تالار گفتگوی کیش تک/ kishtech forum

نسخه‌ی کامل: سوال
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
تفاوت پردازنده ی شرکت intel و AMD را بنویسید؟
ساختن و یا به اصطلاح جمع کردن یک سیستم کامپیوتری می تواند کار پیچیده ای باشد، مخصوصا در صورتی که زیاد با قطعات جدید سر و کار نداشته باشید و بخواهید لیست بلند بالایی از اجزای کامپیوتر را با هم ترکیب کنید. و البته باید در نظر داشته باشید که قطعات با هم سازگار باشند و خواسته هایی که از سیستم دارید را نیز برآورده سازند، علاوه بر این باید با بودجه ای که در نظر گرفته اید این سیستم را بسازید.

شاید مهمترین قسمت کامپیوتر پردازنده و یا همان CPU باشد.

وقتی راجع به پردازنده صحبت می کنیم طبیعتا دو انتخاب بیشتر ندارید، یا اینتل و یا AMD. تقریبا تمام کامپیوترهای دنیا از پردازنده ی ساخت یکی از این دو کمپانی استفاده می کنند، ولی پردازنده های ساخت این دو شرکت تقریبا هیچ شباهتی با هم ندارند و به همین دلیل است که باید تفاوت های آنها را بشناسید و با توجه به نیاز و بودجه خود دست به خرید بزنید.

در این مطلب سعی می کنیم تفاوت های پردازنده های این دو شرکت را تا حدودی شرح دهیم.

قیمت

هر دو کمپانی پردازنده های خود را در بازه ی قیمتی بزرگی عرضه می کنند، اما در مجموع محصولات AMD ارزان تر هستند. ارزان ترین پردازنده AMD یعنی Sempron به قیمت 30 دلار و پردازنده ی دو هسته ای Athlon به قیمت 40 دلار فروخته می شود. اما پردازنده ی Celeron G1820 دو هسته ای اینتل که ارزان ترین محصول این شرکت است 45 دلار قیمت دارد. البته این به این معنی نیست که پردازنده های AMD در برابر بهای پرداختی ارزش بیشتری دارند. طبق بررسی های انجام شده پردازنده های Intel به ازای هر دلاری که برای آنها پرداخت می کنید کارایی بالاتری دارند. معمولا در قیمت های مشابه با خرید یکی از پردازنده های پنتیوم، سلرون یا Core i قدرت پردازش بیشتری در اختیار شما قرار می گیرد.

البته دو استثنا مهم در این مقایسه وجود دارد. AMD پردازنده های چهار هسته ای خود را با قیمت خیلی پایین تری نسبت به اینتل می فروشد. شما می توانید پردازنده ی چهار هسته ای A6-5400K ساخت ای ام دی را به قیمت 45 دلار خریداری کنید، در حالی که برای خرید یک پردازنده چهار هسته اینتل حداقل باید 180 دلار هزینه کنید. در صورتی که از نرم افزاری استفاده می کنید که با پردازنده ی چهار هسته ای بهتر کار می کند ممکن است که پردازنده ی ارزان AMD گزینه ی بهتری برای شما باشد.

و نکته ی دیگر اینکه گرافیک های یک پارچه ای که با پردازنده های AMD عرضه می شوند عملکرد بسیار بهتری نسبت به هرکدام از گرافیک های HD اینتل دارند. مثلا با استفاده از پردازنده و گرافیک AMD A10-7870K می توانید بیشتر بازی ها را در حالت گرافیکی متوسط یا پایین با کیفیت 1080p اجرا کنید، البته مطمئنا نمی توان این پردازنده را سی پی یو قدرتمندی برای اجرا بازی ها به شمار آورد، اما با این قیمت هیچ پردازنده و گرافیک اینتلی توانایی اجرای بازی های مشابه را ندارد. پس در صورتی که خواهان اجرای بازی های نه چندان سنگین با پول کمتری هستید AMD می تواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد.

اورکلاک کردن (بالا بردن سرعت پردازنده :Overclocking)

بیشتر پردازنده ها سرعت ثابتی دارند، و معمولا در سرعتی تنظیم شده اند تا بیشترین عمر و کارایی را در وضعیتی پایدار داشته باشند. اما کاربرانی که گاهی اوقات از پردازنده ی خود قدرت بیشتری می خواهند تنظیماتی و تغییراتی در پردازنده به وجود می آورند که به اورکلاک کردن معروف است. به این وسیله سرعت پردازش از چیزی که کارخانه تنظیم کرده بالاتر می رود و قدرت آن افزایش می یابد.