تالار گفتگوی کیش تک/ kishtech forum
روش های صحیح تربیت کودک - نسخه‌ی قابل چاپ

+- تالار گفتگوی کیش تک/ kishtech forum (http://forum.kishtech.ir)
+-- انجمن: پردیس فناوری کیش (http://forum.kishtech.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: مجموعه مشاوره روانشناسی، تحصیلی و مددکاری (http://forum.kishtech.ir/forumdisplay.php?fid=110)
+--- موضوع: روش های صحیح تربیت کودک (/showthread.php?tid=54027)

روش های صحیح تربیت کودک - mosahab - 26-05-2021

بی شک از اهمیت تربیت فرزندان با خبر هستید و می دانید که انتخاب شیوه های مناسب تربیت فرزندان بسیار می تواند در موفقیت آن ها تاثیر گذار باشد . اما سوال اینجا است که این شیوه تربیتی از چه زمانی باید شروع شود ؟ آیا لازم است تربیت فرزندان خود را از دوران نوزادی آن ها شروع کنیم ؟
برخی از افراد بر این باور هستند که کودکان متوجه تربیت و رفتارهای مادر نشده و همچنین تربیت از دوران نوزادی فایده ای ندارد . اما باید بدانید که این طرز فکر کاملا اشتباه است ، شاید اغلب نوزادان متوجه روش تربیتی والدین خود نشده اما آن ها رفتار ، احساسات و عواطف مادر خود را درک می کنند .
اغلب والدین برای آینده فرزندان خود و همچنین نحوه رفتار کردن آن ها نیز برنامه ریزی کرده اند ، در نتیجه می توان گفت والدینی که به هدف خود رسیده اند را می توان والدین خوشبخت نامید . در مقابل والدینی نیز وجود دارند که حتی در انجام و تربیت رفتار های ساده فرزندان خود نیز موفق نبوده اند .
از جمله رفتارهای ساده و پیش پا افتاده که برخی از والدین در تربیت آن ها موفق نبوده اند می توان به غذا خوردن ، گریه کردن ، دیر راه رفتن ، دیر صحبت کردن و غیره اشاره کرد . نکته مهم این است که حتی اگر در شیوه تربیتی فرزند خود نیز موفق نبوده اید باید بپذیرید که او ناخواسته به این دنیا آمده و شما مسئول تمام رفتارهای او می باشید .

از همان نوزادی قانون بگذارید
همانطور که گفتیم برخی از افراد بر این باور هستند که نوزادان هیچ آشنایی با قانون نداشته و توانایی درک آن را نیز ندارند . البته برای نوزادان قانون معنی ندارد ، نوزادان بیشتر متوجه روابط و یا رفتارهای والدین خود خواهند شد .
بی شک نوزاد تازه به دنیا آمده توانایی تشخیص کار غلط و خوب را ندارد و همچنین متوجه وضع قانون نیز نخواهند شد . اما هر کودکی از همان ابتدا رفتار ، احساسات ، عواطف و عکس العمل های مادر خود را درک خواهد کرد .
در واقع والدین به دلیل نوزاد بودن فرزند خود توانایی مانور هر چه بیشتر برای وضع قوانین را ندارند ، شاید عکس العمل های والدین محدود باشد اما می تواند بسیار تاثیر گذار باشد . حتی می توان گفت عکس العمل مادر به مراتب می تواند قوی تر از وضع قانون نیز باشد .
به طور مثال لبخند مادر باعث می شود در لحظه تمام مشکلات خود را از یاد ببرید و یا ناراحتی او می توان ذهن شما را مشغول کند . در نتیجه با وجود این درک متقابل بین فرزند و نوزاد می توان قوانین تربیت فرزند پسر و دختر نوازد نیز گذاشت .
حتما بخوانید: احساس گناه کودک

برخی از قوانین تربیتی در دوران نوزادی
شاید والدین از این موضوع با خبر نباشند اما آن ها با توجه به رفتارهای خود ؛  قوانین مشخصی را اعمال می کنند . اغلب افراد برخی از رفتارها را در مواجه با فرزندان خود تکرار و تکرار می کنند در نتیجه کودک نیز به این رفتار ها به عنوان یک قانون نگاه خواهد کرد . 
قوانین تربیت فرزند دختر و پسر در دوران نوزادی از شش ماه به بعد کودکان اعمال خواهد شد که سبب می شود دیدگاه او نسبت به دیگران تغییر پیدا کند . در ادامه برخی از رفتارهای کودک را که نشان از قوانین والدین آن ها می باشد را بیان خواهیم کرد :
باید شیرم را تا انتهای ظرف بخورم
تمام روز باید روی همین کالسکه داخل پتو در پارک بشینم
اگر هر وعده از غذایم را خوردم بلافاصله باید بخوابم

در مقابل کودک دیگر را با رفتارهای دیگر ببینید :
آن ها برای متوقف کردن گریه های من ، من را در آغوش می گیرند
من فقط زمانی به خواب می روم که من را در آغوش گرفته و راه ببرند
اگر مداوم در کالسکه فریاد بکشم حتما من را بغل خواهند کرد
من هر کاری که دلم خواست می توانم انجام دهم بدون اینکه پدر و مادرم ناراضی باشند
من هر زمان که بخواهم می توانم بخوابم و یا غذا بخورم

کودکی دیگر را با برخی خصوصیات متفاوت از دو کودک قبل :
من تنها در ساعت های مشخصی از روز باید غذا بخورم
در خانه می توانم با اسباب بازی های دلخواهم بازی کنم اما حق دست زدن به برخی وسایل را ندارم
اگر کمتر غر بزنم و خوش اخلاق باشم مادرم بیشتر با من بازی خواهد کرد
پدر و مادرم خیلی با من بازی می کنند
طی روز وقت هایی هم با من بازی نمی کنند و خودم باید خودم را سرگرم کنم
بیشتر بخوانید: کتابخوانی برای کودکان

این موارد گفته شده تصورات و رفتارهای کودکان می باشد که در نتیجه رفتار و وضع قوانین تربیتی والدینشان است ، در نتیجه لازم است بدانید که کودکان از همان نوزادی متوجه رفتار و عکس العمل های والدین خود خواهند شد .
[تصویر:  1588998256_%D8%A8%D8%B1%D8%AE%DB%8C%20%D...DB%8C.jpeg]
حتما بخوانید: لوس شدن کودکان
در نهایت
پدر و مادری که برای آینده فرزندان خود برنامه ریزی دارند ، می توانند از همان ابتدا و از دوران نوزادی کودکان خود وضع قوانین را شروع کنند . این نکته مهم را فراموش نکنید که رفتار والدین نه تنها برای کودکان الگو می باشد بلکه آن ها با توجه به آن در ذهن خود قوانین وضع خواهند کرد .
در ادامه بخوانید: چگونگی آموزش مسائل جنسی به کودکان

سوالات متداول

1- ✔️ آیا تربیت فرزندان در نوزادی تاثیر خواهد داشت ؟
✔️ بی شک بله برخی از افراد باور دارند نوزاد متوجه آن نخواهد شد اما اینطور نیست که البته در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده خواهد شد .

2- ✔️ آیا می توان از نوزادی برای فرزندان قانون تعیین کرد ؟
✔️ بله اگر در دوران نوزادی قوانین تربیتی بگذارید می توانید در بزرگسالی نیز با او کنار بیایید که در متن مقاله بیشتر به آن اشاره شده است .

3- ✔️ چطور می توان تربیت فرزندان را از نوزادی شروع کرد ؟
✔️ به طور مثال قوانین معینی برای بازی کردن ، غذا خوردن و غیره برای او بگذارید .
منبع : روش های صحیح تربیت کودک

RE: روش های صحیح تربیت کودک - clinicroya - 19-09-2021

(26-05-2021, 02:12 PM)mosahab نوشته است: بی شک از اهمیت تربیت فرزندان با خبر هستید و می دانید که انتخاب شیوه های مناسب تربیت فرزندان بسیار می تواند در موفقیت آن ها تاثیر گذار باشد . اما سوال اینجا است که این شیوه تربیتی از چه زمانی باید شروع شود ؟ آیا لازم است تربیت فرزندان خود را از دوران نوزادی آن ها شروع کنیم ؟
برخی از افراد بر این باور هستند که کودکان متوجه تربیت و رفتارهای مادر نشده و همچنین تربیت از دوران نوزادی فایده ای ندارد . اما باید بدانید که این طرز فکر کاملا اشتباه است ، شاید اغلب نوزادان متوجه روش تربیتی والدین خود نشده اما آن ها رفتار ، احساسات و عواطف مادر خود را درک می کنند .
اغلب والدین برای آینده فرزندان خود و همچنین نحوه رفتار کردن آن ها نیز برنامه ریزی کرده اند ، در نتیجه می توان گفت والدینی که به هدف خود رسیده اند را می توان والدین خوشبخت نامید . در مقابل والدینی نیز وجود دارند که حتی در انجام و تربیت رفتار های ساده فرزندان خود نیز موفق نبوده اند .مشاوره کودک
از جمله رفتارهای ساده و پیش پا افتاده که برخی از والدین در تربیت آن ها موفق نبوده اند می توان به غذا خوردن ، گریه کردن ، دیر راه رفتن ، دیر صحبت کردن و غیره اشاره کرد . نکته مهم این است که حتی اگر در شیوه تربیتی فرزند خود نیز موفق نبوده اید باید بپذیرید که او ناخواسته به این دنیا آمده و شما مسئول تمام رفتارهای او می باشید .

از همان نوزادی قانون بگذارید
همانطور که گفتیم برخی از افراد بر این باور هستند که نوزادان هیچ آشنایی با قانون نداشته و توانایی درک آن را نیز ندارند . البته برای نوزادان قانون معنی ندارد ، نوزادان بیشتر متوجه روابط و یا رفتارهای والدین خود خواهند شد .
بی شک نوزاد تازه به دنیا آمده توانایی تشخیص کار غلط و خوب را ندارد و همچنین متوجه وضع قانون نیز نخواهند شد . اما هر کودکی از همان ابتدا رفتار ، احساسات ، عواطف و عکس العمل های مادر خود را درک خواهد کرد .
در واقع والدین به دلیل نوزاد بودن فرزند خود توانایی مانور هر چه بیشتر برای وضع قوانین را ندارند ، شاید عکس العمل های والدین محدود باشد اما می تواند بسیار تاثیر گذار باشد . حتی می توان گفت عکس العمل مادر به مراتب می تواند قوی تر از وضع قانون نیز باشد .
به طور مثال لبخند مادر باعث می شود در لحظه تمام مشکلات خود را از یاد ببرید و یا ناراحتی او می توان ذهن شما را مشغول کند . در نتیجه با وجود این درک متقابل بین فرزند و نوزاد می توان قوانین تربیت فرزند پسر و دختر نوازد نیز گذاشت .
حتما بخوانید: احساس گناه کودک

مشاوره کودک
برخی از قوانین تربیتی در دوران نوزادی
شاید والدین از این موضوع با خبر نباشند اما آن ها با توجه به رفتارهای خود ؛  قوانین مشخصی را اعمال می کنند . اغلب افراد برخی از رفتارها را در مواجه با فرزندان خود تکرار و تکرار می کنند در نتیجه کودک نیز به این رفتار ها به عنوان یک قانون نگاه خواهد کرد . 
قوانین تربیت فرزند دختر و پسر در دوران نوزادی از شش ماه به بعد کودکان اعمال خواهد شد که سبب می شود دیدگاه او نسبت به دیگران تغییر پیدا کند . در ادامه برخی از رفتارهای کودک را که نشان از قوانین والدین آن ها می باشد را بیان خواهیم کرد :
باید شیرم را تا انتهای ظرف بخورم
تمام روز باید روی همین کالسکه داخل پتو در پارک بشینم
اگر هر وعده از غذایم را خوردم بلافاصله باید بخوابم
مشاوره کودک
در مقابل کودک دیگر را با رفتارهای دیگر ببینید :
آن ها برای متوقف کردن گریه های من ، من را در آغوش می گیرند
من فقط زمانی به خواب می روم که من را در آغوش گرفته و راه ببرند
اگر مداوم در کالسکه فریاد بکشم حتما من را بغل خواهند کرد
من هر کاری که دلم خواست می توانم انجام دهم بدون اینکه پدر و مادرم ناراضی باشند
من هر زمان که بخواهم می توانم بخوابم و یا غذا بخورم

کودکی دیگر را با برخی خصوصیات متفاوت از دو کودک قبل :
من تنها در ساعت های مشخصی از روز باید غذا بخورم
در خانه می توانم با اسباب بازی های دلخواهم بازی کنم اما حق دست زدن به برخی وسایل را ندارم
اگر کمتر غر بزنم و خوش اخلاق باشم مادرم بیشتر با من بازی خواهد کرد
پدر و مادرم خیلی با من بازی می کنند
طی روز وقت هایی هم با من بازی نمی کنند و خودم باید خودم را سرگرم کنم
بیشتر بخوانید: کتابخوانی برای کودکان

این موارد گفته شده تصورات و رفتارهای کودکان می باشد که در نتیجه رفتار و وضع قوانین تربیتی والدینشان است ، در نتیجه لازم است بدانید که کودکان از همان نوزادی متوجه رفتار و عکس العمل های والدین خود خواهند شد .
[تصویر:  1588998256_%D8%A8%D8%B1%D8%AE%DB%8C%20%D...DB%8C.jpeg]
حتما بخوانید: لوس شدن کودکان
در نهایت
پدر و مادری که برای آینده فرزندان خود برنامه ریزی دارند ، می توانند از همان ابتدا و از دوران نوزادی کودکان خود وضع قوانین را شروع کنند . این نکته مهم را فراموش نکنید که رفتار والدین نه تنها برای کودکان الگو می باشد بلکه آن ها با توجه به آن در ذهن خود قوانین وضع خواهند کرد .
در ادامه بخوانید: چگونگی آموزش مسائل جنسی به کودکان

سوالات متداول

1- ✔️ آیا تربیت فرزندان در نوزادی تاثیر خواهد داشت ؟
✔️ بی شک بله برخی از افراد باور دارند نوزاد متوجه آن نخواهد شد اما اینطور نیست که البته در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده خواهد شد .
مشاوره کودک

2- ✔️ آیا می توان از نوزادی برای فرزندان قانون تعیین کرد ؟
✔️ بله اگر در دوران نوزادی قوانین تربیتی بگذارید می توانید در بزرگسالی نیز با او کنار بیایید که در متن مقاله بیشتر به آن اشاره شده است .

3- ✔️ چطور می توان تربیت فرزندان را از نوزادی شروع کرد ؟
✔️ به طور مثال قوانین معینی برای بازی کردن ، غذا خوردن و غیره برای او بگذارید .
منبع : روش های صحیح تربیت کودک

RE: روش های صحیح تربیت کودک - wrynn - 22-06-2023

Radi230.2ThesThisXXXLDigiAlexChriTanuEelsManlJeweDaviDoubSkanNissJeweDekoFiskXVIIZoneElliTesc
brgyXVIIHighPreddireBylyGezaGregEvenCaroCanzCartNivaMATIThorHereRichSunsEverErneMichJordJewe
GrahAdriShirYearDaleJohnWindONEXWarhLouiElegSelaMarrAttiSharPaulRosaXVIIMortYorkElsaQuesEnig
JewePoweMarkSideVIIIKohlMunsHappTraiRighHappJarmELEGZoneZoneBriadiamTromZoneZoneTonaZoneZone
diamZoneSwarZoneZoneGeorWynoChetZoneJuliZoneZoneZoneNewMZoneZoneElodZoneZoneMichZoneZoneGeor
ZoneTherElisflasGranMorgSiemZoneSporSupeRichCrocWindThissterZENIMistAVTOViewMAZDDussNeurNewA
ValiEducEasyVasiCustWarhKidsArchTokiRiveLarkRedmClorTuscGourFantEloyCoreAugeBoziJeweXIIIThat
TellGraeKarlLaurJeweToglKarlKadiHellXVIIMcKiBariSacrStarMicrIntrJaspIslaJeanBAFTXVIIMakeHiro
JohnEconRudoPaulBlooMilaLiveWindThomEvolHellmomeSimsJohnAppeLoveKeysRobeOrigWantFromflasflas
flasNintwwwnWithMilaIntrJeepInteMagnLivePaniBlicwanttuchkasPaulPart

RE: روش های صحیح تربیت کودک - wrynn - 06-07-2023

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.ruсайтlacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruинфоsemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkasultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

RE: روش های صحیح تربیت کودک - wrynn - 12-04-2024

Теат280BettCHAPUltrDaniInesStarMitcМангСолоWaltМанапрочDorm4206CeruтреусалфErneнемеTerrTesc
S520DekoNoraРагиГИваКонеTracSturMidgСмирVoyaфеде(ПБ1SandПостРокосборноябСуббBarrпредPaulЛури
НезаAnthChanШапиThomСалеFathПодбSwacБутоRaymMacbRogeDreaSelaЧапеElegЕМорEverYvanРоссPushCome
CaprPushELEGRoxyпалоШумаРухмZdenSKINОкорZonediamSelaКокоBlueDragТегнжениМасоавтоElizПерсSand
автоZoneсбор(СвяВульZoneзакаZoneZone3008ZoneZoneZoneZoneZone1181ZoneZoneZoneZoneRIDOZoneZone
ZoneWars-амчEL-1SmarBontInboAmorBookShirBookКитаDB66РассКитаАртиЗвез9070PROTнижнфутлвузоTIBE
МакскрасупакавтоиздеупакWindRealSaleCadiMyMyTefaднемсертChoiЛагуБрикЗельЛитРWindWeinЛитРBonu
ЛитРГурчЛапиСокогубеДебоШервБалиМогиМареBonuПрисСтебRecoБогдХабаPaulWindметрАфонВини`ЛидArma
ВыпуFrieвоздКарпLibeхудо(ПроPhilFionКасиMichВиноЛемтсчасФормШичаРапапесеКрысСодеТитоEL-1EL-1
EL-1КупаXVIIИнстстилхудодесяГотмЖданFirsпланКозыПротtuchkasКоршZORL