تالار گفتگوی کیش تک/ kishtech forum

نسخه‌ی کامل: انتخاب رشته کنکور تجربی 98
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته کنکور تجربی 98 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استان تهران 9092305579
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

کنکور سراسری تجربی  از بیشترین تعداد داوطلب نسبت به رشته های دیگر برخوردار می باشد به طوری که در سال 97 بیش از یک میلیون نفر در کنکورسراسری شرکت کردند که از این تعداد، حدود 642 هزار نفر به داوطلبان گروه تجربی اختصاص داشت. رشته ی تجربی شامل 5 زیر گروه است که رشته های زیر گروه 1 عمدتا به گروه علوم پزشکی مربوط می باشد و اکثر داوطلبان کنکور تجربی، در رقابت برای پذیرش در این رشته ها هستند. داوطلبان برای قبولی در رشته های برتر و پرمتقاضی گروه تجربی نیازمند کسب موفقیت در دو مرحله می باشند. مرحله اول به دست آوردن نمره و حدنصاب لازم در آزمون سراسری است و مرحله دوم انتخاب رشته اصولی و صحیح می باشد. در واقع فرایند انتخاب رشته، مهم ترین بخش برای پذیرش در دانشگاه است و باید برای انجام آن دقت لازم را به کار برد. با توجه به حساسیت این موضوع، تصمیم گرفتیم با ارائه مطلبی به طور اختصاصی به انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی بپردازیم که در آن به تمامی موارد مربوط، از قبیل زمان انتخاب رشته ، نحوه انتخاب رشته، زمان اعلام نتایج انتخاب رشته و … پرداخته شده است.  
اگر انتخاب رشته با توجه به رتبه کسب شده در زیر گروه های مختلف انجام شود، شانس موفقیت بیشتر است.
زمان انتخاب رشته کنکور تجربی 98
چند هفته پس از برگزاری کنکور سراسری و در نیمه اول مرداد ماه، نتایج اولیه آزمون از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می شود و داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت و وارد کردن مشخصات خواسته شده، کارنامه خود را دریافت نمایند. چند روز پس از اعلام نتایج اولیه، دفترچه ای تحت عنوان دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی در سایت سنجش قرار داده می شود که این دفترچه شامل رشته های تحصیلی دانشگاه های سراسری، رشته های تحصیلی دانشگاه غیرانتفاعی و پیام نور، رشته های تحصیلی دوره های نوبت دوم و پردیس خودگردان و مواردی مانند ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته های مختلف، نحوه تاثیر سهمیه ایثارگران و سهمیه مناطق در کنکور تجربی و … می باشد. بنابراین داوطلبان کنکور تجربی برای دریافت اطلاعات در همه ی این موارد، نیازمند بررسی دقیق دفترچه می باشند. در حاضر دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی 98 منتشر نشده است ولی داوطلبان می توانند برای دریافت اطلاعات کلی، از دفترچه انتخاب رشته سال 97 استفاده نمایند.
دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی97

(به محض انتشار دفترچه سال 98، این مطلب به روز رسانی خواهد شد)انتخاب رشته کنکور تجربی دانشگاه سراسری
انتخاب رشته تمام دانشگاه ها از جمله دانشگاه روزانه، دانشگاه غیرانتفاعی، دانشگاه پیام نور، دوره های نوبت دوم و پردیس خودگردان به صورت هماهنگ و در قالب یک فرم انتخاب رشته صورت می پذیرد. در واقع همزمان با انتشار دفترچه، لینک  انتخاب رشته کنکور سراسریتجربی فعال می شود و داوطلبان بایستی با کلیک بر روی لینک، فرم  انتخاب رشته الکترونیکی را دریافت نمایند. داوطلبان برای انتخاب رشته دانشگاه روزانه و نوبت دوم باید مجاز شده باشند، به عبارت دیگر اگر در کارنامه اولیه عبارت «مجاز» در بند مربوط به «دانشگاه روزانه و نوبت دوم» ، درج شده باشد، داوطلب می تواند برای انتخاب رشته این دانشگاه ها اقدام نماید و در صورت درج عبارت «غیرمجاز» ،فقط می تواند از رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان انتخاب نماید. داوطلبان مجاز به انتخاب حداکثر 150 کد رشته از دفترچه انتخاب رشته، هستند. برای افزایش شاس قبولی خود در یکی از رشته های تحصیلی، انتخاب هایتان را به سه بخش خوش بینانه، واقع بینانه و بد بینانه دسته بندی کنید. در بخش خوش بینانه رشته هایی را قرار دهید که با توجه به رتبه تان، احتمال قبولیتان کم می باشد ولی برای امتحان شانس پذیرش خود، این رشته ها را قرار می دهید. بخش واقع بینانه را به رشته های منطبق با رتبه تان اختصاص دهید و بیش از نیمی از انتخاب هایتان را در این بخش قرار دهید، و در انتها رشته هایی که شانس پذیرشتان در آنها بسیار زیاد است، در قسمت بدبینانه بگنجانید. هدف از چینش رشته ها بدین صورت، توجه به علاقه داوطلب می باشد به عبارت دیگر در فرایند انتخاب رشته، علاقه داوطلب بر رتبه او ارجحیت دارد.
انتخاب رشته کنکور تجربی 98
[list]

[*]انتخاب رشته دانشگاه سراسری از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به نسانی sanjesh.org انجام می شود.

[*]داوطلبان کنکور تجربی برای انتخاب رشته دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی، باید کارت اعتباری خریداری نمایند.خرید کارت اعتباری از طریق سایت سنجش و با پرداخت هزینه، امکان پذیر می باشد.
[/list]

انتخاب رشته کنکور تجربی دانشگاه آزاد
با توجه به برگزاری همزمان کنکور سراسری و دانشگاه آزاد، ممکن است برای داوطلبان این سوال به وجود آید که آیا انتخاب رشته نیز به صورت هماهنگ و همزمان برگزار می شود؟ در پاسخ به این دسته از داوطلبان باید بگوییم که انتخاب رشته دانشگاه آزاد به صورت جداگانه و از سایت مجزا صورت می پذیرد. در واقع پس از اتمام زمان انتخاب رشته دانشگاه سراسری، انتخاب رشته دانشگاه آزاد آغاز می شود و بدین منظور دفترچه ای تحت عنوان،  دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 98 منتشر می شود که لیست رشته های تحصیلی گروه تجربی نیز در داخل این  دفترچه قرار دارد. برای  انتخاب رشته کنکور تجربی دانشگاه آزاد، داوطلبان مجاز به انتخاب حداکثر 100 کد رشته می باشند و بهتر است نحوه چیدمان کدرشته ها نیز به همان صورتی که در مطلب فوق ارائه شد، انجام شود.
[list]

[*]کلیه امور مربوط به انتخاب رشته دانشگاه آزاد، از طریق سایت دانشگاه آزاد و به نشانی azmoon.org انجام می شود.

[*]برای انتخاب رشته تجربی دانشگاه آزاد، باید با واریز هزینه به سایت دانشگاه آزاد، کارت اعتباری مربوطه را خریداری نمایید.
[/list]

رتبه قبولی رشته های پرطرفدار کنکور تجربی
برای انتخاب رشته کنکور تجربی، آگاهی از رتبه های مورد نیاز برای پذیرش در هر رشته بسیار موثر می باشد تا داوطلب با دریافت اطلاعات کلی، اقدام به انتخاب رشته نماید. به همین دلیل در ادامه مطلب رتبه قبولی تعدادی از رشته های پرطرفدار گروه تجربی آورده شده است و برای اطلاع از رتبه قبولی سایر رشته ها، با مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید.
ردیف
نام رشته 
رتبه کشوری داوطلب
دانشگاه پذیرفته شده
ردیف
نام رشته 
 رتبه کشوری داوطلب
دانشگاه پذیرفته شده
1
پزشکی
8
دانشگاه علوم پزشکی تهران/روزانه
13
دندانپزشکی
1355
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی/خودگردان
2
پزشکی
70
پزشکی تهران/روزانه
14
دندانپزشکی
4975
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان/خودگردان
3
پزشکی
304
دانشگاه علوم پزشکی مشهد/روزانه
15
دندانپزشکی
5432
دانشگاه علوم پزشکی مازنداران/خودگردان
4
پزشکی
501
دانشگاه علوم پزشکی بابل/روزانه
16
دندانپزشکی
8630
دانشگاه علوم پزشکی بابل/خودگردان
5
پزشکی
790
دانشگاه علوم پزشکی قم/روزانه
17
داروسازی
4200
دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس/ روزانه
6
پزشکی
935
 دانشگاه علوم پزشکی اصفهان/روزانه
18
داروسازی
5080
داشگاه علوم پزشکی شیراز/ روزانه
7
پزشکی
3970
 دانشگاه علوم پزشکی اصفهان/خوگردان
19
داروسازی
5573
نشگاه علوم پزشکی اصفهان/ خودگردان
8
پزشکی
5995
 دانشگاه علوم پزشکی ارومیه/خودگردان
20
داروسازی
6600
داشگاه علوم پزشکی اردبیل/ روزانه
9
پزشکی
5120
دانشگاه علوم پزشکی مازندران/روزانه
21
داروسازی
6860
ذانشگاه علوم پزشکی کرمان/روزانه
10
دندانپزشکی
358
دانشگاه علوم پزشکی تهران/روزانه
22
داروسازی
8520
دانشگاه علوم پزشکی مازندران/روزانه
11
دندانپزشکی
419
دانشگاه علوم پزشکی یزد/روزانه
23
داروسازی
8900
دانشگاه علوم پزشکی یزد/ خودگردان
12
دندانپزشکی
945
دانشگاه علوم پزشکی تبریز/روزانه
24
داروسازی
6640
دانشگاه علوم پزشکی کرمان/روزانهبازار کار رشته های گروه تجربی
بدون شک برای اکثر داوطلبان کنکور تجربی بسیار اهمیت دارد که بعد از فارغ التحصیلی از رشته خود، جذب بازار کار شوند و در کاری مرتبط با رشته خود مشغول باشند. به همین دلیل یکی از موارد مهم در انتخاب رشته که باید به آن توجه شود، اطلاع از بازارکار رشته های مختلف است. رشته تجربی به طور کلی 5 زیر گروه اصلی را شامل می شود که بازار کار هر کدام از زیر گروه ها متغیر می باشد. رشته های زیر گروه 1 عمدتا مربوط به گروه علوم پزشکی مانند پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، هوشبری، مامایی، هوشبری، فیزیوتراپی و .. می باشد و در حال حاضر شرایط بازارکار در کشورمان برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی مساعدتر است و همه ی فارغ التحصیلان این رشته ها، می توانند در مراکز درمانی و آزمایشگاهی مشغول به کار شوند. بنابراین افرادی که روحیه کار در محیط های بیمارستانی و درمانی را دارند، در این مشاغل موفق تر هستند. در زیر گروه 2 رشته هایی مانند داروسازی، شیمی، مهندسی بهداشت محیط و … قرار دارد. رشته های این زیرگروه نیز از بازار کار متعادلی برخوردار است و فارغ التحصیل می توانند در بخش تحقیقاتی داروخانه ها، صنایع داروسازی، کارخانه های لوازم آرایشی و بهداشتی و محیط های آزمایشگاهی مشغول به کار شوند. در رشته های علوم پایه گروه تجربی مانند زیست شناسی، شیمی، زمین شناسی و … بازار کار کمی متفاوت تر است و زمینه شغلی این رشته ها در کشورمان، مناسب نمی باشد. ولی داوطلبانی که علاقمند به کارهای پژوهشی و تحقیقاتی هستند، برای جذب در مشاغل مرتبط، نیازمند ادامه تحصیل می باشند. از دیگر رشته های پرمتقاضی گروه تجربی که می توان به بازار کار خوب آن ها اشاره کرد، رشته هایی مانند حسابداری، مدیریت و … می باشد. زیرا در حال حاضر تمام شرکت ها و ارگان های دولتی و خصوصی نیازمند حسابدار یا مدیرانی در بخش اجرایی، مالی و ..هستند.
انتخاب رشته کنکور تجربی 98
برای دریافت اطلاعات بیشتر از بازار کار رشته های پرمتقاضی گروه تجربی، می توانید از مطالب زیر استفاده کنید.
[list=1]

[*]بازار کار رشته داروسازی

[*]بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی 

[*] بازار کار رشته هوشبری 

[*]بازار کار رشته دامپزشکی

[*]بازار کار رشته اتاق عمل
[/list]

انتخاب رشته بدون کنکور تجربی دانشگاه روزانه
برخی از رشته های گروه تجربی در دانشگاه های روزانه، پیام نور، غیرانتفاعی و آزاد به صورت بدون کنکور ارائه می شود. در واقع پذیرش دانشجو در رشته های بدون کنکور براساس سوابق تحصیلی داوطلب انجام می شود و آن دسته از داوطلبانی که تمایلی به شرکت در کنکور سراسری ندارند یا رتبه مناسبی در کنکور بدست نیاورنده اند، می توانند به صورت بدون کنکور، وارد دانشگاه شوند.
رشته های بدون کنکور دانشگاه روزانه
مهندسی علوم دامی، مهندسی طبیعت، علوم و مهندسی باغبانی، کاردانی تولید و بهره برداری از گیاهان معطر، مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی، زیست شناسی گیاهی، شیمی محض، مهندسی فضای سبز، علوم و مهندسی صنایع غذاییو …
[list]

[*]لسیت رشته ههای بدون کنکور تجربی، در دفترچه انتخاب رشته تجربی قرار دارد

[*]انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه روزانه، همزمان با انتخاب رشته سراسری انجام می شود.
[/list]
برای دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکوربا مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره  تماس بگیرید همچنین با عضویت درکانال تلگرام انتخاب رشته ، از تمامی اخبار مربوط به انتخاب رشته کنکور آگاه شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته کنکور تجربی 98 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استان تهران 9092305579
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

منبع : انتخاب رشته کنکور تجربی 98