تالار گفتگوی کیش تک/ kishtech forum

نسخه‌ی کامل: ضعف جسمانی در ماه رمضان
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
[عکس: ramazan.jpg]


چرا در ماه رمضان، ضعف جسمانی بر بعضی از روزه داران غالب می شود و روزه گرفتن را برای انسان مشکل تر می کند. دلیل اصلی این امر این است که مواد غذایی مورد نیاز بدن، کاهش پیدا می کند. گاهی ندانسته به خاطر رژیم های غذایی اشتباهی که در ماه رمضان داریم، باعث می شود که تشنه تر شده و آب بیشتری از دست بدهیم. با کمی مطالعه و برنامه ریزی میتوانیم ماه رمضانی بدون دغدغه و مشکل را سپری کنیم.

 روزه گرفتن در تابستان، با وجود گرما و ساعات طولانی برای تحمل گشنگی و تشنگی، کار روزه داران را سخت تر می کند.
ضعف جسمانی با نخوردن سحری
تا جای ممکن سحری را از وعده های غذایی ماه رمضان حذف نکنید. نتیجه نخوردن سحری عدم دریافت کربوهیدرات در طولانی مدت، اُفت قند خون، بی حالی، سردرد، ضعیف شدن اعصاب و… است.
ضعف جسمانی و دهیدراته شدن و کم آبی بدن
کم آبی بدن یک عارضه رایج در طی روزه داری است. چرا که بدن دفع آب و مایعات خود را در طی فرآیندهای تنفس، تعریق و ادرار ادامه می دهد. اگر قبل از شروع روزه به قدر کافی آب ننوشید خطر دهیدراته شدن بدن تان افزایش می یابد.
خطر دهیدراته شدن در افراد مُسن تر و افرادی که داروهای دیورتیک مصرف می کنند بیشتر است. اگر آب بدن کم شود، ضعف جسمانی بر روزه دار غالب می شود. در صورتیکه دچار سرگیجه شدید، بعد از افطار حتما مقدار کافی آب بنوشید.


[عکس: 49950.jpg]


خوردنی مناسب برای پیشگیری از ابتلا به دهیدراسیون بدن
[list]
[*]دوغ

[*]شیر

[*]آب میوه

[*] هندوانه

[*]خربزه

[*]هویج

[*]چغندر

[*]خیار

[*]کرفس
[/list]ضعف جسمانی در نوجوانان روزه دار
نوجوانانی که می خواهند روزه بگیرند، باید یک برنامه غذایی مناسب برای سحرشان داشته باشند. حتما سحری خود را کامل بخورند.   یک روزه دار در طول روز با کمبود آب و نمک ها یا الکترولیت و قند مواجه است، بنابراین در هنگام افطار به نحو شایسته ای این کمبودها باید جبران شود. نان، پنیر، سبزی و مایعات، به همراه خرما بهترین افطار به شمار می رود و صرف شام به منظور جلوگیری از ولع بعد از افطار دو ساعت بعد توصیه می شود اما درمورد نوجوانان و افرادی که تازه به سن تکلیف رسیده اند چون در دوران رشد هستند باید صرف افطار و شام توام صورت گیرد و غذا شامل مواد گوشتی، مرغ، ماهی، تخم مرغ، سالاد، ماست باشد.

[عکس: khastegi2-1.jpg]


جلوگیری از ضعف جسمانی با افطاری مناسب
[list]
[*]جلوگیری از خوردن آب زیاد موقع افطار

[*]خوردن آب ولرم در افطار به جای آب خنک و نوشابه

[*]کنترل بیش خواری موقع افطار با کشکش و خرما

[*]تنظیم قند خون با خوردن خرما موقع افطار 2-3 عدد

[*] مصرف چند لیوان آب بین افطار تا سحر
[/list]آیا ضعف جسمانی حاصل از روزه، عامل کم رونقی عبادت نمی شود؟
وقتی خداوند می فرماید: در ماه مبارک رمضان، خواب روزه دار به عنوان عبادت ثبت می شود، آیا این پروردگار کریم و بخشنده، روزه داری با ضعف جسمانی بنده اش را قبول نمی کند؟
اثر میوه و سبزی بر ضعف جسمانی
تأکید بر مصرف میوه ها و سبزیجات به خصوص در دوران روزه داری به این دلایل می باشد. سبزی ها و میوه های تازه به دلیل وجود فیبر از یبوست جلوگیری می کنند، همچنین میوه ها و سبزی ها به دلیل داشتن مواد معدنی بالا از ضعف شخص در طول دوره روزه داری جلوگیری می کند و به دلیل وجود آب در ساختار میوه ها و سبزی ها به رفع تشنگی هم کمک شایانی می کند.
 توصیه می شود روزانه 5-3 واحد سبزی به صورت های مختلف و 4-2 واحد میوه در انواع مختلف استفاده شود. این واحدهای توصیه شده می تواند به عنوان مثال به ازای هر میوه بزرگتر 1 واحد منظور شود و برای میوه های کوچکتر نصف لیوان از اینگونه میوه ها یک واحد غذایی محسوب می شود.

[عکس: start-vegetable-garden.jpg]


چند توصیه برای کاهش ضعف جسمانی در ماه رمضان
1- خوردن نمک زیاد و یا غذای شور در وعده سحر باعث تشنگی مفرط در طی روز خواهد شد.
2- هرچند که بسیاری از افراد چایی را از مایعات موثر در رفع تشنگی ماه رمضان می دانند، اما خوردن چایی، خصوصا چایی پررنگ، منجر به دفع شدن آب بدن می گردد.
3- میوه و سبزیجات پخته در ماه رمضان علاوه بر اینکه آب بیشتری را در بدن ذخیره خواهد کرد، جلوی نفخ معده بر اثر خوردن سبزیجات و میوه های خام را نیز خواهد گرفت.
4- اگر در ساعات اولیه صبح اندکی پیاده روی کنید، نه تنها منجر به کاهش وزن در ماه رمضان خواهد شد، بلکه قند خونتان را نیز تنظیم خواهید کرد.
5- در این ایام سعی کنید خوردن مواد سرخ شده را کاهش دهید تا کمتر تشنه شوید.
6- خوردن برخی غذاها مانند حلیم به این دلیل که دیرتر هضم می شوند جلوی گرسنگی زودهنگام را در این ماه می گیرند. موادی مانند گندم، جو و بادام نیز از این دسته اند.
7- اگر در این ماه دچار دردهای معده بر اثر اسید معده هستید، زردآلو و هلو بخورید.
8- خوردن غذاهایی با کالری منفی به دلیل این که انرژی بیشتری برای هضم غذا نیاز دارند، نتیجتا منجر به گرسنگی کمتر خواهند شد. این غذاها شامل کلم بروکلی، گل کلم، سیر، لوبیا سبز، آناناس، توت فرنگی، گوجه فرهنگی، طالبی، هلو و… می شود.
با انجام دادن این راهکارها می توانید تا حد زیادی از افت انرژی در خود جلوگیری کنید و دچار ضعف بدنی نشوید.
#ضعف جسمانی#ماه رمضان#نخوردن سحری#افطار