توضیح لینک توضیح لینک
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چند علت عمده درد مچ پا و روش های پیشگیری
#1
Sad 
درد مچ پا می تواند به علل مختلفی از جمله بیماری های زمینه ای مانند بیماری های کلیوی و ریوی، یا به دلیل وجود فشار بیش از حد و خستگی به وجود آید. هرچند درمان های خانگی، نمی توانند درمان قطعی برای درد مچ پا محسوب شوند، اما ورزش های وجود دارد که می تواند تا حدود زیادی درد مچ پای شما را کاهش دهد. 
آسیب دیدگی مچ پا در  ورزشکاران و فوتبالیست ها بسیار شایع است و نهایتاً می تواند منجر به پیچ خوردگی پا شود. 4 مرحله درمانی RICE یعنی اعمال کمپرس سرد، بالا نگاه داشتن پا، اعمال فشار و استراحت از جمله مواردی است که می تواند تورم مچ پا را کمتر کند. در صورتی که درمان های خانگی منجر به بهبودی ورم پا نشود حتما باید به پزشک متخصص مچ پا مراجعه کنیم.
روش های پیشگیری از آسیب مچ پا

یکی از مهمترین مواردی که باعث آسیب به مچ پا می شود، تغییرات ناگهانی در هنگام ورزش و راه رفتن است.

حتماً قبل از ورزش بدن خود را به خوبی گرم کنید.

حتماً از کفش های با اندازه پاشنه ترجیحاً کوتاه و قالب بندی مناسب که کف پای شما را پر کند استفاده کنید.

در صورت مشاهده رگ های واریسی یا علائم غیر نرمال مانند پوست شفاف و شکننده در ساق پا یا خستگی زود هنگام در حین دویدن و راه رفتن حتماً به پزشک مراجعه کنید.

وزن خود را کنترل کنید و از اضافه وزن بپرهیزید.
درمان RICE شامل استراحت دادن به پا، بالا نگاه داشتن آن (بالاتر از سطح قلب)، قرار دادن کمپرس سرد و اعمال فشار بر روی ناحیه دردناک می تواند در درمان درد ناشی از مچ پا مؤثر باشد.
درمان شکستگی قوزک پا

بسته به نوع شکستگی درمان های زیر ممکن است برای ترمیم شکستگی قوزک پا مورد استفاده قرار گیرد:

ترمیم شکستگی قوزک مچ پا در صورتیکه بدون جابجایی باشد میتوان با گچ گرفتن انجام می شود اما در مواردی که قوزک پا جابجا شده باشد یا آنکه قطعات شکسته جابجا شده باشد، باید جراحی انجام شود.
برای جوش خوردن با توجه به علت شکستگی مچ پا  به حداقل شش هفته زمان نیاز دارد.
خالی شدن مچ پا هنگام راه رفتن
بی ثباتی یا خالی شدن مچ پا معمولاً در هنگام پیچ خوردن مچ پا رخ می دهد. در صورت پیچ خوردن مچ پا، لیگامنت ها ی مچ پا کشیده شده یا پاره می شوند، و هنگامی که بازسازی می شوند، ضعیف تر و شل می شوند. افرادی که در فعالیت هایی که مچ پا درگیر می شود، نظیر باله و ژیمناستیک یا در فعالیت هایی که فشار زیادی بر روی مچ پا است، مانند فوتبال و بسکتبال، شرکت می کنند، بیشتر در معرض خالی شدن مچ پا هستند. همچنین افرادی که همواره با مشکل پیچ خوردن پا مواجه هستند، بسیار در معرض مشکل بی ثباتی یا خالی شدن مچ پا هستند.
درد مچ پا همیشه نشانه شکستگی یا در رفتگی نیست. گاه مشکلات عروق پا منجر به احساس درد در ناحیه مچ و قوزک پا می شوند. اما مسلماً اولین اقدامی که در صورت تداوم درد و عدم مشاهده نشانه های بهبودی باید انجام دهید، مراجعه به پزشک ارتوپد است. 

دکتر غلامرضا نادری
متخصص مچ پا
dr-rezanaderi.com
پاسخ


پیام‌های این موضوع
چند علت عمده درد مچ پا و روش های پیشگیری - توسط drtofigh - 06-10-2020, 02:03 PM

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان