تالار گفتگوی کیش تک/ kishtech forum

نسخه‌ی کامل: روز کتاب در اسپانیا
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
سوم ارديبهشت که در اسپانیا به نام روز کتاب نامگذاری شده، یکی از مهمترین مناسبت‌های فرهنگی در تقویم این کشور به شمار می‌رود و با مراسم و برنامه‌های ویژه‌ای همراه است. 

[عکس: image4.jpg]
روز کتاب اسپانيا، سالروز درگذشت بزرگترین و نامدارترین نویسنده اسپانیا یعنی «میگل سروانتس» خالق داستان جذاب و جاودانه «دن کیشوت» است. سروانتس 23 آوریل 1616 میلادی دیده از جهان فروبست، در حالی که میراث فنا ناپذیری برای جهانیان به یادگار گذاشت. 

[عکس: babylitquixote.jpg]


از سوی دیگر 23 آوریل با جشن دیگری که ریشه در ایالت کاتالونیای اسپانیا دارد، به طرز جالبی پیوند خورده و شکل زیباتری پیدا کرده است. این جشن که به اسپانیولی سنت جوردی SANT JORDI و به کاتالان SAN JORJE نامیده می‌شود، افسانه رهبری شجاع از اهالی کاتالان است که به مبارزه با اژدهایی برخاست که همه چیز را نابود می‌کرد و مردم مونت بلانک ناچار بودند هر روز از میان خود یک قربانی برای او بفرستند. سر انجام قهرمان کاتالان بر اژدها پیروز شد و او را از پای درآورد. بر اساس این افسانه، در محلی که خون اژدها بر زمین ریخت، بوته گل سرخی سر بر آورد و قهرمان کاتالانی آن گل زیبا را چید و به دختر پادشاه که توسط وی از دست اژدها نجات یافته بود، هدیه داد. 

[عکس: images?q=tbn:ANd9GcRG51l1A1ca8RpDXfNeBFa...6jyEyHKGTE]از سال 1926 این دو مناسبت که یکی ریشه در فرهنگ اساطیری و دیگری برگرفته از واقعیتی تاریخی است، پیوند خوردند و برای مردم اسپانیا روزی به یاد ماندنی شدند. از مهمترین آداب این روز، آن است که هر فردی کتابی به همراه یک شاخه گل رز به دیگری هدیه دهد. در روز کتاب که اکنون به یک هفته تبدیل شده است، سراسر اسپانیا به‌ویژه مراکز فرهنگی، علمی و آموزشی شاهد برپایی مراسم مختلف‌اند که برخی از آنها عبارتند از؛ برگزاری نمایشگاه‌های کتاب، شب‌های کتاب، هفته فرهنگی کاتالان و برنامه‌های فرهنگی مانند نمایش فیلم ، تئاتر، موسیقی، تخفیف 10 درصدی فروش کتاب از سوی تمام مراکز انتشاراتی و کتابفروش‌‌ها، برپایی بازارچه‌های خیابانی کتاب و مبادله کتاب‌های مطالعه شده توسط افراد با کتاب‌های مطالعه نشده. به همین دلیل در این روز در همه مکان‌های عمومی از قبیل متروها، اتوبوس‌ها و پارک‌ها افراد زیادی مشاهده می‌شوند که مشغول مبادله کتاب‌اند.

 
حضور نویسندگان در نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های کتاب برای گفت‌وگو با مردم و امضای آثار خود برای علاقه‌مندان و همچنین اهدای کتاب از سوی مراکز و نهادهای مختلف به کتابخانه‌های عمومی، از دیگر برنامه‌های این ایام‌اند.