اخیر (گر. اسپانیر، آر. سایر و آر. لازلر، به نقل از) مفاهیمی مانند مدت زمان ازدواج، سن همسران، وجود یا عدم حضور فرزندان در خانواده، «حرفه خانوادگی» را ارائه کرده اند. و غیره، برای جایگزینی مفهوم مبهم "فاز" و غیره، که روش تحقیق تجربی را بسیار ساده کرد.

روانشناسی خانواده: پارامترهای سیستم خانواده

خانواده به عنوان یک سیستم وظایف خود را با کمک چندین مکانیسم انجام می دهد:

ساختارهای نقش خانواده؛
    زیر سیستم های خانواده؛
    مرزهای خارجی و داخلی بین آنها.

مشاوره ازدواج

روابط خانوادگی، خانواده و مشکلات آن موضوع تحقیق در تعدادی از علوم - روانشناسی، آموزش، جامعه شناسی، جمعیت شناسی، اقتصاد است. کارشناسان به بررسی پویایی روابط عاطفی در ازدواج، دلایل تنهایی در خانواده و فروپاشی آن، ویژگی های تربیت خانواده می پردازند.

ماهیت چنین پدیده پیچیده انسانی و اجتماعی مانند خانواده نه تنها توسط روابط درون خانواده، بلکه با شرایط اجتماعی-اقتصادی، تاریخی، ملی و غیره تعیین می شود. خانواده همراه با جامعه توسعه می یابد و تغییر می کند و پایدارترین و محافظه کارترین عنصر آن باقی می ماند. در حال حاضر، تغییرات در شرایط اجتماعی-فرهنگی به طور قابل توجهی تضاد بین روابط خانوادگی و غیر خانوادگی را بدتر می کند، که اغلب به عنوان "بحران ارزش های خانواده" تعریف می شود.

جامعه به خانواده ای قوی از نظر روحی علاقه مند است که بتواند فرزندی سالم از نظر زیستی و اخلاقی تربیت کند. سلامت جسمی، اجتماعی و اخلاقی نسل جدید، سلامت کل ملت نیز هست. در خانواده است که پایه های شخصیت، نگرش ها و جهت گیری های ارزشی یک شهروند شکل می گیرد که محتوای آن پاسخگوی نیازهای یک جامعه اجتماعی عادلانه، قانونی و کارآمد از نظر اقتصادی است. تا همین اواخر، خانواده به عنوان یک اصل سازماندهی در انجام کارکردهای اساسی خانواده فرد عمل می کرد، منشأ تسلط فرد بر برخی مهارت ها و توانایی های کاری بود که تطابق موفق در جامعه را تضمین می کرد.

نتایج بررسی دقیق وضعیت خانواده مدرن به این بیانیه محدود نمی شود که خانواده در پایان قرن های XX-XXI دارای مجموعه ای از ویژگی های متفاوت از خانواده دوره های قبلی است. بررسی خانواده، کشور و نقش آن در زندگی فرد و جامعه به دلایل زیر حائز اهمیت است:

تاریخ توسعه بشریت نشان می دهد که تا کنون هیچ جامعه ای بدون خانواده (اگرچه اشکال ابتدایی آن) به عنوان مجری برخی از قوانین اجتماعی خاص جامعه نمی تواند کار کند.

خانواده یک نهاد منحصر به فرد و تاکنون تنها نهاد اجتماعی آموزش، بازتولید مردم به عنوان حامل اطلاعات اجتماعی، فرهنگی، قومی است.

هیچ نهاد عمومی، دولتی، اجتماعی، مهم نیست که چقدر انسانی ترتیب داده شده باشد، امروز نمی تواند واقعاً مشکل تنهایی روانی یک فرد مدرن را حل کند.

فرآیندهای اجتماعی شدن موفقیت آمیز و شناسایی شخصیت مستلزم یک ریتم پایدار از روابط اجتماعی است، دلالت بر روابط بین فردی طولانی مدت دارد، تمرکز این روابط بر روی آرمان های فردگرایانه، به عنوان مثال، لذت گرایی نیست، بلکه بر اجرای ارزش های اجتماعی و معنوی بالا است.

یتیمی اجتماعی، رفتار انحرافی، خودکشی نوجوانان، ناسازگاری اجتماعی و مدرسه، فحشا کودکان، اعتیاد به مواد مخدر، اعتیاد به الکل، جرم و جنایت - این فهرست ناقصی از پدیده های ضداجتماعی است که امروزه در جامعه مشاهده می شود که منشاء آن به دلیل وضعیت موسسه است. . خانواده و از سوی دیگر حذف آن تنها با ایجاد نهاد کامل خانواده امکان پذیر است. این وظیفه عملی که از اهمیت حیاتی برخوردار است، قبل از هر چیز، تقاضا برای مطالعه جدی علمی و فلسفی خانواده، از جمله تحول مدرن آن، و در نتیجه، اهمیت موضوع انتخاب شده را تعیین می کند.
Bazat e familjes

خانواده یک موجود اجتماعی پیچیده است. محققان آن را به عنوان یک سیستم خاص تاریخی از روابط بین همسران، بین والدین و فرزندان، به عنوان یک گروه کوچک که اعضای آن از طریق ازدواج یا خویشاوندی، اجتماع زندگی و مسئولیت اخلاقی متقابل به هم مرتبط هستند، به عنوان یک ضرورت اجتماعی، که ناشی از نیاز جامعه است، تعریف می کنند. برای تولید مثل جسمی و روحی جمعیت.

روابط خانوادگی با هنجارهای اخلاقی و حقوقی تنظیم می شود. آنها مبتنی بر ازدواج هستند - به رسمیت شناختن مشروع رابطه بین یک مرد و یک زن، که با تولد فرزندان و مسئولیت سلامت جسمی و اخلاقی اعضای خانواده همراه است. شرایط مهم برای وجود یک خانواده، فعالیت های مشترک و موقعیت مکانی معین - آپارتمان، خانه، ملک به عنوان مبنای اقتصادی زندگی آن و همچنین محیط فرهنگی عمومی در چارچوب فرهنگ مشترک افراد خاص است. اعتراف ، حالت. بنابراین، خانواده جامعه ای متشکل از افراد مبتنی بر یک فعالیت مشترک خانوادگی است که با پیوندهای زناشویی - والدینی - خویشاوندی (خونی و معنوی) به هم متصل می شود که جمعیت و تداوم نسل های خانواده را بازتولید می کند و همچنین فرزندان را اجتماعی می کند و از اعضای خانواده حمایت می کند. . اشکال خانواده ها متفاوت است، نوع شناسی آنها بستگی به موضوع مطالعه دارد.

روانشناسی روابط خانوادگی بر مطالعه الگوهای روابط بین فردی در خانواده، روابط درون خانوادگی (ثبات، ثبات آنها) از نقطه نظر تأثیر بر رشد فرد متمرکز است. شناخت الگوها امکان کار عملی با خانواده ها، تشخیص و کمک به بازسازی روابط خانوادگی را فراهم می کند. پارامترهای اصلی روابط بین فردی تفاوت در وضعیت نقش، فاصله روانی، ظرفیت روابط، پویایی، ثبات است.

مشاوره ازدواج

افرادی که برای منفعت ازدواج می کنند اغلب این اتحادیه را راه حلی عملی برای مشکل خاصی می دانند. از لحاظ تاریخی، قدیمی ترین پایه ازدواج، سود بوده است. ازدواج در دوره های مختلف مشکلاتی را حل کرد: سیاسی، سلسله ای، اقتصادی، روانی، جنسی و غیره. برخی از افراد فایده روانی ازدواج را در رهایی از تنهایی می دانند. آنها از ترس یا نگرانی از آینده تنهایی خود سعی می کنند ازدواج کنند. معمو