توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کهن الگوی قهرمان
#1
کهن الگو ها تصورات باستانی هستند که از ناهشیار جمعی حاصل می شوند . آن ها از این نظر که مجموعه تصورات مرتبطی با حال و هوای هیجانی هستند ، به عقده ها شباهت دارند . در حالی که عقده ها عناصر فردی ناهشیار شخصی هستند ، کهن الگوها عمومیت دارند و محتویات ناهشیار جمعی را تشکیل می دهند . کهن الگو ها را باید از غرایز متمایز دانست . یونگ کهن الگوی قهرمان ، آنیما ، آنیموس ، پیر فرزانه ، خود ، سایه ، مادر و پرسونا را مطرح کرد . از نظر یونگ کهن الگوی قهرمان در واقع همان بخش " خودآگاه " روان است قهرمانی که درون یکایک انسان ها حضور دارد و در اشکال مختلف هنری مانند داستان ، موسیقی و نقاشی ظاهر می شود .
در این مقاله به بررسی کهن الگوی قهرمان می پردازیم . 


” کار قهرمان به وسیله فرد یا رویداد ظاهرا بی اهمیتی نا تمام می ماند . “

کهن الگوی قهرمان کیست ؟
کهن الگوی قهرمان در اساطیر و قصه ها به صورت مرد قدرتمندی ظاهر می شود که برای شکست دادن نیروی اهریمنی به شکل اژدها ، هیولا ، افعی ، یا دیو مبارزه می کند . با این حال ، در نهایت کار قهرمان به وسیله فرد یا رویداد ظاهرا بی اهمیتی نا تمام می ماند . برای مثال آشیل قهرمان جسور جنگ تروجان ، به وسیله تیری که به تنها نقطه آسیب پذیر او – پاشنه ی پایش – اصابت کرد ، کشته شد . همین طور ، مکبث شخصیت قهرمانی بود که فقط یک نقطه ضعف داشت ، آن هم جاه طلبی او بود . جاه طلبی هم مایه عظمت او هم بود ، اما به نابودی وی کمک کرد . قهرمانان را فقط کسی می تواند انجام دهد که آسیب پذیر باشد ، مانند آشیل یا سوپر من که تنها ضعف او عنصر شیمیایی کرپیتون بود . یک آدم فنا ناپذیر بدون هیچ نقطه ضعفی نمی تواند قهرمان باشد .
تصور قهرمان ، کهن الگوی درون افراد را تحت تاثیر قرار می دهد ، و به همین دلیل است که قهرمان فیلم ها ، رمان ها ، نمایش نامه ها ، و برنامه های تلویزیونی برای مردم جالب هستند . هنگامی که قهرمان افراد شرور را شکست می دهد ، مردم را از احساس های عجز و فلاکت می رهاند . در عین حال ، او به عنوان الگویی برای شخصیت ایده آل خدمت می کند .
منشا نقش مایه قهرمان به قدیمی ترین تاریخ انسان بر می گردد . قهرمان در جریان شکست دادن افراد شرور ، به طور نمادی بر تاریکی ناهشیار پیش انسانی غالب می شود . دستیابی به هشیاری یکی از بزرگترین دستاوردهای نیاکان انسان بود ، و تصویر کهن الگویی قهرمان فاتح بیانگر پیروزی بر نیروهای جهل و نادانی است .
در ادامه بخوانید: کهن الگو خود

” دستیابی به هشیاری یکی از بزرگترین دستاوردهای نیاکان انسان بود . “

سوالات متداول

1- ✔️ کهن الگوی قهرمان کیست؟
✔️ کهن الگوی قهرمان در اساطیر و قصه ها به صورت مرد قدرتمندی ظاهر می شود که در متن مقاله شرح آن ارائه شده است.


2- ✔️ کهن الگوی قهرمان برای شکست دادن چه مواردی می باشد؟
✔️ قهرمان برای شکست دادن نیروی اهریمنی به شکل اژدها ، هیولا ، افعی ، یا دیو مبارزه می کند که در متن مقاله ارائه شده است.


3- ✔️ قهرمان چه موردی را تحت تاثیر قرار می دهد؟
✔️ تصور قهرمان ، کهن الگوی درون افراد را تحت تاثیر قرار می دهد ، و به همین دلیل است که قهرمان فیلم ها ، رمان ها ، نمایش نامه ها ، و برنامه های تلویزیونی برای مردم جالب هستند که در متن مقاله توضیح آن ارائه شده است.
منبع : کهن الگوی قهرمان
پاسخ


پیام‌های این موضوع
کهن الگوی قهرمان - توسط heyvafamily - 07-04-2021, 09:32 AM

موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کهن الگوی خود heyvafamily 0 157 07-04-2021, 09:26 AM
آخرین ارسال: heyvafamily
  کهن الگوی مادر heyvafamily 0 285 04-04-2021, 04:17 PM
آخرین ارسال: heyvafamily
  کهن الگوی پیر فرزانه heyvafamily 0 308 04-04-2021, 08:58 AM
آخرین ارسال: heyvafamily
  کهن الگوی آنیموس heyvafamily 0 349 18-03-2021, 10:23 AM
آخرین ارسال: heyvafamily
  کهن الگوی آنیما heyvafamily 0 40 17-03-2021, 10:17 AM
آخرین ارسال: heyvafamily
  کارل یونگ و چهار الگوی انسانی fatemehghazanfariyan 0 146 08-11-2018, 02:53 AM
آخرین ارسال: fatemehghazanfariyan

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان