امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
افسون فیزیک
#1
[عکس: %D8%A7%D9%81%D8%B3%D9%88%D9%86-%D9%81%DB...%DA%A9.jpg]


 

کریستوفر یارگوتسکی

خشایار دیهیمی

 

انتشارات مازیار

سال نشر : 1393

 

در این کتاب معماها و مسائل عمومی جالبی از فیزیک را مطرح می کنه و جوابش را با یک زبان ساده توضیح می ده . کتاب بدی نیست بعضی معماهاش واقعا جالبند ولی خیلی هاش هم نه تخصصی اند و از حوزه عمومی اون ورتر می رند  من خودم با تصور یک کتاب کاملا عمومی سر وقتش رفتم کتاب جالبیه ولی به شرط اینکه با تصوری تخصصی تر سراغش برید .

 

قسمت های زیبایی از کتاب

چرا مقدار یخ در قاره ی جنوبگان هشت برابر مقدار یخ قاره ی شمالگان است ؟
جنوبگان به وسعت یک قاره است . خشکی نگهدارنده گرمای ضعیفی است که به محض دریافت گرما آن را باز می تاباند .( این رفتار حاکی از آن است که زمستان در مکان های خشک این قدر سخت است . ) یخ قطب شمال روی اقیانوس است و آب هم به سبب ظرفیت گرمایی بالایی که دارد زمان طولانی لازم دارد تا گرم شود اما وقتی گرم شود به آهستگی گرمای خود را از دست می دهد . یخ های قطب شمال گرمای تابستان را نگه می دارند و در زمستان آنچه را انباشته اند باز پس می دهند .

 

آیا با این پیش بینی های ساده ی آب و هوایی که در زیر می آیند موافقید ؟ در این صورت پایه ی علمی آنها چیست ؟
1- پیش از طوفان باران احتمال درد گرفتن مفصل هایتان بیشتر است ؟
2- می توانید با گوش فرا دادن به صدای جیرجیر بگویید دما چه قدر است .
درست است . طوفان باران در جایی که فشار هوا کم می شود رخ می دهد و وقتی فشار هوا بر بدن شما کاهش می یابد گازهای موجود در مفصل ها منبسط و سبب درد می شوند . 
وقتی جیرجیرک های خون سرد گرم می شوند بیشتر جیرجیر می کنند اگر تعداد جیرجیرهای یک جیرجیرک را در مدت زمان 15 ثانیه بشمارید و به آن عدد 37 را اضافه کنید دمای محیط بر اساس فارنهایت به دست می آید .

 

اکثر ما از شنیدن صدای ضبط شده خودمان بدمان می آید و ایراد می گیریم که صدای ضبط شده با صدایی کهخ به گوشمان آشناست فرق دارد . آیا دست خوش توهم شده ایم یا این تفاوت واقعی است ؟
تفاوت صدا واقعی است .. صدای شما به گوش دیگران نسبت به آنچه به گوش خودتان می رسد نازک تر و ضعیف تر است زیرا صدای خودتان را از طریق رسانایی هوا و یا رسانایی استخوان جمجمه تان می شنوید
پاسخ


پیام‌های این موضوع
افسون فیزیک - توسط Hooshmandsazan96@gmail.com - 13-03-2018, 03:57 PM

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان