تالار گفتگوی کیش تک/ kishtech forum

نسخه‌ی کامل: محیط کار در فتوشاپ...
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
تفاوت اساسی کار در محیط گرافیکی فتوشاپ با سایر برنامه های گرافیکی مانند کورل درو و فری هند  چیست؟... Arrow
(11-03-2018, 09:16 AM)مهرناز نوشته: [ -> ]
تفاوت اساسی کار در محیط گرافیکی فتوشاپ با سایر برنامه های گرافیکی مانند کورل درو و فری هند  چیست؟... Arrow


نرم افزار فتوشاپ نرم افزار بر پایه بیت مپ هست و نرم افزار کورل دراو جزو دسته نرم افزارهای گرافیکی برداری (وکتور) هستش
اگرچه در ابتدا فتوشاپ برای ویرایش عکس‌ها جهت چاپ روی کاغذ طراحی شده بوده ، اما به خاطر تنوع ابزارهایی که در اختیار کاربر می‌گذاشته، از فتوشاپ به طور فزاینده‌ای برای تولید و ویرایش عکس‌ها در فرمت‌های دیجیتال (به خصوص برای استفاده در وب) استفاده می‌شه.
شهرت فتوشاپ به این دلیل است که فرمت PSD به صورت گسترده استفاده می‌شه و تا حدی توسط نرم‌افزارهای رقیب حمایت می‌شه. Smile Smile
(12-03-2018, 12:06 PM)rouein_hosein نوشته: [ -> ]
(11-03-2018, 09:16 AM)مهرناز نوشته: [ -> ]
تفاوت اساسی کار در محیط گرافیکی فتوشاپ با سایر برنامه های گرافیکی مانند کورل درو و فری هند  چیست؟... Arrow


نرم افزار فتوشاپ نرم افزار بر پایه بیت مپ هست و نرم افزار کورل دراو جزو دسته نرم افزارهای گرافیکی برداری (وکتور) هستش
اگرچه در ابتدا فتوشاپ برای ویرایش عکس‌ها جهت چاپ روی کاغذ طراحی شده بوده ، اما به خاطر تنوع ابزارهایی که در اختیار کاربر می‌گذاشته، از فتوشاپ به طور فزاینده‌ای برای تولید و ویرایش عکس‌ها در فرمت‌های دیجیتال (به خصوص برای استفاده در وب) استفاده می‌شه.
شهرت فتوشاپ به این دلیل است که فرمت PSD به صورت گسترده استفاده می‌شه و تا حدی توسط نرم‌افزارهای رقیب حمایت می‌شه. Smile Smile
ممنون از تحقیقتون ...اشاره خوبی بود به کاربری گسترده فایلهای ویرایش شده در وب ، و همچنین برنامه های گرافیکی دیگر با فتوشاپ رابطه تنگاتنگی دارند و گویی لازم و ملزوم هم هستند ...
فتوشاپ برای اديت كردن عكس مورداستفاده قرار ميگيرد، ممكن است امكاناتی مانند برنامه های فری هند و كورل و... داشته باشد ولی تخصص اين نرم افزار اديت است.
از كارهای اساسی برنامه های فری هند و كرل ميتوان به صفحه بندی، طراحي فيلم و نظير آن اشاره كرد.
نرم افزار فتوشاپ یکی از پرکاربردترین  نرم افزار دنیای گرافیک و به طوری کلی دنیای کامپیوتر می باشد . این  نرم افزار علاوه بر کاربردهای حرفه ای و فوق حرفه ای که در مشاغل  مختلف گرافیک دارد ، می توان گفت مورد استفاده کاربران  خانگی و کاربران عادی نیز قرار می گیرد و یادگیری آن را برای هرکسی  که با کامپیوتر سرو کار دارد یک ضرورت است .
همچنین با امکاناتی که به نرم افزار photoshop اضافه میگردد ، هر روزه به  کاربردهای این نرم افزار اضافه می گردد مانند امکانات ۳d ، امکانات  ویرایش فایل های تصویری و … که در اختیار استفاده کننده هایش قرار می  دهد علاوه بر محبوبیت این نرم افزار ، بر کارایی آن نیز افزوده است . 
در اولین سری آموزش صفر تا صد فتوشاپ به زبان فارسی مطابق روال  استاندارد آموزشی ، باید با محیط فتوشاپ آشنا شوید .محیط فتوشاپ بسیار  ساده و و البته کاربردی می باشد


[list]

[*]Menu bar .A : تمامی منوهای فتوشاپ در این قسمت قرار دارد از  منوها شما می توانید فایلی را باز کنید ،ذخیره کنید ، فیلتری انتخاب کنید و ….

[*]Options bar  .B : هر ابزار فتوشاپ که انتخاب می کنید تنظیمات مربوط به آن  ابزار را در این قسمت می توانید ببینید

[*]Tools panel   .C : تمامی ابزارهای  فتوشاپ در این قسمت می باشد . ما در سری  آموزش فتوشاپ ، آموزش ابزار فتوشاپ را مورد به مورد برای شما قرار  می دهیم .

[*]Mini Bridge tab .D ابزاری مفید برای دیدن و بارگزاری  عکس ها 

[*]Timeline tab .E از امکانات جدید فتوشاپ می باشد که امکان کار با  تصاویر متحرک و فیلم را می دهد.

[*]Workspaces menu .F از این قسمت می توانید نوع محیط کار فتوشاپ را تغییر دهید 

[*]Panels .G  در این قسمت فتوشاپ ، پنل های مختلف این نرم افزار را می  بینید مانند پنل انتخاب رنگ ، انتخاب لایه ها و …
[/list]
فتوشاپ یکی از نرم افزارهای گرافیکی است که اساس کار آن بر پایه ی Bitmap می باشد. نرم افزار فتوشاپ متعلق به شرکت Adobe بوده و برای ویرایش تصاویر ، طراحی موارد گرافیکی چاپی یا غیر چاپی و ... مورد استفاده ی کاربران قرار می گیردضمن اینکه این نرم افزار با چاپگرها و دستگاههای خروجی فیلم و زینک بصورت استاندارد هماهنگی دارد . برای مطالعه ی این دوره ی آموزشی نیاز است کاربران محترم آشنایی با سیستم عامل ویندوز داشته باشند .
 

ضمنا سیستم شما باید دارای مشخصات سخت افزاری ذیل باشد :

- حداقل سیستم مورد نیاز پنتیوم 233
-16 مگابایتRam
- حدود 600 مگا بایت فضای آزاد
- کارت گرافیکی 64 گیگا بایت
 
 
حالتها و مدهاي رنگ :

مدلهاي رنگ به صورت زير مي باشد :
مدل RGB : مدل رنگ Red, Green , Blue
-RGB كه در مانيتور ها و تلويزيون براي نمايش رنگها مورد استفاده قرار مي گيرد. مقادير هر يك از رنگهاي اصلي RGB با عددي بين (255-0) نشان داده می شود . براي ايجاد رنگ سفيد خالص مقادير رنگهاي اصلي RGB معادل 255 مي باشد و براي ایجاد رنگ سياه خالص مقادير رنگ هاي اصلي RGB معادل صفر مي شود .
 
مدل CMYK : مدل رنگ CMYK معمولا براي چاپ مورد استفاده قرار مي گيرد .
در اين مدل رنگها بر حسب درصد بيان مي شوند . (Cyan - Magenta - Yellow - Black) اين چهاررنگ بعنوان جوهر چاپ مورد استفاده قرار مي گيرند. محدوده رنگي هر يك از ، (0 تا 100 ) تعریف می شود .
 
مدل Grayscale : در اين مدل تصاوير به صورت سياه و سفيد مي باشند و در پنجره كانالهاي فقط يك كانال Black مشاهده مي شود . در اين حالت طيف رنگي از سفيد تا سياه مي باشد (سفيد - خاكستري - سياه ) و محدودة رنگي آن صفر تا 255 مي باشد بنابراين بهتر است كه براي كارهاي تك رنگ مديا حالت رنگي را روي Grayscale تنظيم نماييم .
 
مدل Bitmap : Bitmap كوچكترين حجم اطلاعات براي هر پيكسل را به همراه دارد . اغلب ابزارهاي برنامه فتوشاپ در حالت رنگ Bitmap قابل دسترسي نيستند . براي كار با ابزارها بهتر است ، تصاوير Bitmap را به انواع ديگر حالت رنگ تبديل كنيد . يك تصوير طرح بيتي (Bitmap) ، فقط شامل پيكسلهاي سياه و سفيد است . تصويري كه داراي چنين حالت رنگي است از درجهوضوح كمتري برخوردار است . به طور كلي در اين حالت رنگ نمي توان از رنگهاي ديگر و نيز لايه ها و فيلتر ها استفاده كرد . همچنين هيچ گونه تغييري به جز چرخش 60و 180 درجه و معكوس كردن در جهت هاي افقي و عمودي روي تصوير اعمال نمي شود .
(براي تبديل يك فايل رنگي به حالتBitmap،ابتدا بايد تصوير را به حالت Grayscale تبديل كنيد )
 
شروع كار : برنامه فتوشاپ محصول شركت Adobe مي باشد . هنگام نصب این نرم افزار بر روی سیستم ، لیست این برنامه ها هم نظیر دیگر برنامه ها در منوي Start مي نشيند .
 
جهت ورود به اين برنامه مسير زير را طي مي كنيم :

Start > programs> adobe> photo shop 6 در نظر داشته باشيد كه فايل اجرايي اين برنامه آيكوني شبيه يك چشم دارد . پس از كليك بر روي فايل اجرايي ، برنامه فتو شاپ باز مي شود وقتي براي اولين بار ، فتو شاپ را باز مي كنيد ، جعبه ابزاري را در قسمت سمت چپ صفحه مشاهده ميكنيد كه تمامي ابزارهاي مربوط به طراحي در اين Box موجود می باشد .
در سمت راست نيز چهار پنجره قرار دارد . عنوان منوها در نوار منو قرار گرفته است . زمينه اين پنجره ميزكار (Desktop) محيط فتوشاپ مي باشد . فتوشاپ بر خلاف ساير برنامه هاي گرافيكي به صورت خودكار صفحه جديدي را برايتان باز نمي كند .
 
[عکس: photoshap2.jpg]
 
براي باز كردن فايل جديد (بوم نقاشي) :

گزينة New را از منوي File انتخاب مي كنيم ، با انتخاب اين گزينه كادر New ظاهر مي شود .
 
Name : نام فايل را در اين قسمت تايپ مي كنيم .
 
Width : پهناي فايل را در اين قسمت وارد مي كنيم و در كادر مقابل آن واحد را تعيين مي كنيم
 
Height : ارتفاع فايل را در اين قسمت وارد مي كنيم و در كادر مقابل آن واحد را تعيين مي كنيم .
Resolution : اين قسمت مربوط به تعداد نقاط جوهر بر اينچ است. اين پارامتر به علت تعیین کیفیت تصویر از اهمیت زیادی برخوردار است. هرچه تفكيك پذيري بالاتر باشد ، كيفيت تصوير نيز بهتر مي باشد . اما حافظه بيشتري را نيز مورد استفاده قرار مي دهد . تفكيك پذيري مانيتور 72 نقطه بر اينچ و براي چاپ 300 نقطه بر اينچ (DPI) مي باشد .
 
( به طور كلي كيفيت و وضوح تصوير بستگي به Resulation دارد .)

Mode : در اين قسمت مديا حالت رنگ را مشخص مي كنيم . طراحي براي چاپ با مد CMYK ، براي مانيتور RGB ، و...
Contents : زمينة بوم نقاشي را مشخص مي كند ، که شامل سه حالت :
White :سفيد
Background color : به رنگ B.G
Transparent : بي رنگ ، می باشد .
 
 
جعبه ابزار (Tool Box) مانند جعبه رنگ هنرمند نقاش است . يعني ابزارهاي مورد نياز براي ترسيم ، رنگ آميزي ، پاك كردن و ساير عملكردهاي مربوط به تصوير را در خود جاي داده است.