تالار گفتگوی کیش تک/ kishtech forum

نسخه‌ی کامل: جنسیت درمانی چیست؟
شما درحال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب‌بندی مناسب.

من به بیش از میانگین پیشنهادی درمانگر نیاز داشتم - این چیزی است که من پیدا کردم

چه با نقشی که به شما محول شده تناسب نداشته باشد، چه با کلیشه ها احساس ناراحتی کنید یا با قسمت هایی از بدن خود دست و پنجه نرم کنید، بسیاری از افراد با جنبه ای از جنسیت خود دست و پنجه نرم می کنند.

و وقتی برای اولین بار شروع به تعجب در مورد خودم کردم، بیشتر سوال داشتم تا پاسخ.

در 2 سالی که صرف کشف جنسیت کردم، موهای بلند و مجعدم را کوتاه کردم، شروع به خرید در بخش لباس های مردانه و زنانه کردم و شروع به بستن سینه ام کردم تا صاف تر به نظر برسد.

هر قدم بخش مهمی از شخصیت من را تایید کرد. اما نحوه شناسایی من و برچسب هایی که جنسیت و بدن من را به درستی توصیف می کردند هنوز برایم راز بود.

تنها چیزی که به یقین می‌دانستم این بود که تنها جنسیتی را که در بدو تولد به من اختصاص داده بودند، شناسایی نمی‌کردم. جنسیت من بیشتر از اینها بود.
ترسیدن اشکالی ندارد

فکر این که سوالات و احساساتم را برای دوستان و خانواده فاش کنم بدون اینکه هنوز درک روشنی از خودم داشته باشم، بسیار ترسناک بود.

من در بدو تولد مرتبط می‌دانند، شناسایی و انجام دهم تا آن زمان، من سخت تلاش می‌کردم جنسیتی را که افراد با جنسیت تعیین‌شده و جنسیت تعیین‌شده .

و اگرچه من همیشه در آن دسته خوشحال یا راحت نبودم، اما آن را به روشی که می دانستم کار کردم.

سال‌هایی که به‌عنوان یک زن موفق زندگی کردم و ستایش‌هایی که در لحظاتی که آن نقش را به خوبی ایفا کردم، باعث شد تا به جنبه‌های هویت جنسی واقعی‌ام شک کنم.

اغلب به این فکر می کردم که آیا باید به جای ادامه یافتن و تایید جنسیت خود، به جنسیتی که به من اختصاص داده شده رضایت بدهم؟

هر چه زمان بیشتر می گذشت و در ارائه جنسیت خود احساس راحتی بیشتری می کردم، به نظر می رسید که جنبه های خاصی از بدن من به عنوان منبع اصلی ناراحتی برجسته می شود.

برای مثال، کلاسور قفسه سینه‌ام، زمانی احساس می‌کرد که قسمت‌های غیر زنانه‌ام را تأیید می‌کند که باید تجسم می‌کردم و دیگران شاهد آن بودم.

اما این تبدیل به یادآوری روزانه درد و ناراحتی من شد. ظاهر قفسه سینه من با کسی که هستم در تضاد بود.
کجا می توان پشتیبانی پیدا کرد

با گذشت زمان متوجه شدم که مشغولیت من به جنسیت و قفسه سینه‌ام تأثیر منفی بر خلق و خوی، سلامت جسمی و رفاه کلی من دارد.

از اینکه نمی‌دانستم از کجا شروع کنم - اما می‌دانستم که نمی‌خواهم به این احساس ادامه دهم - شروع به جستجوی کمک کردم.

اما من فقط به حمایت عمومی در مورد سلامت روانم نیاز نداشتم. من نیاز داشتم با فردی که در زمینه جنسیت آموزش دیده و تخصص داشته باشد صحبت کنم.

نیاز به جنسیت درمانی داشتم.
جنسیت درمانی چیست؟

جنسیت درمانی بر نیازهای اجتماعی، ذهنی، عاطفی و جسمانی کسانی که:

جنسیت را زیر سوال می برند
    از جنبه های جنسیت یا بدن خود ناراحت هستند
    نارسایی جنسیتی را تجربه می کنند
    به دنبال مداخلات تایید کننده جنسیت هستند
    در هنگام تولد به طور انحصاری جنسیت تعیین شده خود را شناسایی نکنید

این می تواند برای هر کسی که:

احساس می کند که توسط نقش های جنسیتی سنتی یا کلیشه ها محدود شده است
    می خواهد درک عمیق تری از اینکه چه کسی هستند ایجاد کند
    می خواهد ارتباط عمیق تری با بدن خود ایجاد کند

اگرچه برخی از درمانگران عمومی ممکن است آموزش و آموزش اولیه تنوع جنسیتی را دریافت کنند، ممکن است برای ارائه حمایت کافی کافی نباشد.

درمانگران جنسیت به دنبال آموزش مداوم، آموزش، و مشاوره حرفه ای برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد:

هویت جنسی
    تنوع جنسیتی، از جمله هویت های غیر دودویی
    نارسایی جنسیتی
    مداخلات پزشکی و غیرپزشکی تایید کننده جنسیت
    حقوق تراجنسیتی یا افراد ترنس
    بررسی جنسیت در تمام جنبه های زندگی
    تحقیقات و اخبار مرتبط در مورد این موضوعات

نیازهای هر فرد متفاوت است، بنابراین جنسیت درمانی برای هر فرد طراحی شده است. ممکن است شامل عناصر زیر باشد:

روان درمانی
    مدیریت پرونده
    تحصیلات
    دفاع
    مشاوره با سایر ارائه دهندگان

درمانگران جنسیتی که از رویکرد تأیید جنسیت استفاده می‌کنند، تشخیص می‌دهند که تنوع جنسیتی بخشی طبیعی از انسان بودن است و نشانه‌ای از بیماری روانی نیست.

داشتن تظاهرات جنسی ناسازگار یا هویت غیر سیسجنسیتی به خودی خود نیازی به تشخیص، ارزیابی سلامت روان ساختاریافته یا روان درمانی مداوم ندارد.
چیزی که جنسیت درمانی نیست

یک درمانگر جنسی نباید به دلیل هویت شما تشخیص دهد یا سعی کند نظر شما را تغییر دهد.

برای اینکه کسی باشید نیازی به اجازه یا تایید درمانگر ندارید.

یک درمانگر جنسیت باید اطلاعات و پشتیبانی ارائه دهد که می تواند به شما در درک بهتر و ارتباط با جنبه های اصلی خود کمک کند.

درمانگران جنسیت با این ایده که «راه درستی» برای تجربه، تجسم یا بیان جنسیت وجود دارد، موافق نیستند.

آنها نباید گزینه ها یا اهداف درمانی را بر اساس برچسب ها یا زبانی که برای توصیف خود استفاده می شود محدود یا فرض کنند.

جنسیت درمانی باید بر حمایت از تجربه شخصی شما از خود و رابطه با بدن شما تمرکز کند.

یک درمانگر جنسیت هرگز نباید جنسیت شما را فرض کند، شما را مجبور به انتخاب جنسیت کند، یا سعی کند شما را متقاعد کند که جنسیت خاصی ندارید.
درک نارسایی جنسیتی

نارسایی جنسیتی هم یک تشخیص پزشکی است و هم اصطلاحی است که بیشتر به صورت غیررسمی استفاده می شود، شبیه افسردگی یا اضطراب.

ممکن است فردی بدون رعایت معیارهای تشخیص، احساسات ناخوشایند را تجربه کند، به همین ترتیب فردی می تواند احساسات افسردگی را بدون رعایت معیارهای بالینی افسردگی تجربه کند.

به عنوان یک تشخیص پزشکی، به ناهماهنگی یا ناراحتی اشاره دارد که می تواند ناشی از تعارض بین جنسیت تعیین شده یک فرد در بدو تولد و جنسیت باشد.

هنگامی که به طور غیررسمی استفاده می شود، می تواند تعاملات، فرضیات، یا ویژگی های فیزیکی را توصیف کند که احساس تایید یا شامل جنسیت بیان شده یا تجربه شده فرد را ندارد.
به عنوان تشخیص

انجمن روانپزشکی آمریکا منبع مورد اعتماد تشخیص پزشکی را از اختلال هویت جنسی به نارسایی جنسی تغییر داد .

این تغییر به مبارزه با انگ، سوء تفاهم و تبعیض ناشی از برچسب نادرست به عنوان یک بیماری روانی که اکنون می دانیم جنبه طبیعی و سالم هویت است، کمک کرده است.

برچسب تجدید نظر شده تمرکز تشخیص را از هویت جنسیتی به پریشانی، ناراحتی و مشکلات عملکردی در زندگی روزمره که به جنسیت مرتبط است تغییر می‌دهد.
به عنوان یک تجربه

نحوه ظاهر و تظاهر دیسفوریا می تواند از فردی به فرد دیگر، قسمتی از بدن به قسمت دیگر بدن و در طول زمان تغییر کند.

این را می توان در رابطه با ظاهر، بدن و نحوه درک و تعامل دیگران با جنسیت شما تجربه کرد.

جنسیت درمانی می تواند به شما در درک، مدیریت و به حداقل رساندن ناراحتی یا سایر احساسات ناراحتی مرتبط با هویت و بیان کمک کند.

مهم است که به یاد داشته باشید که افراد به دلایل مختلفی به دنبال درمان جنسی هستند.

این شامل:

کاوش درک خود از هویت جنسیتی
    حمایت از یک عزیزی که جنسیت خود را تغییر می دهد
    دسترسی به مداخلات تایید کننده جنسیت
    پرداختن به نارسایی جنسیتی
    مدیریت نگرانی های سلامت روان به طور کلی تر

اقدامات انجام شده برای کشف، تعیین خود و تأیید جنسیت خود یا شخص دیگری اغلب به عنوان مداخلات یا اقدامات تأیید کننده جنسیت نامیده می شود.

اغلب، رسانه‌های جمعی و سایر رسانه‌ها بر روش‌هایی تمرکز می‌کنند که افراد جنسیت خود را تأیید می‌کنند یا با استفاده از دارو و جراحی به نارسایی‌ها رسیدگی می‌کنند.

با این حال، بسیاری از استراتژی های دیگر برای کمک به افراد برای کشف، بیان و تایید این بخش از شخصیت خود وجود دارد.

در اینجا برخی از متداول‌ترین مداخلات پزشکی و غیرپزشکی و اقداماتی که درمانگران جنسیتی با آن‌ها آشنا هستند آورده شده است.
مداخلات پزشکی

درمان هورمونی، از جمله مسدود کننده های بلوغ، مسدود کننده های تستوسترون، تزریق استروژن، و تزریق تستوسترون
    جراحی قفسه سینه که به آن جراحی تاپ نیز گفته می شود ، از جمله مردانه سازی قفسه سینه، زنانه سازی سینه، و بزرگ کردن سینه
    جراحی های تحتانی که به آنها جراحی پایین نیز گفته می شود ، از جمله واژینوپلاستی ، فالوپلاستی و متویدیوپلاستی
    جراحی های تارهای صوتی
    جراحی های صورت، از جمله زنانه سازی صورت و مردانه سازی صورت
    کندرولارنگوپلاستی که به عنوان تراشیدن تراشه نیز شناخته می شود
    کانتورینگ بدن
    برداشتن مو

مداخلات غیر پزشکی

زبان یا برچسب هویت تغییر می کند
    تغییر نام اجتماعی
    تغییر نام قانونی
    تغییر نشانگر جنسیت قانونی
    تغییر ضمیر
    بستن قفسه سینه یا نوار چسب
    جمع کردن
    تغییر مدل مو
    تغییر لباس و استایل
    لوازم جانبی
    تغییرات آرایش
    تغییر شکل بدن، از جمله فرم سینه و لباس فرم
    تغییرات صوتی و ارتباطی یا درمان
    برداشتن مو
    خالکوبی
    ورزش و وزنه برداری

تفاوت بین دروازه بان و رضایت آگاهانه

درمانگران جنسیتی و متخصصان سلامت روان اغلب وظیفه دارند افراد را راهنمایی کنند تا مراحل و استراتژی هایی را که به آنها کمک می کند بیشتر با جنسیت و بدن خود ارتباط برقرار کنند، تعیین کنند.

دستورالعمل‌های پزشکی فعلی و سیاست‌های بیمه اغلب (اما نه همیشه) برای دسترسی به مسدودکننده‌های بلوغ، هورمون‌ها یا جراحی نیاز به نامه‌ای از یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز دارند.

این ساختار قدرت محدود کننده - که توسط نهادهای پزشکی ایجاد شده و توسط برخی انجمن های حرفه ای حمایت می شود - به عنوان دروازه بان نامیده می شود.

دروازه‌بانی زمانی اتفاق می‌افتد که یک متخصص سلامت روان، ارائه‌دهنده پزشکی یا مؤسسه، موانع غیرضروری را برای کسی ایجاد می‌کند تا بتواند قبل از دسترسی به مراقبت‌های تأییدکننده جنسیت ضروری از نظر پزشکی بر آنها غلبه کند.

دروازه بان به شدت توسط بسیاری از جامعه ترنس و در ادبیات دانشگاهی مورد انتقاد قرار می گیرد. از آن یاد می شود . به عنوان منبع اصلی انگ و تبعیض برای بسیاری از افراد تراجنسیتی یا افراد ترنس ، غیردودویی و ناسازگار با جنسیت

نگهبانی دروازه همچنین می تواند با ایجاد شرایطی که ممکن است افراد را از پاسخگویی به سؤالات جنسیتی منصرف کند، در روند جنسیت درمانی دخالت کند.

این می‌تواند فشار غیرضروری را به فرد وارد کند تا «حرف درست» را بگوید تا به مراقبت‌هایی که نیاز دارند دسترسی پیدا کند.

مدل رضایت آگاهانه مراقبت در تلاشی برای پیشبرد حوزه سلامت جنسیتی ایجاد شد.

به رسمیت می شناسد که افراد با هر هویت جنسیتی باید حق داشته باشند که در مورد نیازهای بهداشتی مرتبط با جنسیت خود تصمیم بگیرند.

مدل‌های رضایت آگاهانه جنسیت‌درمانی و مراقبت‌های بهداشتی تراجنسیتی یا افراد ترنس ‌ها حول عاملیت و خودمختاری یک فرد در مقابل آمادگی و مناسب بودن متمرکز هستند.

درمانگران جنسیتی که از این مدل استفاده می کنند، به مراجع در مورد طیف کامل گزینه های خود آموزش می دهند تا بتوانند تصمیمات کاملاً آگاهانه در مورد مراقبت خود بگیرند.

بیشتر و بیشتر کلینیک های جنسیتی، ارائه دهندگان پزشکی، و بیمه نامه های درمانی شروع به حمایت از مدل های رضایت آگاهانه مراقبت از مسدود کننده های بلوغ و هورمون ها می کنند.

با این حال، بیشتر روش‌ها هنوز نیاز به ارزیابی یا نامه‌ای از حداقل یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز برای جراحی‌های تأیید جنسیت دارند .

پیدا کردن یک درمانگر جنسی می تواند چالش برانگیز باشد، هم از نظر عملی و هم از نظر احساسی.

داشتن ترس و نگرانی در مورد یافتن درمانگری که به عنوان دروازه بان عمل می کند، دانش محدودی دارد یا ترنس هراسی دارد، طبیعی است.

برای اینکه این فرآیند کمی آسان‌تر شود، برخی از فهرست‌های درمانی () به شما امکان می‌دهند بر اساس تخصص فیلتر کنید.

این می تواند برای یافتن متخصصانی که تجربه دارند یا آماده کار با مشتریان هستند بسیار مفید باشد.

با این حال، این تضمین نمی کند که یک درمانگر آموزش یا تجربه پیشرفته ای در زمینه جنسیت درمانی و مراقبت های بهداشتی تأیید کننده جنسیت داشته باشد.

انجمن حرفه ای جهانی برای سلامت تراجنسیتی یا افراد ترنس  ها یک سازمان حرفه ای و آموزشی بین رشته ای است که به سلامت ترنس ها اختصاص دارد.

می توانید از دایرکتوری آنها برای پیدا کردن یک ارائه دهنده تأیید کننده جنسیت استفاده کنید.

یا کلینیک جنسیتی خود تماس بگیرید ممکن است برای شما مفید باشد که با نزدیکترین مرکز دگرباشان جنسی ، فصل PFLAG و در مورد جنسیت درمانی در منطقه خود بپرسید.

همچنین می‌توانید از افراد غیر جنسی در زندگی‌تان بپرسید که آیا منابع محلی را می‌شناسند یا می‌توانند شما را به یک درمانگر جنسیت معرفی کنند.

اگر بیمه درمانی دارید، می توانید با شرکت مخابراتی خود تماس بگیرید تا دریابید که آیا ارائه دهندگان سلامت روان درون شبکه ای در مراقبت از تراجنسیتی یا افراد ترنس  ها تخصص دارند یا خیر.

اگر در نزدیکی خدمات زندگی نمی کنید، در دسترسی به وسایل حمل و نقل با مشکل مواجه هستید، یا ترجیح می دهید از آسایش خانه به یک درمانگر مراجعه کنید، سلامت از راه دور ممکن است یک گزینه باشد.
از یک درمانگر بالقوه چه بپرسیم

همیشه در مورد آموزش و تجربه حرفه ای آنها در کار با مشتریانی که ترنس، غیردودویی، ناسازگار با جنسیت و پرسشگر جنسیتی هستند، سوال کنید.

این کمک می کند مطمئن شوید که درمانگر احتمالی شما واقعاً آموزش های لازم را تکمیل کرده است.

همچنین هر کسی را که ممکن است خود را به عنوان یک درمانگر تأیید جنسیت یا متخصص جنسیت تبلیغ کند، صرفاً به این دلیل که  یا افراد ترنس را می پذیرد، رد می کند.

در اینجا چند نمونه سوال وجود دارد که می توانید برای کمک به تعیین اینکه آیا یک درمانگر جنسیتی بالقوه مناسب است یا خیر، بپرسید:

هر چند وقت یکبار با مشتریان تراجنسیتی یا افراد ترنس ، غیردودویی و پرسشگر جنسیتی کار می کنید؟
    آموزش و آموزش در مورد جنسیت، سلامت تراجنسیتی یا افراد ترنس  ها و ارائه جنسیت درمانی را از کجا دریافت کردید؟
    روند و رویکرد شما برای ارائه نامه های حمایتی برای مداخلات تایید کننده جنسیت چیست؟
    آیا قبل از نوشتن نامه حمایتی برای مداخلات پزشکی تأیید کننده جنسیت به تعداد جلسات مشخصی نیاز دارید؟
    آیا برای نامه پشتیبانی هزینه اضافی می گیرید یا شامل هزینه ساعتی می شود؟
    آیا لازم است به جلسات هفتگی مداوم متعهد شوم؟
    آیا جلسات از راه دور با استفاده از سلامت راه دور ارائه می دهید؟
    چقدر با منابع ترنس و و ارائه دهندگان پزشکی در منطقه من آشنا هستید؟

اگر آنها هیچ آموزش یا مشکلی برای پاسخ به سؤالات شما در مورد آموزش خاص جنسیت خود ندارند، ممکن است نشانه آن باشد که شما باید گزینه های دیگر را بررسی کنید یا انتظارات خود را تغییر دهید.

روان درمانی با مشتریان ترنسجندر و ناسازگار با جنسیت
توسط کاریسا بارو
با توجه به نرخ اقدام به خودکشی بیش از 40 درصد در جامعه تراجنسیتی یا افراد ترنس ، برای پزشکان مهم است که از مسائلی که مشتریان ناسازگار جنسیتی برای درمان به ارمغان می آورند آگاه باشند و در مورد بهترین روش حمایت از آنها آگاه باشند. کاریسا بارو درمانگران را به چالش می کشد تا دوتایی جنسیت را تجزیه کنند، پیش داوری ها را شناسایی کرده و از طریق آن کار کنند، و از متخصصان جنسیت راهنمایی بگیرند تا اطمینان حاصل کنند که ما "هیچ آسیبی نمی رسانیم".
: روان پویایی ، LGBT ، تنوع فرهنگی ، بهداشت و درمان / پزشکی ، جنسیت/جنسیت ، خودکشی