تالار گفتگوی کیش تک/ kishtech forum

نسخه‌ی کامل: من مقصر هستم یا شوهرم؟
شما درحال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب‌بندی مناسب.
من مقصر هستم یا شوهرم؟
[img=310x0]http://emadadkar.ir/wp-content/uploads/2019/02/3002562-300x206.jpg[/img]
آیا جملات زیر درست است؟
همسرم من را عصبانی کرد و من غمگین هستم.
همسرم به من توهیم کرد و من عصبانی هستم.
همسرم به من احترام نمی گذارد و من از او خسته شده ام.
[تصویر:  1f539.svg]از دیدگاه روانشناسان خانواده تمام جملات فوق اشتباه است، روانشناسان به جملات فوق می گویند علت خطی: یعنی یکی از زوجین خطاکار است و دیگری مظلوم.
[تصویر:  1f539.svg]در خانواده درمانی علت خطی وجود ندارد. بلکه آنها معتقدند که مثلاً مرد یک حرکت یا سخن غیر منطقی می زند و زن به مقابله بر می خیزد و این پاسخ و مقابله زن، انرژی لازم را برای ادامه دعوای مرد فراهم میکند و الی آخر. منظورم این است که این مهم نیست که تو ده درصد مقصر هستی یا نود درصد، مهم آن است که اگر ده درصد اشتباهات تو نبود، نود درصد اشتباهات طرف مقابل هم به وجود نمی آمد، بنابراین در خانواده درمانی و زوج درمانی ما به دنبال مقصر نمی گردیم. بلکه هر کدام از زوجین اگر اشتباهات خود را انجام ندهد، به احتمال زیاد اشتباهات زوج مقابل هم ایجاد نمی شود.
مثال۱: سخن بد
[تصویر:  1f53b.svg]مرد: چرا غذا پر نمک شده؟
[تصویر:  1f539.svg][تصویر:  1f538.svg][تصویر:  1f539.svg]زن: کجا غذا پر نمک است، ایراد گیریت شروع شد؟
پاسخ زن، مرد را عصبانی تر می کند و می گوید: من ایراد میگرم، خودت بخور، ببین کم نمک نیست؟
[تصویر:  1f539.svg][تصویر:  1f539.svg]زن در جوابش میگوید: از وقتی اومدی خونه اخمو بودی، خوشیت برای بیرونه، اعصاب خوردیت برای ما(دقت کنید موضوع دعوا با ظرافت گسترده شد و هر دو زوج نیز متوجه عوض شدن موضوع دعوا از یک موضوع مشخص نمک به کل زندگی شان نشدند).
مرد با عصبانیت بیش از پیش: من صبح تا شب برای شما جان میکنم، این بجای تشکرت هست، …..و .. توهین….و اینچنین دعوا هر لحظه بدتر میشود.
در مثال فوق دقت فرمایید که هر حرفی که یکی از زوجین می زند، نه تنها طرف مقابل را آرام نمی کند، بلکه انرژی لازم را برای عصبانیت طرف مقابل به وجود می آورد. این همان علت خطی است.
مثال ۲: سخن خوب
[تصویر:  1f53b.svg]مرد میگوید: چرا غذا پر نمک شده است؟
[تصویر:  1f539.svg]زن فوراً جواب نمی دهد و.....
ادامه...
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт